Tekno Haber AKINSOFT 23 Ağustos 2010 (0) (1753)

GFK : “Türkiye internet kullanımında dünya ortalamasını geçemiyor”

Türkiye, internet kullanımında dünya ortalamasının çok gerisinde kaldı. GFK’nın internet ve cep telefonu kullanımına ilişkin araştırmasına göre, araştırmaya katılanlara sorulan “Son 30 gün içinde internet kullandınız mı? ” soru sonucuna göre; kullananların oranı dünyada yüzde 63, Avrupa’da yüzde 95 olarak belirlendi. Türkiye’de ise bu oran sadece yüzde 38’de kaldı.

Türkiye’de internete evden bağlananların oranının, dünya ve Avrupa ortalamasına göre daha düşük olduğu saptandı. Bu oran internet kullanıcıları arasında dünyada yüzde 87, Avrupa’da yüzde 97 iken Türkiye’de yüzde 65 olarak belirlendi.

Türkiye’de internet bağlantı ücretleri dünya ortalamasının üzerinde olduğu için, internete bağlanma oralarının düşük olduğu  ve düşük gelirli vatandaşların kotalı tarifeleri tercih ettiği belirtiliyor. Bağlantı oranlarının düşük olmasının bir diğer nedeni de internetin bir bilgi aramak, kitap okumak, alışveriş yapmak ve bankacılık işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla kullanılmasının henüz tam kabul görmemiş olması diye belirtiliyor.

Araştırmaya göre, internet daha çok haber almak ve e-posta göndermek-almak amacıyla kullanılıyor. İnterneti eşzamanlı mesajlaşma için kullananların oranı dünyada yüzde 31, Avrupa’da yüzde 38 olarak saptanırken, Türkiye’de her iki internet kullanıcısından birinin, interneti eşzamanlı mesajlaşma (yüzde 54) için kullandığı belirtildi.

Öte yandan internette alışveriş yapan, ürün hakkında bilgi edinen, banka işlemlerini gerçekleştiren ve on-line ürün satın alan internet kullanıcılarının Türkiye’deki oranı, Avrupa ve dünya ortalamasının çok altında kaldı. İnterneti ürün almak ve ürün hakkında bilgi edinmek için kullandığını belirtenlerin oranı dünyada yüzde 56 ve Avrupa’da yüzde 70 iken, bu oran Türkiye’de yüzde 27 olarak belirlendi. Aynı şekilde banka işlemlerini internet üzerinden yapanların oranı dünyada yüzde 39, Avrupa’da yüzde 56 iken Türkiye’de ise yüzde 12 olarak saptandı. Avrupa’da her iki internet kullanıcısından biri interneti alışveriş amaçlı kullandığını belirtirken, Türkiye’de bu oran yüzde 7’de kaldı.

Benzer Yazılar