AKINSOFT Genel Merkez AKINSOFT 24 Kasım 2010 (0) (1490)

TURAN, “AKINSOFT’un çalışmaları bizi gururlandırıyor”

 

Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı İsmail Turan ile INOVAX Dergisi için bir söyleşi yaptık.

Bize kendinizden ve Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının faaliyetlerinden bahseder misiniz?
Yaklaşık 15 yıldır sektörün içinden gelen biri olarak oda başkanlığı görevindeyim. Oda olarak üyelerimizle sürekli iletişim halindeyiz. Dolayısıyla üyelerimiz kendilerine yönelik faaliyetlerimizden haberdarlar. Yakın geçmişte başlattığımız ve üyemiz olmayanları da ilgilendiren bir takım faaliyetlerimiz var. Burada o faaliyetlerimizden bahsetmek isterim. Öncelikle Türkiye’deki odalar arasında bir ilki gerçekleştirerek Sermaye Piyasası Kurumu Sınavı ve Yeminli Mali Müşavirlik Sınavı Kursu odamız tarafından verilmeye başlandı. Marmara Üniversitesinden konusunda uzman isimlerle çalışıyoruz. Bu kursa tüm Mali Müşavirler ve Mali Müşavirler adaylarının katılabildiği gibi Konya dışından kursiyerlerin katılabilme olanağı bulunmaktadır. Ayrıca Konya için önemli bir gelişme olarak odamız girişimleri sonucunda SPK Lisanslama sınavı Konya’ya alındı.

Teknolojinin çok hızlı bürokrasinin yavaş olmasının getirdiği zorluklar nelerdir?
Hız konusunda sıkıntılar yaşıyoruz . Ülkemizde alt yapının düşünülen uygulamaların hayata geçirilmesinde yeterli olmadığını düşünüyorum. Ayrıca internet kullanımının istenilen seviyelere ulaşmasına daha çok var. Diğer yandan bırakın internet kullanımını Konya’nın bile 31 ilçesinin dokuzunda Mali Müşavir bulunmuyor. Söz konusu bu ilçelerdeki arkadaşlarım bu hizmeti ilçe dışından alıyorlar. Bir de bizim muhataplarımız genellikle resmi kurumlar olduğundan bir sürü bürokratik engelle karşılaşıyoruz. Siz herhangi bir yenilikçi uygulamayla resmi prosedürün dışına çıktığınızda meşruiyet sorunu ortaya çıkıyor. Teknoloji en geç resmi kurumlar tarafından hayata geçiriliyor. Henüz teknolojinin rahatlığını yaşayamadık açıkçası.

AKINSOFT’un  çalışmaları hakkında neler düşünüyorsunuz?
AKINSOFT’u takip ediyorum. Ben de her Konyalı gibi gururlanıyorum. Konya’dan bir firmanın, önce böylesine bir ağ kurarak ulusal başarılar kazanması daha sonra ürünlerini uluslararası pazarlarda satabilmesi bizi gururlandırıyor.

Geçtiğimiz dönemlerde AKINSOFT ile beraber oda üyelerimize özel bir çalışma yapmıştık. Oda olarak istihdam edilecek personellerin eğitimlerinde yazılım alanında AKINSOFT ile birlikte hareket edebiliriz.  İlerleyen günlerde de Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası olarak AKINSOFT ile birlikte sektörümüze faydası olacak faaliyetlerde bulunacağımızı düşünüyoruz.

Benzer Yazılar