AKINSOFT Genel Merkez AKINSOFT 23 Ağustos 2010 (0) (1781)

Konya Ticaret Odası tarafından KTO Karatay Üniversitesi açılıyor

Konya Ticaret Odası ve Sağlık Vakfı tarafından kurulan KTO Karatay Üniversitesi, AKINSOFT ile işbirliğine çok önem veriyor. Mühendislik Fakültesi Mekatronik Bölümü öğrencileri, AKINSOFT Robotik Departmanı bilgisayar mühendisleri ile çalışma imkanı bulabilecekler.

Konya Ticaret Odası ve Sağlık Vakfı tarafından kurulan KTO Karatay Üniversitesi, 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında kapılarını öğrencilere açıyor. Modern binalara sahip olan Karatay Üniversitesi, sanayicilerin ve ticaret sektörünün desteğini alıyor. İNOVAX dergisi olarak, Konya’nın yeni Üniversitesi olan KTO Karatay Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Mehmet Babaoğlu ile keyifli bir söyleşi yaptık.

1. Bize Karatay Üniversitesi hakkında bilgi verir misiniz?
KTO Karatay Üniversitesi, Konya Ticaret Odası ve Sağlık Vakfı tarafından kuruldu. Ayrıca Üniversitemize, sanayi ve ticaret kesimi destek veriyor. Modern binalara sahip olan Üniversite kampüsümüz,Konya’nın Merkez İlçesi Karatay’da, bulunmaktadır.

2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında, Mühendislik Fakültesi’nin Bilgisayar, Elektrik-Elektronik ve Mekatronik bölümleri, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin İşletme ve Uluslararası Ticaret bölümlerine ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’ne öğrenci alımı yapılacaktır. Daha sonraki dönemlerde ise Güzel Sanatlar Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Tamamlayıcı Tıp Bilimleri, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’na öğrenci alımı yapılacaktır. Üniversitemizde eğitim almak isteyen öğrenciler, başarı durumlarına göre çeşitli burs imkanlarından faydalanabilirler. Öğretim üyesi kadromuzu ise büyük çoğunluğu yurt dışı tecrübesi olan nitelikli öğretim üyelerinden oluşturduk.

2. Karatay Üniversitesi’nin Konya’ya ne tür getirileri olacak?
Biz Karatay Üniversitesi olarak, reel sektörü, esnafı, sanayiciyi ve dolayısıyla halkı eğitimde paydaş olarak algılıyoruz. Temel hedefimiz, kar amacı gütmeyen sanayi ve ticaret kesimi başta olmak üzere tüm kesimlerle iş birliği içinde sorunlara çözüm getirmek, yoğun uygulamalı eğitimle en az bir lisan bilen, nitelikli piyasayı tanıyan ve iş bulma kaygısı olmayan mezunlar vermektir. Bu çerçevede Üniversitemizde öğrenim gören öğrenciler, Konya’da birçok sektörde istihdam edilip, nitelikleri sayesinde şirketlere, dolayısıyla Konya’ya katkı sağlayacaklardır.

3. AKINSOFT hakkında neler düşünüyorsunuz?

AKINSOFT, Konya’nın en önemli markalarından birisi. Ayrıca, Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın’ın Konya Ticaret Odası Meclis Üyesi olması yönüyle Üniversitemize birçok desteği olmuştur.

Üniversitemizin geliştirdiği proje çerçevesinde, uygulamalı eğitim görmek amacıyla, öğrencilerimiz öğrenim gördükleri 4 yıl boyunca haftanın belirli günleri staj yapacaklar. Bu stajda öğrenciler, hazırlayacakları araştırma projeleri sayesinde tecrübe kazanacaklar. Öğrenciler ve şirketlerin uygun görmesi durumunda, mezun olan öğrenciler staj yaptıkları şirketlerde istihdam edilecekler. Hem şirketler için hem de öğrenciler için avantaj sağlayan bu proje sayesinde firmalar personel bulmada, öğrenciler ise iş bulmada zorlanmayacaklar. AKINSOFT da öğrencilerimizi istihdam edebilecek en önemli şirketlerden birtanesi. AKINSOFT AR-GE, Programlama departmanları ve tecrübeli mühendisleri ile  sürekli araştırmalar yapan bir firma. AKINSOFT’un bizim için olduğu kadarKonya açısından da çok önemli olduğunu düşünüyorum. AKINSOFT, sürekli gelişen ve uygulamaya dayalı çalışma sistemi olan bir şirket. Bu yönü nedeniyle AKINSOFT ile iş birliği yapmaya çok önem veriyoruz.

Benzer Yazılar