Gelecek İçin Stratejik Bir Başlangıç Noktası, AKINSOFT İnsan Kaynakları Departmanı

 

“Bir hayalim vardı. Tanımı, departmanı, görevi fark etmez… Adı ne olursa olsun bir gün AKINSOFT ekibinin arasında ben de olmak istiyorum.” ya da “İyi bir gelecek, istediğim bir kariyer ve elbette sonrasında yüzümü güldürecek bir maddi kazanç” diyenlerin departmanıdır AKINSOFT İnsan Kaynakları Departmanı.

Yıllarca süren okul serüveninin sonunda hep iyi bir kariyer hayal etmişizdir. Okul hayatı bitti mi hayatın ilk adımını atmaya hazırlanırız hemen. Öncesinde küçük bir tatil yaptıktan sonra tabi ki. Çalarız kapıları tek tek. Elden CV bırakırız. İnternetten araştırır, başvurularda bulunuruz. Çoğumuz bu süreçte o kadar yıpranırız ki ne oluyor deriz. Her gittiğimiz yer bize tecrübe sorar, askerliğimizi sorar, yetkinliğimizi ölçer. Bir başlangıç noktası bulsak çok şey yapacağız deriz. Ama birçoğumuzun bu süreçte heyecanı gider, şevki kırılır. Ya öylesine bir yerde işe girer çalışmaya başlarız ya da erkekler için askerlik görevimizi yapmaya koşarız. Hayat dedik ya. Hayata ilk adım atar atmaz gerçekler karşımıza çıkar. Ve tanışırız hayatla…

İşte birçok yeni mezun arkadaşımızın ilk yaşadığı süreçtir bu süreç. Bu süreci yaşadıktan sonra kendi kendilerine birçok telkinde bulunurlar. Bizde birçok seminerimizde üstüne basmışızdır. Okul sürecinde kendinizi geliştirin, yetkinliklerinizi arttırın ve hedeflerinizi belirleyin diye. Ancak birçok arkadaşımız bu adımları atlayarak mezun olur ve şansı da yerinde değilse bilinen sonuçla karşı karşıya kalır.

AKINSOFT olarak, hayatın her aşamasında en önemli faktörünün insan olduğunu bilerek başladık. Hatta vizyonumuza da ekledik. “İnsana ve insanlığa değer verilmeyen köşe kalmasın.” dedik. AKINSOFT İnsan Kaynakları Departmanı olarak, ilk işe alım süreçlerinde kişinin genel kültür, yetenek, kişilik envanteri ve teknik bilgisinin ölçülmesinin yanında en çok dikkat ettiğimiz noktalardan birisi de bireyin vizyon sahibi olmasıdır. AKINSOFT’u ideallerinin arasına koymuş olması da artı bir değerdir elbette. Tecrübe olmayabilir ki nitekim firmamızda çalışan birçok arkadaşımızın ilk iş tecrübesidir. Ancak tamamlayıcı faktörlerinde olması gerekir. Yetkinlik bu adımların en önemlisidir. Yorum yapabilme, aktif bir kişiliğe sahip olma, düzenli bir hayata sahip olma, askerlik durumu, mezun olduğu okulun sektörümüzle ilgili olması gibi etkenler de göz ardı edilmemelidir tabi ki. Aslında bireyin ne istediğini çıkartmaya çalışır İnsan Kaynakları Departmanı. Eğer bireyin istekleri ile firmanın verebilecekleri örtüşüyorsa işte o zaman gerçekten verimli bir iş ortaklığı kurulmuş demektir. Testler, mülakatlar hep bunun içindir. Sizi tanımaya çalışırız. Elbette sizin de firmayı tanımanız için elimizden geleni yaparız. Tek taraflı isteklerin karşılanması elbette doğru olmayacaktır.

Üretken ve işinde başarılı olmanın en önemli adımlarından biri doğru meslek seçiminin yapılmış olmasıdır. Yaptığınız işte mutlu olmazsanız, hayatınız da zevkli ve yaşanabilir olmayacaktır. Eğer birçok süreçten geçip başladıysanız iş hayatına, işte o zaman keyfinize diyecek yoktur. Ancak her şey tamam değildir. Aslında yeni başladı da diyebiliriz. Çünkü bir çalışan olarak firmaya, pozisyonunuza göre bir şeyler verebilmeniz, üretmeniz, faydalı olabilmeniz gerekmektedir. AKINSOFT olarak bu departmanda bireylerin daha çok başarılı olabilmesi için doğru konuma yerleştirmenin önemini hep bildik. Elbette zaman zaman bireylerin istekleri, hayat koşulları ve idealleri değişebildi. Bu durumda da kariyer planlamasını buna göre yaptık. Çünkü çalışanın verimli olabilmesi için, işini severek yapabilmesi, kısaca mutlu olabilmesi şart. Çalışan firmaya karşı bir şeyler verebilmeli, faydalı olabilmeli, üretken olmalı. Bu noktada da iyi bir gözlemci olunması gerekir. Hiç bilmediğiniz bir yapı içerisindesiniz. Faydalı olabilmek için öncelikle işinizi iyi tanımanız gerekir. İşte tam bu noktada AKINSOFT İnsan Kaynakları departmanı olarak çalışanlarımızın bu eksiklerini gidermek adına periyodik ya da ihtiyaca göre Departman niteliklerine göre çeşitli eğitimler düzenlemekteyiz. Bu eğitimlerle çalışanlarımızın işine daha da hakim olmasını sağlayarak özgüven sahibi, verimli, kaliteli bir personel olmaları yönündeki adımları atmaktayız. Elbette departman yöneticilerinin de gün içerisinde sürekli irtibatta olarak eksiklerini tamamlaması yönündeki telkinleri de bu süreci hızlandırmaktadır.

Okul bitti, başvuruları yaptık, süreçleri geçirdik, işe alındık, eğitimlere girdik, işimizi tanıdık… Evet. Firmamız artık bizden performans bekliyor. Dolayısıyla diğer iş arkadaşlarımızla istesek de istemesek de tatlı bir maratona gireriz. En başarılı ben olacağım olgusu vardır hepimizde. Eee, öyle de olmalıdır. En zor ve karmaşık işlerden biridir performans ölçmek aslında. Adil olmalı, başarıyı sayısal olarak ifade edebilmelisiniz. Biz de bu noktada her zaman göreceli kavramlar yerine, itiraz götürmez değerleri seçmeyi tercih ettik. Bu sayede iş arkadaşlarımız da şeffaf bir politika izlememizden dolayı bu değerleri sahiplendi ve başarı göstermek için var gücüyle çalışmaya gayret gösterdi. Bir faktör daha var ki asla unutulmamalı. “Motivasyon” Bu nedenle zaman zaman gerçekleştirdiğimiz sosyal aktiviteler yoğun iş temposunun yükünü bir nebze de olsa atabilmek için faydalı olmaktadır.

AKINSOFT İnsan kaynakları departmanı olarak şunu çok iyi biliyoruz; insan olgusu ile uğraşırken saydıklarımız gibi yüzlerce şey daha sayılabilir. Psikolojik destek, ücret yönetimi, sosyal hayattaki paylaşımlar, çalışanımızın bilgi ve tecrübelerini arttırabilmeleri için ek eğitimler….. gibi. Zor yanları da bir hayli fazla tabi ki. Her karaktere göre hareket edebilmeli, ihtiyaçlarının büyük bir kısmını karşılamalısınız. Ama en güzel tarafı da bir iş arkadaşımızın başarısıyla güzel bir kariyer elde etmesi, iyi bir kazanca sahip olması ve mesai bitiminde güler yüzle eve dönmesidir.

Hasan BOZYİĞİT
AKINSOFT İnsan Kaynakları ve Bayi Satış Müdürü

Benzer Yazılar