Tekno Haber AKINSOFT 23 Ağustos 2010 (0) (1345)

Dr. Sergio Bertolucci başkanlığındaki Cern heyeti üyelik süreci için Türkiye’de…

 

Türkiye’nin Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi’ne (CERN) üyelik sürecini görüşmek üzere Türkiye’yi ziyaret eden CERN heyetinin Başkanı Dr. Sergio Bertolucci, Türkiye’nin yakın zamanda CERN’e üye olacağını düşündüğünü söyledi.
Bertolucci başkanlığındaki heyet Ankara’daki temasları kapsamında dün Ankara Üniversitesi, ODTÜ, DPT, TÜBİTAK’ı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da kabul edilen heyet, bugün İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi’ni ve bazı sanayi kuruluşlarını ziyaret edecek. Ziyaretlerini değerlendiren CERN Araştırma ve Bilgisayar Teknolojileri Direktörü Sergio Bertolucci, CERN’in ”Temel araştırmalar”, ”İnovasyon” ve ”Genç beyinler” üçgeni eksenine kurulu olduğunu söyledi. Bu üçgenin içinde 90 ülkeden araştırmacıların yer aldığı bir takımın bulunduğunu ifade eden Bertolucci, ”Dünyada bu şekilde çalışan tek yer CERN. Çünkü bilimde oyunun kuralı paylaşım. Hepimiz bilim insanları olarak aynı oyunu oynuyoruz. CERN’de ideoloji, din, kültürel farklılıklar yok, herkes bilim için çalışıyor” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE YENİ FIRSATLAR SUNACAK
Türkiye’nin en büyük avantajının genç nüfus ve genç araştırmacılar kitlesi olduğunu kaydeden Bertolucci, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Türkiye’de gençlerle birlikte iyi bir eğitim sistemi, araştırmalara ayrılan kaynaklar ve bunların iyi yönetimi bir araya geldiğinde iyi bir bilimsel ortam ortaya çıkıyor.

Türkiye’nin yakın zamanda CERN’e üye olacağını düşünüyorum. Bu CERN için de büyük bir avantaj olacaktır. Üyelik Türkiye’ye, yalnızca fizik konularında değil, mühendislik, tıp, bilgi teknolojileri konularında da büyük fırsatlar yaratacak. Üyelikle, CERN’deki çalışmalara araştırmacıların yanı sıra mühendisler ve öğrenciler de katılabilecek. Öğrenciler, çeşitli eğitim programlarında yer alabilecek.” CERN’e üyelik başvurusu yapan İsrail, Sırbistan ve Slovenya ile Kıbrıs’ın Rum Kesimi’ne de çeşitli ziyaretlerde bulunduklarını anlatan Bertolucci, Eylül’de toplanacak CERN Konseyi’nin aday ülkelerin üyeliklerine ilişkin durumu değerlendireceğini bildirdi. Bertolucci, CERN’e üyeliklerle ilgili Aralık ayında bir karara varılacağını umut ettiğini dile getirdi.

CUMHURBAŞKANI GÜL, ÜYELİĞE GÜÇLÜ DESTEK VERİYOR

CERN’in aday olmayan ülkelerle ilişkilerinden sorumlu Dış İlişkileri Direktörü John Ellis de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin CERN’e üyelik sürecinin iki aşamalı olduğunu belirtti. Birinci aşamada ülkenin bilimsel, teknolojik ve endüstriyel olarak var olan potansiyelinin önem kazandığını kaydeden Ellis, ikinci aşamayı ise CERN’e üye olan ülkelerin Türkiye’nin üyeliği konusundaki düşüncelerinin oluşturduğunu söyledi. Ellis, Cumhurbaşkanı Gül’ün CERN konusunda oldukça bilgili olduğunu ve Türkiye’nin CERN’e üyeliği konusunda güçlü bir destek verdiğini de kaydetti.

Benzer Yazılar