AKINSOFT Genel Merkez AKINSOFT 24 Kasım 2010 (0) (1855)

ERDİ, Öğrencilerime örnek olarak AKINSOFT’u gösteriyorum. Çünkü görmek inanmaktır

 

Selçuk Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali ERDİ ile, INOVAX Dergisi için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın çalışmaları ve AKINSOFT hakkında güzel bir söyleşi yaptık. Erdi, “AKINSOFT’un başarısı sadece sizin başarınız değil, tüm ülkenin başarısıdır” dedi.

INOVAX okuyucuları için kendinizden ve Selçuk Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığından bahseder misiniz?
Selçuk Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanıyım. Aynı zamanda da Mühendislik Fakültesinde öğretim görevlisiyim. Çok uzun yıllardan beri, mesleğimizin de bir gereği olarak bilgisayar ve bilgi işlem teknolojileri ile çok iç içe olduk. Teknoloji ile çok iç içe olan bir mesleğimiz var. Harita Mühendisliği, uzaya fırlatılan uydulardan bilgi alarak yürütülen bir meslek. Bilgisayardan uzak durmamız mümkün değil. Bilgi İşlem Dairesinde ise en başından beri üniversitenin altyapısında diğer öğretim görevlisi arkadaşlarımla beraber görev aldık. Mühendislik fakültesi aslında misyonuna uygun olarak çok güzel hizmetler yaptı. Kendi fakültesini bir labaratuvar olarak kullandı, ilk projeleri kendi fakültesinde uyguladı. Emeği geçen herkese Inovax aracılığıyla çok teşekkür ediyorum.

Faaliyetlerinizde teknolojiyi nasıl kullanıyorsunuz?
Temel hedefimiz e-üniversiteye yönelmektedir. Büyük oranda da bunu başardık aslında. Özellikle öğrenci işlerinde hemen hemen tüm işlemleri öğrenci otomasyon sistemine aktardık. Örneğin, üniversitemizi kazanan öğrencinin tüm bilgileri ÖSYM’den çekilerek veri tabanımıza aktarılıyor. Mezun oluncaya kadar tüm süreçler bu entegre sistemle yönetiliyor. Evraklar sadece herhangi bir anlaşmazlık olduğunda kullanılmak üzere saklanıyor. Bu sistem kağıt, mürekkep tasarrufu sağladığı gibi zaman yönetimi açısından da hem bize hem öğrencilerimize büyük kolaylıklar sağlıyor. Bununla beraber Selçuk üniversitesi öğrencileri dünyanın her yerinden ders kaydı yapabilmekte, sınav sonuçlarını ve diğer duyurularını sms ve mail yoluyla alabilmektedir. Tüm bu işlemler için öğrenciye @selcuk.edu.tr uzantılı mail adresleri verilmektedir.

Sisteminize entegre bağlantılar var mı?
Dış bağlantı olarak yeni kazanan öğrencilerin bilgilerini aldığımız ÖSYM ile entegredir. Ayrıca bizden talepte bulunan kamu kuruluşları ile entegredir. İstendiği durumda istenilen formatta bilgileri bu kurumlara sunabiliyoruz.
İç bağlantı olarak personel otomasyonu sistemle entegre çalışmaktadır. Üniversite personel sistemi ilgili tüm bilgiler ki yaklaşık 30 yıllık bilgiler bunlar bu sistem içerisinde personelin kullanımına sunulmuştur. Bir başka iç bağlantımız ise kütüphane otomasyonudur. Bu sistemi 10 üniversiteye de kullanmaları için verdik. Yasal bazı kısıtlamalar yüzünden her üniversiteye yardım yapamadık ama en azından bu 10 üniversiteye yardım edebilmek  bizim için bir övünç kaynağı oldu.

Teknolojinin çok hızlı bürokrasinin yavaş olmasından kaynaklanan zorluklar nelerdir?
Çok ciddi anlamda engeller oluyor. Örneğin istihdamda sorunlar yaşanıyor. Başarılı personeli ödüllendirme ya da görevlendirmelerde kısıtlamalar yaşanıyor. Bağımsız hareket edebilme şansımız daha yüksek olsa daha güzel şeyler yapabiliriz tabi ki. Biz ancak kanunlar çerçevesinde hareket ettiğimiz için düşündüğümüz şeyleri uygulama alanı bulamıyoruz. Yapabilirsek eğer hem kendi personelimizin hem öğrencilerimizin eğitiminde büyük gelişmeler kaydedebiliriz. Kuruluş aşamasında görev alan öğrencilerim ciddi tecrübeler edindiler. Bu onların özel sektöre hazırlık aşamalarında gerekli donanımlara sahip hale getirdi.

Birçok Üniversitede seminerler ve toplantılar düzenledik. Bilgi İşlem Dairesi ile birlikte neler yapabiliriz?
Biz bazı özel işletmelerle zaman zaman bu tip eğitim projelerinde bir araya geliyoruz. AKINSOFT’la ilerleyen dönemlerde daha önceki çalışmalardan hareketle yeni çalışmalara imza atabiliriz. Bizim BİLMER gibi bir imkanımız sizin ise bu konuda saha tecrübeniz var. Bu ikisini de kullanarak AKINSOFT’la birlikte hareket etmekten keyif alırız.

Konunun uzmanı olarak AKINSOFT hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?
AKINSOFT uzaktan izlediğim bir firma. Aslında keyifle izlediğim bir firma. Konya’da bağımsız bir firmanın “Burası yazılım merkezidir ” kimliğini yerleştirmesi çok güzel. Konya dışında AKINSOFT’u görmek güzel. Bir başkası için “Bunları bende gerçekleştirebilirim” diyebilmesine vesile olmasını da ayrıca takdir ediyorum.  O mavi bina hayallerin gerçekleştirilebilir olduğunun kanıtıdır. Derslerimizde Amerikan firmalarının yazdığı yazılımlar üzerinden dersleri anlatıyor olmak bizi fazlasıyla üzüyor. Derslerimizde neden bizde olmasın diye öğrencilerimi yüreklendiriyor, örnek olarak AKINSOFT’u gösteriyorum. Çünkü görmek inanmaktır.

Birde biliyorsunuz biz dışarıya çok bağımlı bir ülkeyiz. Belki ileride AKINSOFT ile beraber bırakın dışarıya bağımlı olmayı dışarıya yazılım ithal eden bir ülke haline geliriz. Neden olmasın? Bu yönden başarılarınızın devamını diliyorum. Çünkü sizin başarınız sadece sizin başarınız değil tüm ülkenin başarısıdır. Teşekkürler.

Benzer Yazılar