INOVAX: Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Dergisi

İnternet Kullanıcısı Artıyor

Sabit internette abone sayısı yüzde 10, kullanım yüzde 70 arttı.

Bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un analizine göre, Türkiye’deki sabit internet abone sayısı, 2011 yılının ikinci çeyreğinde, 2010’un aynı dönemine göre yaklaşık 540 bin arttı ve 7 buçuk milyona ulaştı. Mobil internete kıyasla oldukça yavaş büyüyen sabit internet pazarında, abonelerin internet kullanım miktarındaki hızlı yükseliş dikkat çekiyor. Sabit internet pazarı, kablo ve fiber internet ile büyüyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerinden derlenen analize göre,  xDSL, fiber, kablo ve diğer bağlantıları kullanan sabit genişbant internet abone sayısı, 2011 yılı ikinci çeyrek itibariyle bir yıl öncesine göre yaklaşık 540 bin abone daha kazanarak 7,45 milyona ulaştı.  Aynı dönemde abone sayısını 2,8 milyon kadar artıran mobil internet pazarının yanında oldukça yavaş büyüyen sabit internet pazarında, abonelerin internet kullanım miktarı ise önemli ölçüde yükseldi.

2010 yılının ikinci çeyreğinde sabit genişbant internet abonelerinin 240 bin TB olan toplam internet kullanım miktarı, 2011 yılının ikinci çeyreği itibariyle 401 bin TB olarak gerçekleşti. Bu verilere göre, sabit internet abone sayısı yüzde 8, kullanım miktarı ise yüzde 67 arttı.

9 veri indiriyor, 1 veri yüklüyoruz.

Analizde ayrıca internet kullanım özelliklerine de yer verdi. BTK verilerine göre, sabit internet abonelerinin kullanımının yaklaşık yüzde 89’u veri indirme, yüzde 11’i ise veri yükleme şeklinde gerçekleşiyor. Türkiye’de sabit genişbant internet abonelerinin yaklaşık yüzde 75’inin 8 Mbit/s hıza kadar olan bağlantıya sahip olduğunu belirten Baş Analist Betül Sungurlu, “Şu anda ADSL ya da fiber gibi internet tarifelerinde veri yükleme hızı, ortalama olarak veri indirme hızının sekiz ile onda biri oranında veriliyor.  Veri yükleme ile indirme arasındaki bu oranda, sunulan hızların da payı bulunuyor. Özellikle sosyal medya kullanımının artışına paralel olarak, zaman içerisinde veri yükleme hızının artırılmasının da gündeme  geleceğini tahmin ediyoruz. Kullanıcılarımızın bir kısmından internet sağlayıcılarının sunduğu veri yükleme hızlarının düşüklüğü konusunda şikâyetler alıyoruz” dedi.

Sabit internet, kablo ve fiber ile büyüyor.

Bir yılda abone sayısını 540 bin civarında artıran sabit internet pazarında kablo ve fiber internetin payı ise oldukça yüksek. Abone artışının yüzde 49’unu ADSL abone sayısındaki artış, yüzde 50’sini ise fiber ve kablo internet abone sayısındaki artış oluşturuyor. 2011 yılının ikinci çeyreği itibariyle son bir yılda kablo internet abone sayısı 191 binden 368 bine; fiber internet abone sayısı ise 100 binden 190 bine yükseldi. ADSL ile fiber internet bağlantı tarifeleri arasındaki fiyat aralığının daraldığını belirten Sungurlu, tüketicilerin ise bunu yavaş yavaş fark etmeye başladığını gözlemlediklerini belirtti.

Mobil Sürümden Çık