AKINSOFT Genel Merkez AKINSOFT 23 Ağustos 2010 (0) (1577)

Güneşin zekaya etkisi

 

Amerikalı bilim adamları, dünyadaki tüm varlıklar için yaşam kaynağı olan güneş ışınlarının, insanın zekasını etkilediği ve insanları depresyona karşı koruduğunu belirtti.

Alabama Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, beyin kanaması olasılıklarına ilişkin 14 bin 474 hastanın katılımıyla daha önce yapılan bir araştırmanın sonuçlarını, NASA’ın meteorolojik verileriyle karşılaştırarak, depresyon, idrak gücü ve güneş ışınları arasındaki ilişkiyi araştırdı.

Araştırma ekibi lideri Shia Kent, depresyondaki kişilerin yeterince güneş ışığı almadığı durumlarda daha ciddi idrak sorunları yaşayabildiğini söyledi. Bu durumun her mevsim için geçerli olduğunu belirten Kent, araştırma sonuçlarının güneşin insanın sadece ruh hali üzerinde değil, idrak fonksiyonları üzerinde de etkili olduğunu ortaya çıkardığını kaydetti.

Araştırmacılara göre, serotonin ve melatonin hormonlarının seviyesini düzenleyen güneş ışınları, beyindeki kan akışını da etkiliyor. Araştırmacılar, bu durumun da insanın idrak gücü üzerinde etkili olabileceğini belirtiyor.

Benzer Yazılar