Tekno Haber AKINSOFT 23 Ağustos 2010 (0) (1669)

Genç Türk dahilere Amerika’dan dört ödül

 

Genç Türk bilim dahileri, 61. Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’ndan dört ödülle döndü.

Türkiye’nin genç bilim adamı adayları, 9-14 Mayıs 2010 tarihleri arasında ABD’nin California eyaletinde düzenlenen geleneksel Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’ndan (ISEF) dört farklı ödülle döndü. Bu yıl 61’incisi düzenlenen ISEF’te, 59 ülkeden katılan yaklaşık bin 600 öğrenciyle mücadele eden gençlerin 7 projesinden 3’ü Türkiye’ye ödül getirdi.

“Oksijen Plazmasının Biyolojik Sistemler Üzerindeki Etkileri”
TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda derece alarak yarışmaya katılan Ankara Fen Lisesi öğrencisi 18 yaşındaki Bilge Zeren Aksu, “Oksijen Plazmasının Biyolojik Sistemler Üzerindeki Etkileri” başlıklı projesi ile ISEF’te Mühendislik kategorisi, Bio-mühendislik alt kategorisinde, Plazma Bilimi Koalisyonu (CPS) ve Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) tarafından iki ayrı birincilik ödülüne layık görüldü. “Oksijen Plazmasının Biyolojik Sistemler Üzerindeki Etkileri” projesi ile günümüzde uygulanan tedavilerin aksine cilt kanserini sağlıklı hücrelere zarar vermeden daha hızlı yok eden bir plazma bulan Aksu, elde ettiği başarı karşılığında aldığı maddi ödülün yanı sıra, tüm masrafları CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) tarafından karşılanmak üzere, CERN’e düzenlenecek bir geziye hak kazandı.

“Yeni Nesil Güneş Pilleri İçin Üç Bölümden Oluşan Yarı İletken Nanokristallerin Sentezi”
INEPO tarafından seçilerek ISEF’e giden 15 yaşındaki İzmir Özel Fatih Fen Lisesi öğrencisi İdil Özdamar, “Yeni Nesil Güneş Pilleri İçin Üç Bölümden Oluşan Yarı İletken Nanokristallerin Sentezi” adlı projesiyle mühendislik kategorisi, termodinamik ve güneş enerjisi alt kategorisinde üçüncülük elde etti. Çevre dostu düşük toksik etkili ve yüksek verimli güneş pilleri elde etmek için CuInSe2, CuGaSe2, Cu(InGa)Se2 yarı iletken nanokristaller sentezleyen, bu maddelerin elektriksel özellikleri ve test sonuçlarını inceleyen Özdamar, güneş pillerinde kullanılacak en uygun materyalin CuInSe2 olduğunu belirledi, bu maddenin yeni nesil güneş pillerinde umut vaat ettiğini kanıtladı.

“Barisentrik Koordinatlar ve Uygulamaları”

TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda derece alarak Türkiye’yi ISEF’te temsil eden, 17 yaşındaki Ankara Fen Lisesi öğrencisi Bayram Safa Çiçek de “Barisentrik Koordinatlar ve Uygulamaları” başlıklı projesi ile yarışmadaki en önemli ödüllerden birini kazandı. Çiçek, Matematik kategorisi, geometri alt kategorisinde Büyük Ödül dördüncülüğüne layık görüldü. Çiçek, cebirsel yollardan çözümü uzun ve zor olan soruların Barizantrik Koordinatlar’la kolay yollardan çözülebileceği gerçeğinden hareketle yaptığı çalışma ile Barizantrik Koordinatlar yardımıyla bilinen teoremlerin yeni ve kolay ispatlarını yaptı ve üçgen geometrisinde bilinmeyen yeni özellikler elde etti.

Dünyanın en büyük üniversite öncesi bilim yarışması olan ISEF’e bu yıl 59 ülkeden toplam bin 611 genç bilim adamı adayı katıldı. Fuarda ödüle layık görülen projelere toplam 4 milyon dolarlık burs ve ödül verildi. ISEF 2010’da ABD’nin Texas Eyaleti’nden yarışmaya katılan Amy Chyao’nun, kanserli hücreleri öldüren bir ilacı aktive etmek için ve ışık enerjisi kullanılan yeni bir kanser tedavi yöntemi olan fotodinamik terapi için geliştirdiği, fotosentez cihazı ile birincilik ödülünü ve Intel kurucusu, Intel eski CEO’su Gordon E. Moore’un onuruna bu yıl ilk kez verilen Gordon E. Moore Ödülü’nü almaya layık görüldü. Vancouver’dan Kevin Ellis çalışırken programları analiz ederek bilgisayar programlarını otomatik olarak hızlandıran, böylece işin birçok mikroişlemciye bölünmesini sağlayan projesi ile ikinci, Beaverton’dan Yale Fan de zorlu bilgiişlem süreçlerinde quantum bilgi işlemin avantajlarını ortaya koyan projesiyle üçüncü oldu.

Benzer Yazılar