Tekno Haber AKINSOFT 24 Kasım 2010 (0) (825)

izmir, Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayına ev sahipliği yaptı

İzmir Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı kapsamında düzenlenen ve Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Mentes’in başkanlık yaptığı ‘İnternet Özgür mü?’ konulu panele, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan Doğan Kılınç, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Korkmaz Alemdar, avukat Gönenç Gürkaynak ve avukat Fikret İlkiz konuşmacı olarak katıldı. Hukukçu ve akademisyen kimliklerinin bulunduğunu kaydeden Gönenç Gürkaynak, yaptığı konuşmanın son günlerde erişim yasağı gündemde olan arama motorlarının Türkiye’deki hukuk işlerini yürütmesiyle ilgisi bulunmadığını, söyledi.
Türk hukukunun evrimini tamamlamasını istediğini ifade eden Gürkaynak, arama motorlarının internetin hamisi veya sahibi gibi göründüğünü, oysa sadece arama faaliyeti yaptığını söyledi.
İnternette ters giden her soruna arama motorlarının çözüm sunamayacağını kaydeden Gürkaynak, ‘Arama motoru, yer sağlayıcı, içerik sağlayıcı değildir, arama yapar. ‘Benim görüntüm internetten kaldırılsın’, ‘hakkımdaki şu yazı internetten kaldırılsın’ diyen kişi, bunu arama motorundan değil, o bilgiyi internete sunan muhataptan istemelidir’ diye konuştu.
Türkiye’de erişime engelli web sitesinden içerik kaldırılmasına ilişkin çalışmaların, ilgili idare tarafından yapıldığını belirten Gürkaynak, buna rağmen konuyla ilgili tebligat aldıklarını ifade etti. Gürkaynak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
‘Bir internet mevzuatı yaratmak isteyen devletin çabası son derece düzgündür, ama mevzuat misyonunu tamamlamaktadır. Tökezlediğimiz yerler bellidir. Buradan yola çıkarak dengeleme faaliyeti yapılmalı ve buna uygun adımlar atılmalıdır. Aksi takdirde dinamizmi kaybeden bir mevzuat, unsurlarını da kaybeder. Her zaman, her içerik birilerini rahatsız edebilir. Hassasiyetleri son derece yüksek ve sayısız unsurlu, listeli olan Türkiye gibi ülkelerde, ki bu hassasiyetler yerlidir, yersizdir bunu tartışmıyoruz, uzun bir yasak listesini baş tacı edip, ‘bundan arta kalanlar ifade özgürlüğü olsun’ diyemezsiniz. ‘İnternette dinamik bir mevzuat olması zorunluluğu vardır. Sabitleyen bir mevzuat, internetin doğasındaki akışkanlığa aykırıdır. Mevzuatın dinamizm göstermesi gerektiğini düşünüyoruz.’

Benzer Yazılar