AKINSOFT Genel Merkez AKINSOFT 26 Kasım 2011 (0) (2426)

AKINCI-1

 

Türkiye’de ilklerin öncülüğünü üstlenmiş bir firma olan AKINSOFT, yine bir ilki başardı. Bilim ve teknolojinin ışığı altında Türkiye’nin daha hızlı gelişeceğinden şüphesi olmayan ve en büyük gücünü de bilim ve teknolojiden alan AKINSOFT, insan hayatını kolaylaştırmak ve refah seviyesini yükseltmek için dev bir adım daha attı. Tamamen yerli sermaye ile oluşturulan ve  %100 Türk yapımı,  Türkiye’nin İlk İnsansı Robotu AKINCI-1’i, 14 Temmuz 2011 tarihinde kamuoyuna tanıtarak; insanoğlunun gelecekteki en büyük yardımcısı olacağının mesajını da verdi.

AKINSOFT Robotik Departmanı, AKINCI-1 İçin AR-GE Çalışmalarını Hız Kesmeden Sürdürüyor

Türkiye’nin ilk insansı robotu olan AKINCI-1 şuanda; sorulan sorulara cevap verebiliyor, matematiksel işlemleri kolayca yapabiliyor, görüntü takibi yapıp, verilen komutları yerine getirebiliyor. Bunların yanı sıra insan kas sistemini ve hareketlerini birebir taklit etme yeteneğine de sahip durumda. Geometrik şekilleri ve renkleri de tanıyan AKINCI-1’in yeni hedeflerinden biri de, insansı hareketleri daha yumuşak yapabilmek.

“İnsana ve İnsanlığa Değer Verilmeyen Köşe Kalmasın.” Anlayışıyla harekete geçen ve  2015 yılında insansı robotların  seri üretimine geçip insanların ihtiyaçlarına sunmayı planlayan AKINSOFT, insansı robotları kafelerde, marketlerde, restoranlarda, park ve bahçelerde  insanlara yardımcı olarak çalıştırılabileceğini öngörüyor. Bu sayede ağır işler yapmaktan kurtulacak olan insanların refah seviyesi yükselecek. Bedenleriyle değil beyinleriyle çalışacak olan insanlar zamanlarını daha verimli kullanarak sevdikleriyle daha uzun ve kaliteli zaman geçirebilecek.

Hedef 2015’te Piyasaya Sunmak

Merkezi Konya’da bulunan    AKINSOFT’un Yönetim Kurulu Başkanı Bilgisayar Yüksek Mühendisi Özgür AKIN; AKINSOFT’un 120’yi aşkın program arşivi ile Türkiye’nin en büyük yazılım firması olduğunu ve bu yazılımları 13 ülkeye ihraç ettiklerini dile getirirken en büyük hedeflerinden birinin de insansı robotları piyasaya sunmak olduğunu ifade etti. AKINCI-1 için bugüne kadar yaklaşık 1 milyon lira harcayan firma, 2015 yılına kadar toplamda 10 milyon liralık bir yatırım planı yapıyor. Ticari anlamda bir kurumun sahiplendiği ilk robotun  kendilerinin ürettiği AKINCI-1 isimli insansı robot olduğunu dile getiren AKIN: “Üniversitelerin yaptığı robotlar var ama ticari anlamda bir kurumun sahiplendiği bir robot yok. Robotumuz Türkiye’de bu anlamda bir ilktir.” diyerek sözlerini bitirdi.

O halde hep birlikte 2015’i bekliyoruz. Artık insanlar ağır işlerde çalışmayacak. Bedenleriyle değil beyinleriyle üretecek.

Benzer Yazılar