Tekno Haber AKINSOFT 23 Ağustos 2010 (0) (1175)

Evde enerji tasarrufu yapmanın püf noktaları

Enerji tasarrufu doğal kaynakların yok olmasına karşı bir önlem olarak yapılırken, cüzdandaki paranın çabuk tükenmesini engellemek amacıyla da yapılıyor. Tek başına evde yapacakların bir çözüm olmadığını düşünenler için evde daha dikkatli olunarak enerji tasarrufu yapılabileceği ortaya çıkıyor. Bir internet sitesinin yer verdiği habere göre verilen önerileri takip ederek aylık enerji kullanımında fatura tutarının düşeceği belirtiliyor.

Duş süresini kısaltmak: Banyoya yerleştirilecek bir çalar saat ile duş süresi sınırlandırılabilir. Çoğu kişi duşu çok kısa sürede aldığını düşünüyor oysa; farkında olmadan litrelerce su sarfiyatı yapıyor. Bunun için çalar saati 10 dakikaya ayarlayarak su ve elektrikten tasarruf yapılabilir.

Sıcaklığı ayarlayın: Şofben ya da kombideki su sabit bir sıcaklığa ayarlanabilir. Isıtıcının termostatı 50 dereceye ayarlayacak, banyoda haşlanmadan ılık bir duş alınabilir.

Isıtma sistemi: Zamanlama özelliği olan elektrikli termostat evde veya dışarıda bulunulan zamana göre farklı sıcaklıklara göre ayarlanabilir. Termostat, yazın düşük kışın yüksek sıcaklığa ve ev sakinlerinin eve geliş zamanına göre de kurularak sıcaklık kaybının önüne geçilebilir. Ancak manuel termostatlarda işe gitmek için evden çıkılırken sadece termostat kapatılır ya da sıcaklık iyice düşürülür. Ay sonunda faturadaki rakamda ne kadar elektrik tasarrufu yaptığını görenler hayrete düşebilir.

Cihazların fişini çekin: Evdeki büyük ekran televizyon, bilgisayar, cep telefonu şarjı gibi cihazlarınız fişi her zaman prizdeyse her ay düşünülenden daha fazla elektrik tüketiliyordur demektir. Bu nedenle kullanılmayan elektronik cihazların fişi mutlaka çekilmelidir.

Ampuller: Daha uzun süre dayanan ve daha az elektrik tüketen kompakt florasan ampuller kullanılmalı. Ayrıca LED ve halojen gibi enerji tasarrufu yapan başka tür lambalar da bu ampullere alternatif olarak kullanılabilir.
İzolasyon: İzolasyonun tasarruf açısından çok etkili olduğuna vurgu yapılıyor. İyi bir izolasyonun önemi küçümsenemez. Güzelce izole edilen bir ev her yıl büyük oranda tasarruf sağlayabiliyor. Çünkü içerdeki sıcaklık minimum enerji tüketimiyle korunuyor.

Pencereler: Evlere enerji tasarrufu yapan pencereler taktırılmalı. Yeni pencerelere sahip olmak uygun bir izolasyon kadar fazla enerji tasarrufu sağlamaz. Fakat yeni pencereler de genellikle iyi bir şekilde mumlanmıştır, hava sızdırmaz. Böylece içerdeki sıcaklığı etkili şekilde koruyabilir. Ancak yeni pencere alınamayacaksa, kapı ve pencerelerin gözden geçirilip hava sızdırmaz hale getirilmesi gerekiyor. Evden daha az hava çıkışı daha fazla enerji tasarrufu demektir.
Her şeyi kapatın: Bu belki de evde enerji tasarrufunun en aşikar ve en çok unutulan yoludur. Odadan çıkarken tüm ışıkları kapatılmalı, kullanılmadığı zaman bilgisayarın ve monitörü kapatılmalı ve aynı zamanda fişlerin prizden çekilmesi de unutulmamalı.

Tüm bunlar evde enerji tasarrufu yapmanın kolay ama ihmal edilen pratik yolları…

Benzer Yazılar