Tekno Haber AKINSOFT 15 Mayıs 2010 (0) (1001)

Uluslararası Bilişim Sanayi Zirvesi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “2023 yılında geniş bant abone sayısının 30 milyona çıkmasını hedefliyoruz” dedi.

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) tarafından INTEL ile birlikte düzenlenen “Uluslararası Bilişim Sanayi Zirvesi” “Bilişim Ekonomisi İstihdam ve Yatırım Politikaları” etkinliğinde bir araya geldi. Ankara’da beş yıldızlı bir otelde gerçekleşen toplantıda, konuşma yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, iletişim ya da bilgi kaygısının artık anlamsız hale geldiğini belirterek, sesin payının azaldığını bilginin payının ise arttığını söyledi. Artık yakınsamanın olduğunu ve her şeyin paket haline geldiğini belirten Yıldırım, “Türkiye’de kurulan 160 yıllık bir şirketin 8-9 milyonluk cirosu var ama 10 yıl önce kurulan başka bir şirketin ise 200 milyon cirosu ve çalıştırdığı eleman sayısıyla en eski şirketi geride bırakıyor. İşte bu değişime ayak uydurmanın sonucudur” dedi.

Bilişimin sınırları ve zaman farkını ortadan kaldırdığını belirten Bakan Yıldırım, bilişimin küresel yardımlaşmaya, işbirliğine ve barışa katkı sağladığını kaydetti. 21.yüzyılda yatırım yapmanın önemine değinen Yıldırım, “ulaşım, sağlık eğitim, sanayi ve tarımda yapacaklarımız hala var. Ama bunlardan önce bilgi ve iletişim alanında yapmamız gereken işler var” diye konuştu.

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gürsoy ise, zirvenin amacının; TÜBİSAD’ın temsil ettiği bilgi ve iletişim sektörünün, Türkiye’nin geleceği için stratejik bir öneme sahip olduğunu kamuoyuna duyurmak olduğunu açıkladı. Gürsoy, sektörün ülkelerin rekabet gücüne etkisini hem yerel hem de uluslararası boyutta tartışabilmek için alanlarında uzman çözüm ortaklarıyla “Uluslararası Bilişim Sanayi Zirvesi”nde bir araya geldiklerini söyledi. Gürsoy, “Türkiye’de teknoloji ve telekomünikasyonu aynı hedefte birleştiren tek platform olan TÜBİSAD olarak, Türkiye’nin sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesinde anahtar rol üstlenen bilişimin stratejik bir sektör olduğunu ülke çapında anlatmak için gayret gösteriyoruz” dedi.

Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem de, bilişim sektörünün en stratejik sektör olduğuna inandıklarını söyledi. Ertem, Intel olarak gerek Türkiye’de gerekse dünya çapında bilişim sektörünün gelişimine katkıda bulunmak için hükümet, kamu kurumları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarıyla yakın işbirliği içinde çalıştıklarını kaydetti. Türkiye’nin gelecekte global rekabetle başa çıkabilmesi açısından bilişim sektörüne büyük önem vermesi gerektiğini vurgulayan Ertem, “şu anda bu istediğimiz seviyede değildir. Bilişim sektörü Gayri Safi Milli Hasılanın sadece yüzde birini oluşturuyor. Türkiye bugün dünyanın 17. büyük ekonomisi diyoruz ama karşılaştırma endekslerine baktığımız zaman 40. sıralarda olduğunu görüyoruz. Eğer biz Türkiye’yi dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına yerleştireceğiz diyorsak, bilişim sektörünün de bu alt yapıyı sağlayacak seviyeye getirilmesi gerekir. Hedefimiz 2023 yılında en az bir milyon bilişim çalışanı ve 10 milyar dolar ihracat olmalıdır. Bu heyecanla bugün buradayız ve destek veren bütün kuruluşlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Benzer Yazılar