Tekno Haber AKINSOFT 24 Kasım 2010 (0) (1689)

Yetenekler sergileniyor

 

Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlen 3. Bilim ve Proje Fuarı açıldı. Vali Yardımcısı Mustafa Anteplioğlu, “Fırsat bulabilirlerse çok güzel, orjinal fikirler çocuklarımızdan çıkıyor” dedi.
“Bu benim Eserim”, “TÜBİTAK Ortaöğretim Projeleri”, “Proje Tabanlı Beceri Yarışmaları” ve “AB Projeleri ve Hibe Projeleri” yarışmalarında derece almaya hak kazanan ilköğretim ve lise öğrencilerine ait bilimsel çalışmalar Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde açılan 3. Bilim ve Proje Fuarında vatandaşların beğenisine sunuldu. Halk oyunları gösterisi ile başlayan serginin açılışı Vali Yardımcısı Mustafa Anteplioğlu, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ve Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hasan Kozan tarafından yapıldı. Çok sayıda vatandaşın da katıldığı programda birbirinden farklı 39 proje büyük bir beğeni ile incelendi.
Tekerlek basınçlarından elektrik enerjisi üretilmesinden, zaman ayarlı çiçek sulayıcılarına kadar birçok bilimsel projenin yanı sıra, Maraş Otu kullanımını öngören sosyolojik projelerin de yer aldığı fuarı gezen Vali Yardımcısı Mustafa Anteplioğlu, bu tür fuarlarla bilimin eğlenceli yanının ortaya çıktığını söyledi. Öğrencilerin bu projelerini görmenin kendilerine mutluluk verdiğini kaydeden Anteplioğlu şöyle konuştu:
“Öğrencilerimizin projeleri çok güzel ve birçok alanda da ödül aldılar. Bilindiği gibi eğitim sistemimiz son zamanlarda sadece sınav odaklı olmaya başladı. Çocuklarımız ilkokuldan başlayıp üniversiteye gidene kadar her şeyleri sınav üzerine ve farklı alanlara zaman ayırma olanakları bulamıyorlar. Bu nedenle bu tür projelerle öğrencilerin farklı alanlara yönlenmesi bilimin güzel ve eğlenceli yanını ortaya çıkartıyor. Bu fuarlar bu anlamda çok güzel gelişmeler.”
Böylesine güzel projeleri gelecekte de görmek istediklerini ifade eden Anteplioğlu, “Özellikle de öğretmenlerimiz bu öğrencilerimizi teşvik ederlerse farklı alanlara yönlendirirlerse, insanların hiçbir zaman aklına gelmeyen, orijinal fikirler çocuklardan çıkabiliyor. Bunun belki günlük hayatımızda kullanabileceğimiz, sosyolojik hayatımızda da kullanabileceğimiz temel şeyler ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle bu tür fuarlar çok önemli” diye konuştu.
Serginin bu gün ve yarın açık kalacağı, gelen konukların projeler hakkında bilgilendirileceği ifade edildi.

Benzer Yazılar