İNSANSI ROBOT AKINCI-1

Bilim ve uzay çağındayız. Dünya hızla gelişiyor. Bilimin ve teknolojinin ışığında, her geçen gün biraz daha gelişen dünyanın bu hızına, Türkiye ayak uyduramıyor. Neredeyse hemen her gün yeni bir  teknoloji haberi alıyoruz. Öyle ki; artık bu gelişmeleri takip edemez olduk. Keza bu her alanda böyle; eğitim, sağlık, endüstri… vb. alanlarda yapılan teknolojik yenilikler sürekli değişiyor.
Bu bağlamda Türkiye’nin yazılım sektörünün en iyi örneklerinden biri olan AKINSOFT, üzerinde çalıştığı yeni bir proje ile çıktı karşımıza. Zaten teknolojinin içinde olmasıyla bilinen firmanın ülkeye getirdiği birçok yenilik var, fakat son projesi olan “Robotik Teknolojiler Seri Üretimi” bizi oldukça heyecanlandırdı. Bu konuda AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Özgür AKIN, robotik teknolojileri konusunda düzenlediği bir basın toplantısında: “Robotics Departmanı; bilgisayar mühendisi, bilgisayar teknikeri, elektirik teknikeri ve bilgisayar yüksek mühendisi olmak üzere 6 kişilik bir kadrodan oluşuyoruz. Robotics alanında iki tane prototip için AR-GE çalışmaları başlatmıştık. 2015’te seri üretime geçmeyi planlıyoruz. Yapay zeka yazılımları ile çalışacak robotlar, çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile park ve bahçelerde, restorantlarda garsonluk  yapacak ve ev hayatında en iyi yardımcılarımız olacak. Robotlar insan hayatını kolaylaştıracak ve insanlığa hizmet edecek” şeklinde konuşmuştu. Bunun üzerine biz de AKINSOFT Robotik Departmanı Mekatronik  Sorumlusu Mehmet SAATÇİ ile görüşerek,
36
Bilim ve uzay çağındayız. Dünya hızla gelişiyor. Bilimin ve teknolojinin ışığında, her geçen gün biraz daha gelişen dünyanın bu hızına, Türkiye ayak uyduramıyor.Neredeyse hemen her gün yeni bir  teknoloji haberi alıyoruz.  Öyle ki; artık bu gelişmeleri takip edemez olduk. Keza bu her alanda böyle;  eğitim, sağlık,  endüstri… vb. alanlarda yapılan teknolojik yenilikler sürekli değişiyor.
Bu bağlamda Türkiye’nin yazılım sektörünün en iyi örneklerinden biri olan AKINSOFT, üzerinde çalıştığı yeni bir proje ile çıktı karşımıza. Zaten teknolojinin içinde olmasıyla bilinen firmanın ülkeye getirdiği birçok yenilik var, fakat son projesi olan “Robotik Teknolojiler Seri Üretimi” bizi oldukça heyecanlandırdı. Bu konuda AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Özgür AKIN, robotik teknolojileri konusunda düzenlediği bir basın toplantısında: “Robotics Departmanı; bilgisayar mühendisi, bilgisayar teknikeri, elektirik teknikeri ve bilgisayar yüksek mühendisi olmak üzere 6 kişilik bir kadrodan oluşuyoruz. Robotics alanında iki tane prototip için AR-GE çalışmaları başlatmıştık. 2015’te seri üretime geçmeyi planlıyoruz. Yapay zeka yazılımları ile çalışacak robotlar, çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile park ve bahçelerde, restorantlarda garsonluk  yapacak ve ev hayatında en iyi yardımcılarımız olacak. Robotlar insan hayatını kolaylaştıracak ve insanlığa hizmet edecek” şeklinde konuşmuştu. Bunun üzerine biz de AKINSOFT Robotik Departmanı Mekatronik  Sorumlusu Mehmet SAATÇİ ile görüşerek, sizler için bir röportaj gerçekleştirdik. Ülkemiz için dikkat çekici konuşmalar keydettik.35

Mehmet Bey nedir bu insansı robotlar tanımlar mısınız?

Elbette. Dünyanın bir çok yerinde robot üretme fikirleri var. Bu robotlar insan hayatını kolaylaştırmaya ve insanların günlük işlerle vakit kaybetmesini önlemeye yönelik. Kısacası insanların yaptığı birçok işi, robotların yapmasını sağlamaya yönelik yapılan elektronik mekanizmalardır.  Biz de burdan yola çıkarak insan hareketlerini taklit eden robotlar yapmak istedik. Bugün geldiğimiz noktada robotumuz üzerinde, insan kas sistemini oluşturmayı başardık. Robotumuz insan vücut hareketlerinin belli bir kısmını gerçekleştiriyor; ancak bu konuda çalışmalarımız devam ediyor, daha fazla ilerleme kaydedeceğiz.
 
Peki bu robotları nerelerde kullanmayı düşünüyorsunuz?
Tabiki ilk robotumuz iş yerlerinde  kullanmaya yönelik olacak. Örneğin; bir iş yerinde çalışan personele, çay-kahve servisi yapmak ya da  iş yerinin temizliğini yapmak… gibi görevleri üstlenecek. Öncelikle bunu hayata geçirip, sonrasında da evlerde kullanılabilecek robotlar üreteceğiz.
Robotların patenti kime ait olacak? Robotlar için gerekli tüm parçaları Türkiye’den mi yoksa yurt dışından mı temin ediyorsunuz?
Patenti bize, yani AKINSOFT’a ait olacak. Gerekli tüm malzemeleri kendi ülkemizden temin ediyoruz. Yurt dışıyla bir alakamız yok. Şirketimizin bünyesindeki Türk mühendis ve teknik elemanlarla çalışıyoruz. Yani tamamen “Made in Turkey and AKINSOFT” olacak.37
Ne zaman seri üretime geçmeyi planlıyorsunuz?
Şuan robotumuz görüntü ve ses algılama konusunda büyük gelişme kaydetti. Konuşup, sorulan sorulara cevap verebiliyor. Matematiksel işlem yapabiliyor, yürüyor ve verilen komutları yerine getiriyor ancak bunlar bizim için yeterli değil. Robotumuz üzerinde daha farklı düşüncelerimiz, gerçekleştirmemiz gereken uygulamalar var. Bu yüzden ilk etapta hedef yılımız 2015. Projemizi daha erken bitirme şansımız da var fakat; biz 2015’e kadar çalışmak istiyoruz, yarattığımız ürün en iyisi olmalı. Bu yüzden uzun soluklu ve oldukça titiz çalışıyoruz.
Ürettiğiniz robotu ülkemizde yaşayan her vatandaş  kullanabilecek mi, her kesime hitap etmeyi düşünüyor musunuz?
Hedeflediğimiz gibi seri üretime geçtiğimizde her vatandaş kullanabilecek. Yerli ürünlerden yani dışa bağımlı kalmadan üreteceğimiz için maliyeti de çok yüksek olmayacak. İnsanlar evlerine çamaşır makinası, buzdolabı alır gibi bu insansı robotlardan alabilecekler.
İnsansı robotların “gel-git” gibi tek kelimelik sesleri algılayarak yönlendirildiğini öğrendik. Bu büyük bir başarı bu konuda neler söyleyeceksiniz.?
Evet. Şu an robotumuz sesleri algılaya biliyor. Ses ile yönlendirilebiliyor halde ama bu bizim için yeterli değil. Çünkü bizim için sesle yönlendiriliyor olması yeterli değil. Zaten dünyada da bu tür örnekler var. Bizim farkımız şu; biz görüntü odaklı çalışıyoruz. Görerek algılayabilecek robotlar üretme amacındayız.38
Mesela robotumuza geometrik bir şekil göstereceğiz, o bunun hangi geometrik şekil olduğunu algılayıp ona göre hareket edecek. Önüne bir sandalye koyduğumuzda bunun nasıl bir şekil olduğunu, ne işe yaradığını, ne yapması gerektiğini, proglamlandığı gibi algılayacak ve ona göre hareket edecek. Şuan dünyada ortaya çıkarılan birkaç robot böyle bir durumla karşılaştığı zaman, o sandalyeye çarpıp düşebiliyor ancak bizim robotumuz ona çarpmak yerine, sandalyeyi kaldırıp, kenara koyup öyle geçecek. Robotlar üzerindeki temel amacımız görsel iletişimi başlatmak. Ancak bunu gerçekleştirdiğimiz zaman kendimizi başarılı olarak nitelendireceğiz, henüz bunun için erken.
Peki bu insansı robot fikri kime ait?
Fikir Özgür AKIN’a ait. Zaten kendisi şirketin kurulduğu ilk yıldan beri 2015’te robot seri üretimine geçeceğini söylüyor. Hep birlikte Özgür Bey’in liderliğindeki ekibimizle, 2015 hedefimiz için gece-gündüz çalışıyoruz. İnşallah Türkiye’de insansı robot üreten ve dünyaya ihraç eden tek firma haline geleceğiz. Ülkemizin adını teknoloji ve bilim alanında tüm dünyaya duyuracağız. Görüntü işleme konusunda legolarda çalışmalar gerçekleştirdik ve görüntünün şeklini tespit ederek, görüntüye yönelen bir prototip ürettik. AKINSOFT olarak robotik alanında dünyanın merkezi haline gelmeyi planlıyoruz.
40Türkiye gündeminden böyle güzel gelişmeler duymak bizi oldukça heyecanlandırıyor. Dileriz bu yenilikler devam eder. Çünkü ülkemizin tanıtıma ihtiyacı var. Ayrıca bilimin ve teknolojinin ışığında daha hızlı ilerleme katetmesi gerekiyor. AKINSOFT gibi bilimle uğraşan yerli firmalarımız oldukça, çok yol alacağımızdan eminim. Bu yüzden öncelikle; ülkemiz için büyük düşünen, sürekli büyük işler yapma fikirleri öne süren, AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Özgür AKIN’a daha sonra da bizimle bu röportajı radikal bir dille gerçekleştirdikleri için, AKINSOFT Robotik Departmanı Mekatronik Sorumlusu Sayın Mehmet SAATÇİ’ye teşekkür ediyor, ekibi ile birlikte başarılarının devamını diliyoruz.

Benzer Yazılar