Tekno Haber AKINSOFT 23 Ağustos 2010 (0) (1847)

Türk mühendisler insansız hava aracı üretti

 

30 Türk mühendisin başlattığı insansız hava aracı tasarımı çalışmalarının detay üretimi ile montajı tamamlandı ve hangardan çıkartıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin keşif ve gözetleme ihtiyaçları doğrultusunda TUSAŞ mühendisleri tarafından tasarlanan ve birçok yerli alt firmanın da görev aldığı Türk İnsansız Hava Aracı ANKA’nın montajı ve üretimi tamamlanarak, 16 Temmuz 2010 tarihinde TUSAŞ tesislerinde düzenlenen törende hangardan çıktı.

Yüzde yüz yerli imkanlarla, Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve Türk teknisyenleri tarafından üretilen İnsansız Hava Aracı’nın yazılımları robotik teknolojiler kullanılarak, yine Türk mühendisler tarafından hazırlandı. ANKA’nın uçuş hazırlıklarına başlamak üzere hangardan çıkışının verdiği haklı gururunun yaşandığı törene birçok askeri ve sivil yetkili ile potansiyel müşteri olabilecek ülkelerin askeri ataşeleri katıldı.

Hangardan çıktıktan sonra motoru çalıştırılan ANKA, kendi kategorisinde dünyanın en iyi operatif sistemi olmayı hedeflemektedir.

ANKA Sistemi, uluslararası teknolojik standartlara uygun olarak tasarlanıp üretilmiş olup, yer kontrol istasyonundan veri linklerine, görev bilgisayarından FLIR ve SAR radarına, kompozit hava aracından yazılımlarına kadar bir bütünlük içinde geliştirilmiş entegre bir teknoloji ürünüdür.

Benzer Yazılar