Tekno Haber AKINSOFT 23 Ağustos 2010 (0) (1321)

Korsan yazılıma karşı ‘Yazılım Hareketi’

Yazılım sektörü için hizmet veren 12 sivil toplum kuruluşu, lisanssız yazılım kullanımına karşı kamuoyunu bilinçlendirmek ve sektörün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla, ”İşinizi doğru yapmak istiyorsanız, orijinal yazılım kullanın!” sloganıyla ”Yazılım Hareketi” kampanyası başlattı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bilişim ve Yazılım Eser Sahipleri Meslek Birliği (BİYESAM) öncülüğünde başlatılan kampanya, 3 Haziran 2010 tarihinde düzenlenen toplantıda tanıtıldı. Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, Türkiye’de bilişim sektörünün yeni gelişen bir sektör olduğunu ancak, gelecekte ülkelerin gelişimi için en önemli sektörler arasında yer alacağını belirtti. Bilişim sektörüne yön veren vakıf ve derneklerle birlikte ”Yazılım Hareketi” kampanyası başlatılmasının bakanlık açısından da önemli olduğunu ifade eden Çelik, ”Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bu hareketin yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum” dedi. Türkiye’de telif haklarının korunması konusunda ciddi sorunlar olduğunu vurgulayan Çelik, son yıllarda yapılan çalışmalarla yüzde 120’lerde olan korsan oranının yüzde 60’lara kadar düştüğüne işaret etti.

KORSAN YAZILIMA HAPİS CEZASI
5846 sayılı yasayla ilgili yeni değişiklikler hazırladıklarını, bu yasadaki en önemli değişikliğin ise bilişim alanında olduğunu belirten Çelik, “Türkiye’de internet üzerindeki paylaşımların, korsan yazılım dahil olmak üzere çeşitli eserlerin lisanssız kullanımının 5846 sayılı kanun kapsamına yer alacak. Telif hakkı ihlali ve korsan eser kullanımı yapan kişi veya kişilere önce uyarı cezası, ihlallerin devam etmesi durumunda ise hapis cezası verecek düzenlemeyi tartışıyoruz” şeklinde konuştu. Çelik, son şekilleri verilen çalışmanın Adalet Bakanlığı’na sunulacağını, Ekim ayına kadar konunun netleşeceğini tahmin ettiğini bildirdi. Çelik, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesinin araştırmasına göre Türkiye’de bilgisayar üzerinden film, müzik ve kitap indirilmesinin ilk sırada geldiğini, bilgisayar yazılımlarının indirilmesinin ise ikinci sırada yer aldığını söyledi. Türkiye nüfusunun yüzde 60’ının bilgisayar kullandığına, bunların yüzde 70’e yakınının günde 1-2 saat bilgisayar başında kaldığına vurgu yapan Çelik, ”internet üzerinden yapılan paylaşımları daha çok öğrenciler ve kamu çalışanları gerçekleştiriyor” dedi. Çelik, başta YÖK olmak üzere bütün üniversitelere bu konuda daha dikkatli olmaları konusunda uyarı göndereceklerini belirtti.

ORTAK VERİ TABANI İLE TAKİP
Son dönemde korsanla etkin mücadelede denetim işini tamamıyla güvenlik güçlerine verdiklerine dikkat çeken Çelik, İçişleri Bakanlığı ile yaptıkları çalışmaya göre il denetim komisyonu başkanlarının il emniyet müdür yardımcılarından oluşmasına karar verdiklerini söyledi. Korsanla mücadeledeki tüm verileri bilgisayar ortamına aktarıp ortak bir veri tabanı oluşturduklarını da vurgulayan Çelik, korsanla mücadele sırasında ele geçirilen materyallere ait bilgilerin bilgisayara aktarılmasıyla suç takibinin 1-2 dakikaya indirildiğini belirtti.

Emniyet güçlerinin korsanla mücadelede çok önemli çalışmalar yaptığını dile getiren Çelik, emniyetin yaptığı baskınlarda çok fazla sayıda korsan ürünün ele geçirildiğini vurguladı. Çelik, yapılan yaptırımlar sayesinde korsanla mücadelede önemli ölçüde yol kat edildiğine dikkat çekti.

Benzer Yazılar