Tekno Haber AKINSOFT 15 Mayıs 2010 (0) (2241)

Zonguldak Robotunun İsmi “EĞİTİMCİ”

 

Zonguldak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, Türkiye’de ilk kez eğitim robotu yaptı. Robot sayesinde ana okul ve ilköğretim okulu öğrencileri tasarruflu su kullanmayı öğrenecek.

Zonguldak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Ar-Ge Robot ekibi Türk eğitim dünyasında büyük bir başarıya imza attı. Öğrencilerden Özgür Abalı, Ahmet Yılmaz ve Umut Aydın ilk kez bir eğitim robotu yaptı. Öğretmenleri Bahadır Kaya öncülüğünde 3 aylık çalışmalarını tamamlayan öğrenciler ‘Eğitimci’ isimli sesli ve görüntülü uyarı veren robot üretti.

zonguldak_robotu2Özellikle ana okulu ve ilköğretim okulu öğrencilerinin su tasarrufunda bulunmaları amacıyla böyle bir robot ürettiklerini ifade eden öğrenciler, robotun özelliklerini anlattı. Robotun istenilen her dile rahatlıkla çevrilebileceğini dile getiren takım kaptanı Özgür Abalı, “Suyu tasarruflu kullandırma alışkanlığını kazandırmak için eğitim robotu ürettik. Eğitimci ismini verdiğimiz robotumuz ses, simge ve ışıklar olarak kullanıcısı ile eğitime geçiyor. Aynı zamanda ışıkların nerede kullanılacağı bilgisini veriyor. Toplam kalite bizim hayatımızı değiştirdi. Biz de dünyayı değiştirmek istedik. Bu değişim üzerinde somut adımlar atmak istedik. Türkiye’nin eğitim robotunu ürettik. Robot, bünyesinde bulundurduğu mikro denetleyici sayesinde sensörden gelen bilgileri işliyor. Kullanıcının kullandığı su miktarına göre 0.1 hassasiyetle ölçüm yapıyor. Yaptığı ölçümü LCD ekran ile gösteriyor” dedi.

TRAFİK LAMBALARI

Özgür Abalı, minik öğrencilerin lavabo sayesinde trafik lambalarının amacını da öğrendiğini söyledi. Suyun normal kullanıldığı zaman yeşil ışık fazla kullanıldığı zaman sarı, çok fazla kullanıldığı zaman kırmızı ışığın yandığını söyleyen Abalı, kırmızı ışık yandığında sensör sayesinde suyun kapandığını dile getirdi. Lavaboda yeşil ışık yandığında sevilen bir çizgi film karakteri Tweety’nin belirdiğini anlatan Abalı, sözlerine şöyle devam etti; “su fazla açıldığında sarı ışık yanıyor ve çizgi film karakteri Tweety somurtuyor. Işık kırmızı yandığında çizgi film karakteri Tweety’nin kızgın ifadesi aynada beliriyor. Bu sürede sesli olarak da uyarılar veriliyor. Bunu ana okul ve ilköğretim çağındaki öğrenciler için yaptık. Robot kısmı duvara saklandığı için öğrencilerin kablolara ulaşma imkanı olmuyor. Elektrik çarpması olayı da imkansız oluyor.”

HAYALLERİNİ SINIRLAMADIK

Okul Müdür Yardımcısı ve Kafile Başkanı Tolunay Demirci de proje hakkında bilgi verdi. Öğrencilerin hayallerini sınırlamadıklarını dile getiren Demirci, ürettikleri robotun patentini de alacaklarını ifade etti. Robot için birçok yerden sipariş alındığını söyleyen Demirci, sözlerine şöyle devam etti; “şu an bu robot Türkiye’nin ilk ve tek eğitim robotu olarak ortaya çıkıyor. Biz teknik olarak öğrencilerimizin yeterli olduğunu biliyoruz. Ama fırsat verilmesi gerekiyordu. Biz öğrencilerin hayallerini sınırlamadık. Onları herhangi bir şekilde baskı altına almadık. Kendi özgür iradelerini, fikirlerini yerine getirmelerini istedik. Onlarda bize Türkiye’nin ilk ve tek robotunu sundu. Adını da ‘Eğitimci’ koydular. Zonguldak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Ar-Ge Robot ekibinden Zonguldak ve Türkiye’ye bir hediye olarak sunuyoruz.”

Eğitim robotunun Ar-Ge Robot Ekibi, ODTÜ Robot Yarışları’nda toplam sekiz ödül aldı.

Benzer Yazılar