Tekno Haber AKINSOFT 17 Şubat 2011 (0) (3915)

Yard. Doç. Dr. Nihat Yılmaz ile Robotlar’da Görme Üzerine Söyleşi

Bize kendinizden ve çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Selçuk üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği mezunuyum. 2006 yılından itibaren Selçuk üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği yardımcı doçent olarak görev yapıyorum. Doktora tez çalışmamı görüntü tabanlı web robotlar üzerine yapıyorum. Bugüne kadar mobil robotlar üzerine çalıştım. Robotik sensörler ve bu sensörlerden alınan bilgilerin değerlendirilmesi konularında çalıştım. Aktif olarak hala bölümümüzde yürütülen robot projelerinin danışmanlığını yapmaktayım. Robotik konusunda yüksek lisans ve doktora seviyesinde robotik görme ve algılama, tele robotlar ve ileri sayısal sistemler dersi vermekteyim.

Robotlarda görme üzerine çalışıyorsunuz. Bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Robotların dış ortamı algılayarak bu ortama uygun hareket etmesini sağlama işine robotik görme ve buna dayalı robotik kontrol denmektedir. Robotlarda kullanılan tüm sensörler bu kapsama girmektedir. Radar, ladar, sonar ve kameralardan toplanan veriler daha çok bilgi içerdiklerinden bu sinyallerin analizi robotik görmenin en popüler alanlarındandır. İnsan gibi görmek, insan gibi duymak robotlarda olması istenen bilimsel hedeflerdir.

Üniversitenin robotik faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz? Neden bir robot öğrenci topluluğu yok?

Robotik topluluğumuz var ama aktif değil. Aktif çalışma yapabilmeleri için gerekli maddi desteği alamıyoruz. Bu tip çalışmalarda verilen maddi desteğin sürekli olması önemli, Çünkü her yeni gelen öğrenci yapılan çalışmaların üzerine yeni çalışmalar ekliyor. Yeterli maddi destek olmadığında bu öğrencinin de çalışma inancını kırıyor.

Biz bölüm olarak denge robotları, tank robotlar, humanoid robotlar, yürüyen üç bacaklı robotlar, akrep robotlar ve futbol oynayan robotlar üzerinde çalışmalar yapmaktayız.

Amacımız robotların eğlence kısmına değil daha çok akademik çalışmalara katkı sağlamasını hedefliyoruz.

Robot teknolojisinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Bizim kullandığımız araçlar, evdeki eşyalar robotik unsurlar içermeye başladı. Gelecekte de özellikle ulaşım sektöründe insan hatalarını ortadan kaldırmak için robot teknolojilerine ihtiyaç var. Biz bu kadar insanı savaşlarda bile kaybetmiyoruz. Her yıl on binlerce insan trafikte can veriyor. Demek ki araç kullanımında robotlara ihtiyaç var. Özellikle yaşlı nüfus artıyor. Yaşlı nüfusunun artmasının sebebinde yaş sınırının artmasının büyük etkisi var. İnsanlar daha uzun ömürlü. Yaşlıların artması ile onların bakım ihtiyaçları doğuyor, bu ihtiyacı gelecekte robotların karşılayacağını düşünüyorum. Yaşlı, hasta Ya da yürüme zorluğu çekenlere yönelik yapılacak robotların popüler olacağını düşünüyorum.

AKINSOFT hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

AKINSOFT, insanlara özellikle yeni mezunlara çok güzel bir ufuk çiziyor. Türkiye’de ünlü bir şirketin olabileceğini gösteriyor. Yazılımda ülkemiz için önemli bir değer. Robotik çalışmalar yaptığınızı da biliyorum ve bu konuda ayrıca tebrik ediyorum. Çalışmalarınız konusunda bizde her zaman desteğe hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Benzer Yazılar