Tekno Haber AKINSOFT 23 Ağustos 2010 (0) (2217)

Bilişim sektörü, bakanlık istiyor

 

Bilişim Sektörü İş Adamları Derneği (BİSİAD) Başkanı Osman Akın, Türkiye için bilişim bakanlığı kurulmasının zorunlu hale geldiğini söyledi.

Bilişim Sektörü İşadamları Derneği, “Büyük Buluşma” adını verdiği bilişimciler toplantısını 10 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan BİSİAD Başkanı Osman Akın, tüm dünyayı sarsan ekonomik krizden diğer sektörler gibi bilişim sektörünün de etkilendiğini belirtti. Bunun için yeni bir kalkınma modeli geliştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Akın, “bilişim sektörü krizden etkilenmiş olmasına rağmen yine de her yıl yüzde 10 büyüyor. Bu sonuç, bilişim sektörünün bu potansiyel ile ülkemizin geleceği olacağını gösteriyor. Bunun için de biz bilişimciler olarak, çok ayrıntılı bir yol haritası çıkarılması gerektiğine inanıyoruz. Bilişim Bakanlığı artık Türkiye için bir zorunluluk haline geldi. Kurulacak bu bakanlık sayesinde kopya kalkınma modellerinden ziyade ülkemize özel bilişim odaklı bir kalkınma modeli geliştirilerek büyüme hızlandırılabilir. Bu çalışmanın sonucu olarak hem AB süreci, hemde e-dönüşüm süreci hızlanacaktır. Sektörün büyümesi ile birlikte bu alanda eğitim görmüş personel ihtiyaç olacak ve eğitim kurumlarının da bilişim üzerine yapacakları yatırımlar ile işsizlik sorunu önemli ölçüde çözülecektir” dedi.

Teknoparklarda yazılım firmaları için işleyişin kolaylaştırılması gerektiğini ifade eden Akın, en ciddi teknoloji tüketicisi olan kamu kuruluşlarının yerli markalar ve yerel firmalardan alımlar yapmasını istedi. Akın, verilecek olan destek sayesinde Türkiye’nin bilişim sektörünün ışığında daha ileri bir seviyeye ulaşacağına vurgu yaptı.

Benzer Yazılar