Tekno Haber AKINSOFT 23 Ağustos 2010 (0) (1459)

Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı

 

Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı’nın ‘Güvenli İnternet’ konulu panelinde konuşan uzmanlar, internet şifresi belirlerken diş fırçası modeli kullanılmasını, yani üç ayda bir internet şifrelerinin değiştirilmesini önerdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Bilişim Derneği tarafından İzmir’de organize edilen Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı’nda, Teknoloji Bilgilendirme Platformu, İnternet Güvenliği paneli ile yerini aldı.  Panelde konuşan uzmanlar, vatandaşların internet güvenliği konusunda nasıl hareket etmesi gerektiğine dair önemli mesajlar verdi. Bireylerin internet güvenliğinde alması gereken en önemli önlemin, güçlü şifreler oluşturmak olduğuna vurgu yapan Başkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Çığır İlbaş, şifre belirlenirken diş fırçası modelinin en fazla tavsiye edilen model olduğunu ifade etti. İlbaş, sağlık için diş fırçasını nasıl üç ayda bir değiştirmek gerekiyorsa, güvenli internet kullanımı için de şifrelerin üç ayda bir değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Erişim şifresi tanımlanmayan bir modemden 253 bilgisayarın izinsiz olarak internete bağlanabildiğini dile getiren İlbaş, kablosuz modemlerin mutlaka şifre ile kullanılmasını önerdi ve şifrelerinin paylaşılmaması uyarısında bulundu.

uluslar_arasi_bilisim2GÜVENLİK ÖNLEMLERİ, KONFORU AZALTIYOR
Günümüzde “bireyler önlem almadıkça internet güvenli mi?” sorusuna verilecek cevabın kesinlikle “hayır” olduğuna değinen İlbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “internet, 1968’de erişimin kesintisiz olabilmesi için düşünülmüş askeri bir projedir. Bu proje daha sonra sivil kullanıma açıldı ve son derece hızlı büyüdü. İnternette güvenlik ile kullanım arasında ters orantı var. Güvenlik için alınan önlemler kullanmayı zorlaştırıyor. Bankacılık işlemleri buna örnek gösterilebilir. İnternetin güvenliği için gösterilen çaba, beraberinde konforu azaltıyor. İnterneti güvenli hale getirmeden önce bütün iş süreçlerini internete taşıdık. İnternetle ilk tanışıldığı dönemde bilişim mevzuatımız yoktu. Bilişim sektörünün hızla gelişmesiyle birlikte hem teknik hem de hukuksal açıdan buradaki açıkları kapatmaya çalışıyoruz.”

TOPLUMU BİLİNÇLENDİRMEK SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN GÖREVİ
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İletişim Uzmanı Mehmet Sarı ise 5651 sayılı yasa ile 9 katalog suçun ve bunlar için yaptırımların belirlendiğini belirterek bunun yanında insanların tercihlerini yönlendirecek bilinçlendirme çalışmaları yapılmasının gerekli olduğunu söyledi.

Bilgiye kolay ulaşılabildiği için bilginin önemini kaybettiğini vurgulayan Sarı, şöyle konuştu: “Bugün tercihler internet üzerinden daha kolay oluyor. Bu da dikkat azalmasına yol açıyor. Bu tercihlerde yanlış olabiliyor. İnternetin güvenliği konusunda kamuda 20 kişi ile bilinçlendirme çalışması yapamayız. Sivil toplum örgütlerinin desteği bu noktada öne çıkmaktadır. Biz internet ile yeni tanıştığımız için kurumlar arasında bazen dağınıklık ortaya çıkıyor. Kurumlar arasındaki bu karışıklığı engellemek elbette kamunun görevi ancak, sivil toplum kuruluşları bu konuda yeteri kadar aktif rol alamamaktadır. İnternetin güvenli kullanımı konusunda toplumun bilinçlendirilmesinde eğitim önemli bir yere sahiptir. Uluslararası alanda bazı ülkeler güvenli eğitim konusundaki eğitimi okul müfredatına ekledi. Bazı ülkeler ise bu konuda öğretmenler yetiştiriyor. Türkiye bu alanda gerekli alt yapıya sahip olmasına rağmen henüz bu eğitim sürecini başlatamadık.”

ATILMASI GEREKEN ADIMLAR
Türkiye’nin safer internet programına üye olması için gerekli süreci başlattıklarını anlatan Sarı, çocukların bilinçli internet kullanımı için, 12 milyon ilköğretim okulu öğrencisine kitapçık dağıtımı yaptıklarını ancak yine de önümüzdeki dönemde bazı önlemler alınması gerektiğini belirtti.

Panelde söz alan Teknoloji Bilgilendirme Platformu Başkanı Serhat Özeren ise normal hayatta yaşanan her şeyin internette bir izdüşümü olduğunu belirterek bilgisayar ve internet güvenliği, uluslararası gelişmeler ve bireylerin alması gereken önlemler hakkında bilgi verdi. Özeren, Platformun “İnterneti Bilinçli Kullanmak için Öneriler” kitapçığı hazırladığını ve kurultayda dağıttığını belirtti. İnterneti Bilinçli Kullanmak için Öneriler Kitapçığı’nda; “Şifreleri paylaşmayın, kişisel bilgilerinizi paylaşmayın, bankacılık işlemlerine dikkat edin, bilgisayarı evinizin salonuna koyun, interneti çoçuklarınızla beraber kullanın, bilgisayarınıza güvenlik programını yükleyin ve güncel tutun, bilgisayarınızın güvenlik ayarlarını asla düşürmeyin, kullanırken sağlığınız için önlem alın, tarifelerinizi bilinçli seçin” gibi öneriler yer aldı.

Benzer Yazılar