Tekno Haber AKINSOFT 23 Ağustos 2010 (0) (2059)

İnternet alışverişi yüzde 28 arttı

Yapılan bir araştırmaya göre internetten yapılan alışveriş son bir yılda yüzde 28 arttı.

Bu yüzde 28’lik kesimin bir çoğu yılda 2-3 defa internetten alışveriş yapıyor. Kredi kartı ile internet üzerinden en çok uçak bileti, tatil paketi, elektronik eşya, sosyal aktivite bilet alımı yapılıyor ve yemek siparişi veriliyor.

Yüzde 28’lik kesimin çoğunluğu yılda 2-3 kere internet üzerinden alışveriş yapıyor. Kredi kartı ile internet üzerinden en çok uçak bileti/seyahat programı, elektronik eşya, sosyal aktivite bileti alımı yapılıyor, yemek siparişi veriliyor.

Türkiye’de kent nüfusunu temsil eden 11 il merkezinde 1000 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre internetten alışveriş yapan yüzde 28’lik oranın yüzde 7’si yılda 2-3 kere, yüzde 4’ü yılda 4-6 kere, yüzde 3’ü ayda bir ve yüzde 3’ü iki haftada bir internet üzerinden alışveriş yapıyor.

Araştırma sonuçlarına göre internet üzerinden son bir yıl içerisinde en fazla alışveriş yapılan bölgeler yüzde 32 ile Marmara ve Akdeniz olurken 20-29 yaş grubunun hemen hemen yarısının bir yıl içerisinde internet üzerinden alışveriş yaptığı ortaya çıkıyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 58’i internette alışveriş yapmak kolay olduğu için, yüzde 42’si hızlı olduğu için, yüzde 38’i ise fiyatlar uygun olduğu için tercih ettiğini ifade etti.

Araştırmaya katılanların internetten en çok satın aldığı ürünler ise sırasıyla uçak bileti / tur / seyahat rezervasyonu (yüzde 45), elektronik eşya (yüzde 26), sosyal aktivite bileti (yüzde 7), kozmetik / kişisel bakım ürünü (yüzde 6), yemek siparişi (yüzde 4), kitap / DVD alımı (yüzde 4) yaptığı ortaya çıktı.

Sonuçlar bölge kırılımlarına göre incelendiğinde İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu’da internetten sosyal aktivite bileti satın alınma oranının diğer bölgelere oranla çok daha fazla olduğu görülüyor.

İnternet üzerinden gerçekleştirilen işlemlerin güvenli hale getirilmesi amacıyla daha önce uygulamaya konan güvenlik şifreli işlem bilinci,  kredi kartlarını internet üzerinden kullanan tüketiciler arasında gittikçe yaygınlaşıyor.

Benzer Yazılar