2015’e 5 kala Robot Teknolojisi

‘Bundan sonraki süreç; ses, güç ve mekanik programdan oluşan proje ve prototipleri bir araya getirecek yapay zeka konumlayıcı ve yorumlayıcılarını yazmak olacaktır.’


Robotik çalışmalarında gelinen nokta hakkında bilgi alabilir miyiz?

Robotik çalışmalarımızda önce mekanik programlama konusunda test ve deneyler yapabileceğimiz bir prototip oluşturduk. Bu güne kadar bu noktaya gelebilmek için bir çok ara prototipler ürettik. Bu testler arasında insanların kas yapısına karşılık olabilecek pnomatik, hidrolik güç aktarımları uygulamasına geçtik. Elektrik motorlarda karşılaşılan yapısal sorunlar mekanizmada güç sorunları oluşturdu. Doğru akım motorlarında hassasiyet sorunları oluşunca biz deservo motorlara yöneldik. Bu sorunlar bizi kendi motor sistemimizi tasarlama noktasına kadar getirdi. Kendi motorumuzu tasarlarken karşılaştığımız redüksiyon hız-güç sorunlarının piyasada bulunan ağır ürünlerle çözülemeyecek olması bizi kendi CNC tezgahımızı kurma noktasına getirdi. Şu an redüksiyon konusunda harmonicdrive ile ilgili Ar-ge çalışmalarımız devam etmektedir.

Görüntüyü işleme konusunda da görüntünün renk, şekil ve konumunu belirleyen yazılımlara yönelik çalışmalar, sesin kaynağı ve sesin tanımlanmasına yönelik yazılımlarla birlikte yürütülmektedir. Bundan sonraki süreç; ses, güç ve mekanik programdan oluşan proje ve prototipleri bir araya getirecek yapay zeka konumlayıcı ve yorumlayıcılarını yazmak olacaktır. Kullanılacak sistem reflekse karşılık gelen mikrokontrol, beyine karşılık gelen mikroişlemci, yapay sinir ağları, sensörler ve kablolardan oluşacaktır.

Robotik departmanın yapısından bahseder misiniz?

AKINSOFT Plaza’da 300 m2 alanda donanım, 100 m2 alanda yazılım konusunda ar-ge çalışmaları yürütülmektedir. Departman, 1 Bilgisayar Yüksek Mühendisi, 2 Bilgisayar Mühendisi, 1 Elektrik Elektronik Mühendisi, 1 Bilgisayar Teknikeri ve 1 Elektrik Teknikeri olmak üzere 6 kişilik bir kadro ile çalışmalarını yürütmektedir. Robotik teknolojisi alanında kariyer yapmak isteyen tüm mühendislere de kapımız açıktır.

Robotların insan anatomik yapısına benzer şekilde imal edilmesinin nedeni nedir?

İnsan bedeninin canlılar arasında yüksek ergonomiye sahip olması robotların tasarlanırken insandan ilham almasının en önemli sebebidir. Yürüme, koşma, oturma, yatma, tırmanma, yüzme gibi eylemleri herhangi bir canlı bizden daha iyi yapabilir ancak hepsini bir arada en iyi yapabilen canlı insandır. Bir diğer sebep ise inşa edilen birçok yapı, araç gereç insan anatomisi göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Örneğin kapılar insan boyu esas alınarak yapılmıştır. Arabalar ortalama bir insan vücuduna göre dizayn edilmiştir. Asansörler, merdivenler, koltuklar vs. hep insan vücuduna göre tasarlanmıştır. Robotların bizim için tasarlanan bu dünyaya sorunsuz adaptasyonunda bu ölçülere uygunluk oldukça önemlidir.

Robot teknolojisinde uygulama düzeyinde yakın gelecek içindeki beklentileriniz nelerdir?

Robotlardan ilk kez 1995’te bahsetmiştik ve 20 yıl içinde seri üretime başlayacağımızı söylemiştik. 2015’e 4 kala çalışmalarımız süratle devam ediyor. Bu yüzden robotlar sürekli gündemimizde olacak. Zaman ilerledikçe robotlardan hem daha fazla konuşur olacağız hem de konuştuğumuz konuların içeriği değişecek. Günümüzde yürüyen, konuşan, şarkı söyleyen, keman çalan, 100 metreyi 10 saniyenin altında koşan türleri ve bu türlerin teknolojisi konuşuluyor. Bundan 40 yıl sonra robotların sosyal haklarından 70 yıl sonra robotların seçme ve seçilme hakkından 100 yıl sonra insan-robot iletişim ve etkileşimin neredeyse her türünden 200 yıl sonra ise savaşlardan bahsedilecektir.

robotic

“Gelecekte her işi yapabilen robotlar işsizlik sorununa yol açacak” diye düşünülüyor. Siz bu konuda nasıl düşünüyorsunuz?

İnsanlık tarihinde ne zaman teknoloji yoktu insanların işi vardı da şimdi teknoloji gelişiyor diye insanlar işsiz kalacak. Buna inanmıyorum. Teknoloji insanların yaptığı işleri ellerinden alırken onlara yeni iş alanları da doğurdu. Kaba ve ağır işler yerine insanlar artık Ar-ge gibi zeka gerektiren işlerde çalışıyorlar. Yeni sektörler, yeni uzmanlık alanları gelişen teknoloji ile beraber ortaya çıktı. Yani söylenenin aksine teknoloji istihdam oluşturdu ve böyle de devam edecek.

Benzer Yazılar

4 Comments on “2015’e 5 kala Robot Teknolojisi

  1. merhaba öncelikle yapmış oldunuz çalışmalardan dolayı sizlere başarılar dilerim ne kadar ilerdesiniz bilmiyorum ama dahada ilerde olmanızı isterim bi ara haberlerde gördüm ufak bi futbol sahasında robotlar top oynuyor filan çok basit bi işlem gibi göründü bana nasıl basit göründü robotlarda sensör var toptada alıcı var bütün robotlar topa yaklaşıyor top önüne geldiğinde tekme atıyor burdan tam olarak izah edemiyorum ama basit bişey gibi geldi bi insanın bişeyleri yapabilmesi için yetenekten önemli olan düşünce gücüdür bi insan ne kadar fazla düşünürse o kadar fazla şey yapabilir ne kadar iyi iş biliyorsan bil “o” önemli değil önemli olan düşünce gücü neyse ben yanınızda olmak gerçekten çok isterim bilmediğim bi çok şey bu konuda ama imkansiz diye bişey tanımıyorum ben çünkü bu bilgiye sahip olmak için kendi kendime biyerlere gelmeye çalışıyorum öğrenmek nedir bunu hep öğrenmeye çalışıyorum atalarımızında dediği gibi el elden gerçekten üstündür bir şey yaparken bir şeyin ilham olması gerçekten çok önemli çocukken anlatıldı kulaklarımda hala yankılanıyor dikiş makinasını bulan mucidin hikayesi bilirsiniz belki ben genede anlatmak istiyorum bana ilham veriyor sizlerede yardımı olur belki MUCİD dikiş makinasını yapıyor ama bir türlü makinaya örgüyü ördüremiyor bişeyi dikemiyor yani gel zaman git zaman derken düşünmekten yorgun düşünüyor ve uykuya dalıyor rüyasında kızıl dereliler ona saldırıyor kızıl dereli ona mızranı atıcakken mucid rüyasında mızran önünde delik görüyor terler içinde uyanıyor ve hemen dikiş makinasına iğne yapıyor ucuda delik deliyor ve örgü yapıyor artık makina bizde makinayı yaptık ama önemli olan noktayı tamamlayamadık yaradan herşeyi nasip eder kime nasip kime kısmet ben öldükten sonra ismimin hiç unutulmasını istemiyorum hep iyi hatırlanmak istiyorum belki böyle bişeye imkanım zamanım aklım yeter işallah ben istiyorum kader izin verirse gerçekleştiricem sizlerde tanışmak fikir alışverişinde bulunmak isterim ben istanbul bayrampaşada 100 bilgisayarlı bi internet cafede çalışmaktayım pasha internet görevim teknik düşünce gücüyle anakart tamiri yapıyorum lcd ekran tamiri yapıyorum florasan satılmıyor türkiyede ama seri üretim olsa gerçekten çok satardı lcd ekran üzerine neyse sizlere tekrar iyi çalışmalar dilerim yaradan zihin açıklığı versin size…

  2. Bence işsizlik artmıcak aksine azalcak çünkü;Yeni teknolojik dallar oluşcak bunu insan lazım olcak bundan dolayıda robotlar bnce işsizliğin azalmasında önemli 1 katkıda buluncak…

  3. İNŞAALLAH BAŞARIRSINIZ.ALLAH C.C. YOLUNUZU AÇIK EYLESİN.DUALARIMIZ SİZİNLE…

  4. Babam Mehmet Saatçi Harika. MUTHİŞSİN HELAL SANA BRAVO!

Yoruma kapalı.