Tekno Haber AKINSOFT 24 Kasım 2010 (0) (1231)

Bornova Belediyesi Alternatif Enerjide Örnek Oluyor

Stratejik planlarına güneş enerjisi kullanımı hedefi koyan Bornova Belediyesi bu konuda ilk adımı attı. “Ulusal Fotovoltaik Teknoloji Platformu”na katılan Bornova Belediyesi, ilçede ve ülkede bu enerjinin kullanılması için çalışacak. Başkan Sındır, “Güneş enerjisinden yararlanma konusunda belediye olarak öncülük edeceğiz” dedi.
Bornova Belediyesi, Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü proje yürütücülüğünde sürdürülen “Ulusal Fotovoltaik Teknoloji Platformu”na katıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin de güçlü bir üyesi olduğu Platform, TÜBİTAK-Bilimsel ve teknolojik işbirliği ağları ve platformları desteği çerçevesinde oluşturuldu.
2010-2014 yılı stratejik planında güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimi konusunda hedefleri olan Bornova Belediyesi bu platformda Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü işbirliği ile birlikte teknolojik ve bilimsel adımlar atacak. Platform ile birlikte hareket edecek olan Bornova Belediyesi ülkemizdeki fotovoltaik alanındaki teknolojilerin gelişimi için etkin plan ve programların belirlenmesinde etkili olacak.
Yenilenebilir enerji ve güneş enerjisi konusunda hedef belirlediklerini ve bu doğrultuda çalışmalara hız verdiklerini vurgulayan Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretimi, tüm dünya için gerekli bir teknoloji. Her alanda bu tükenmek enerji kaynağından yararlanmalıyız. Gün geçtikçe kirlenen dünya ancak bu enerjiler kullanılarak kurtarılabilir. Biz de bu konuda üzerimize düşen çalışmaları sonuna kadar yapacağız. Başlattığımız çalışmaları sonuçlandırıp bu alternatif enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılması yönünde öncülük edeceğiz” dedi.

20101025AY352599_01

 

Benzer Yazılar