Tekno Haber AKINSOFT 18 Şubat 2011 (0) (2047)

ROBOTRAKYA

ROBOTRAKYA Eylül 2010’da, Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde, Makine Mühendisliği öğrencisi Burak Şentürken’in öncülüğünde, Yrd. Doç. Dr. Hilmi Kuşçu’nun akademik danışmanlığında kuruldu. RoboTrakya’nın kuruluşu, Robotrakyanın kurucusu Burak Şentürken’in bireysel robot merakı ile başladı. Yaptığı araştırmalarda robotik teknolojisinin yüksek maliyetli bir alan olduğunu tespit eden Şentürken, kendi bütçesi ile bunu yapamayacağını anlayınca üniversite bünyesinde böyle bir öğrenci topluluğu kurma kararı aldı. Akademik danışman Yrd. Doç. Dr. Hilmi KUŞÇU ile görüştükten sonra konuyu arkadaşlarıyla paylaşıp onların da gönüllü olması ile bugünlere kadar geldiler.

ROBOTRAKYA Topluluğu amaçlarını, “Akademik program dışında ders dışı etkinlikler ile robot ve altyapılarını, tasarım ve uygulamalarını teşvik etmek, çeşitli uzman kişiler ve kaynaklardan elde edilmiş bilgi birikiminin takım çalışması ve birlik ruhu içerisinde bizden sonrakilere aktarılmasını sağlamak, Robot bilimini üniversitemize ve ilimize tanıtmak ve yaymaktır” şeklinde tanımlıyorlar. İsim olarak ‘ROBOT’ ve ‘TRAKYA’ kelimelerinin birleşimi olan ‘ROBOTRAKYA’ ismini kullanan topluluğun logosunu, Makine Mühendisliği öğrencisi Mahmut Yüksel tasarlamış. Logonun genel tasarımı devre yollarını, renkleri ise elektriksel kutupları simgeliyor. ‘+’ kutbu kırmızı, ‘-‘ kutbu ise siyah renk temsil etmekte. Slogan olarak ‘Geleceği Siz Düşünün’ü seçmekteki amaç robotik teknolojisinin önemini vurgulayarak, bunun gelecekteki yaşamı şekillendirecek yegane teknoloji olduğunu vurgulamak aynı zamanda Trakya Üniversitesinin ‘GELECEĞE KÖPRÜ’ sloganına atıfta bulunmaktır.

Düzenlenen etkinlikler
1.ROBOTRAKYA Robot Günleri
Robot günlerinde; sumo robotu, çizgi izleyen robot ve özgün tasarım robotlarının yarışmaları,
Uzman kişilerce konferans, seminer ve panel gibi etkinliklerin düzenlenmesi
Bu şenliklere paralel konser gibi eğlencelerin düzenlenmesi
2.Diğer Üniversitelerin ya da kurumların düzenlediği yarışmalara katılmak.
3.Robotik bilgilerin yazılı ya da elektronik medya ile paylaşılması
4.Aylık ROBOTRAKYA dergisi çıkarılması
5.WEB sayfası güncellenmesi.
6.Sosyal paylaşım siteleri ile öğrencilere ulaşmak.
7.İlimizdeki Orta öğretim kurumlarında ‘ROBOTİK’ ile ilgili topluluk oluşturulmasına teşvik çalışmalarının yapılması.
8.Sosyal Sorumluluk Projelerinin düzenlenmesi

ROBOTRAKYA Topluluğu öğrenci robot toplulukları arasında en yeni robot topluluğudur. Bu yüzden topluluğun imkanları şu anda robotik çalışmaları finanse etmeye tam olarak yetmiyor. Dolayısıyla topluluk, ROBOTRAKYA ile aynı alanda faaliyet gösteren özel sektör firmalarının desteğine ihtiyaç duyuyor. Topluluğu destekleyecek firmaların mükafatı ise Trakya bölgesinde faaliyet gösteren ilk ve tek robot topluluğunun kalkınmasını sağlayarak bu topluluğun alacağı başarıların sponsoru olarak ismini duyurmak olacak. Uzun vadede ise elbette Türkiye kazanacak. ROBOTRAKYA gibi topluluklar, direkt olarak kullanılan teknolojiler üretemeseler bile ülkemiz teknolojisine ilham verecek çalışmalar yapıyorlar. Onlar kendilerine çok güveniyorlar. Tabi bizde çok güveniyoruz. Çok kısa zamanda çok başarılı çalışmalara imza atıp çok yol aldılar.

Benzer Yazılar