Dergi Özel Yazıları AKINSOFT 23 Ağustos 2010 (0) (1977)

Düzenli Bilgiler Topluluğu

 

Teknoloji ile ilgilenenler veritabanı kelimesini birçok kez  duymuştur. Şimdi size veritabanı nedir, ne işe yarar, kısaca anlatmaya çalışacağım. Veritabanı; e-devlet projelerinden banka hesaplarına, ticari yazılımlardan sektörel yazılımlara, PDA‘lardan cep telefonlarına kadar teknolojinin kullanıldığı her yerde karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı bilgi sistemlerinin en önemli yapı taşlarından biri olarak kabul edilir.

Veritabanları (Database), verilerin dijital ortamda düzenli kümeler halinde, güvenli bir şekilde saklanması esasına dayanır. Temel görevleri; verilerin ihtiyaç duyulduğunda raporlanması, analiz edilmesi ve güncellenmesidir. Çok kullanıcılı veritabanları, istemci/sunucu (client/server) prensibine bağlı olarak çalışmaktadır. İstemciler (Client) kendilerine gerekli olan bilgileri sunucudan ister ve işlerler. Günümüzde veri büyüklüğüne ve yoğunluğuna göre en yaygın olarak kullanılan veritabanı yapısı; İlişkisel Veritabanı Yönetim Sistemi (Relational Database Management System- RDBMS)’dir. Veritabanlarına ANSI (American National Standards Institute) tarafından standartlanan, yapılandırılmış Sorgu Dili (Structured Query Language – SQL) ile erişmek mümkündür.

Veritabanları, veri yönetim programlarıyla anlam kazanır. Verilerin hızlı bir şekilde işlenmesi bu iki yazılımın birbirine olan uyumuna bağlıdır. Kullanıcı sayısı arttıkça ve veritabanına kaydedilen dosyalarının fiziksel boyutları yükseldikçe, işlemlerin yavaşlaması kaçınılmazdır. Bu durumda veritabanlarına erişim sağlayan yazılımların kaliteli olması son derece önemlidir. Sonuçta, verilere ne kadar hızlı ve güvenilir bir şekilde erişilirse, verilerin etkinliği ve değeri bir o kadar artar.

Uzman ekipler tarafından, profesyonelce kodlanmış veritabanı erişim algoritmaları sayesinde yavaşlama sorunu aşılabilmektedir. Peki bir programın hızlı ve güvenli veritabanı erişimine sahip olduğunu nasıl anlarız? Aslında bu pek de kolay değildir. Birinci yöntem; işinde uzmanlaşmış kişiler tarafından veri yoğunluğunun ve kullanıcı sayısı bağlantılarının artırılması ile bir takım performans ölçümleri yapılabilir. İkinci yöntem ise; tamamen referansa dayalı piyasa araştırmasıdır. Bunun için ihtiyaç olan program ve kullanılan veritabanı, geniş araştırmalardan sonra seçilmelidir.

Sonuç olarak veritabanları, sunucularda güvenli bir şekilde muhafaza edilmelidir. Sunucu olarak kullanılan bilgisayara Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) kesinlikle takılmalıdır. Çünkü en güvenli veritabanları bile elektrik kesilmeleri ve anormal kapanmalar sonucunda bozulabilmektedir. Veritabanlarının sürekli ve düzenli olarak yedekleri alınıp arşivlenmelidir. Belirli periyotlar halinde bakımları yapılmalıdır. Veritabanı bozulmalarından oluşacak bir bitlik veri kaybı, geri döndürülemeyecek büyük hasarlara yol açabileceği unutulmamalıdır.

İsmail ÇETİNOK
AKINSOFT Ticari Programlar Müdürü

Benzer Yazılar