Tekno Haber AKINSOFT 23 Ağustos 2010 (0) (1588)

İzinsiz e-posta ve SMS’e 100 bin TL ceza!

Elektronik Haberleşme Kanunu’nda, istek dışı haberleşmeyi yasaklayan düzenleme Başbakanlığa sunulurken, izinsiz e-posta atanlara 100 bin liraya kadar para cezası kesilmesi gündeme geldi.

Onay alınması gerekecek

Kişiden onay yazılı ya da elektronik ortamda alınacak. Alıcılar iletileri hiçbir gerekçe göstermeden ret hakkına sahip olacak. Üç iş günü içinde istenmeyen SMS ve e-posta gönderimi servis sağlayıcısınca durdurulacak. Adalet Bakanlığı’nca, AB Elektronik Ticaret Direktifi’ne uyum sağlanması amacıyla hazırlanan Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun Tasarısı taslağı Bakanlar Kurulu’nca da kabul edildikten sonra yeni yasama döneminde Meclis gündemine gelecek ve yasalaşıp yürürlüğe girecek.

Düzenlemeyle Elektronik Haberleşme Kanunu’nun ilgili iki maddesi değiştirildi. Mevcut Elektronik Ticaret Kanunu’nun abonelik sözleşmelerini düzenleyen 50’inci maddesinde izin şartı yok. Sadece istek dışı haberleşme halinde, abone ve kullanıcılara gelen her bir mesajı bundan sonrası için almayı reddetme hakkının kolay bir yolla ve ücretsiz olarak sağlanması öngörülüyor. AB mevzuatı ile uyum sağlanarak, bu tip istek dışı haberleşmeyi abonenin her bir mesaj için reddi yerine önceden izninin alınması şartı getirildi.

Benzer Yazılar