AKINSOFT Genel Merkez Tekno Haber AKINSOFT 25 Mayıs 2012 (0) (3297)

Görsel Tasarım ve Reklam Grafiği Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Göksel ŞİMŞEK ile Reklamcılık ve Pazarlama Üzerine Söyleşi

 

Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz ?

Atatürk Üniversitesi İşletme Bölümünden 1993 yılında mezun oldum. Özel sektörde 1,5 yıl kadar çalıştım. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi yeni kurulmuştu; bana derslere girmem ve asistanlık yapmam için teklif geldi. Araştırma görevlisi olarak göreve başladım. Reklamcılık Anabilim Dalı’nda yüksek lisansımı 1995, doktoramı ise 2001 yılında tamamladım. 2003 yılında Yardımcı Doçent olarak atandım. Fakültede; Reklamcılık, Reklam Yazarlığı, Reklamda yaratıcılık, Pazarlama, Pazarlama İletişimi, Yaratıcı Strateji gibi dersleri yürütmekteyim.

İletişim Fakültesi ve Reklamcılık Bölümü hakkında biraz bilgi verir misiniz?

İletişim Fakültemiz 1993 yılında kurulduğu günden bu yana, üç bölüm ile eğitim programını sürdürmekteydi. Bu bölümlerden Halkla İlişkiler ve tanıtım bölümü hem halkla ilişkiler hem de reklâmcılık eğitimini veriyordu. 93 yılından bu yana Türkiye’de ve dünyada hem iletişim alanında hem de sektörümüzde çok hızlı değişimler oldu. Reklâmcılık, halkla ilişkiler ve iletişimin tüm alanları ayrıca büyüdü ve uzmanlaştı. Bu gelişmeden uzak kalmaması gereken bir kurum olarak fakültemizde de hem içerik hem uzmanlaşmış eğitim bakışı ile halkla ilişkiler bölümünden ayrı sadece reklamcılık alanında uzman eğitim vermeye yönelik bir bölümümüz hayata geçmiştir. Reklamcılık bölümü bu sene öğrenci almış ve reklamcılık alanında profesyoneller yetiştirmek üzere, hızlı bir biçimde çalışmalarına devam etmektedir.

Pazarlama Ülkemizde nasıl değerlendirilmektedir biraz bilgi verir misiniz?

Marketing kavramını Türkçeye çevirdiğimizde pazarlamaya ulaşıyoruz ama Türkiye’de herkesin zihninde bulunan pazarlamayla sizin bahsettiğiniz çerçeve çok uyuşmamaktadır. Gerçek anlamda pazarlama çok geniş bir yelpazedir. Türkçeye çevrilen kitaplarda Marketing’in çevrilmesinde karşımıza çıkan pazarlama kavramı yetersiz kalıyor. Türkiye’de hala pazarlamayla satış birbirine karıştırılmaktadır. Mesela apartmanlarda; pazarlamacılar giremez yazısı asarlar hâlbuki onlar satış yapanlardır. Pazarlama dediğin zaman çok geniş kapsamlı sistematik ve stratejik bir konu çıkar ortaya. Kurumlarımızca tam anlaşılamadığını düşünüyorum. Aslında pazarlama, satışın işini kolaylaştıran her türlü faaliyetleri yerine getirir. Pazarlama satışın cephanesidir. Pazarlama olmadan isterse dünyanın en iyi satıcısı olsun yetersiz kalır. Pazarlama bir düşünce sistemidir. Satış fiiliyattır.

Bir Firmanın en iyi pazarlama stratejisi nasıl olmalıdır?

Bir firmanın pazarlama stratejisi nasıl iyi olur diye cevaplayayım isterseniz sorunuzu. Bir firmanın pazarlama stratejisi eğer firmanız rakipleriniz arasından sıyrılmayı başarıyor ve tüketicinin algılarına ulaşıyor ve orada kalabiliyorsa iyi demektir. Onun haricinde zaten bir yerlerde yanlışlık vardır demektir. O yüzden iş aslında pazarda bir fırsat ya da problemin ortaya çıkışıyla kurulmaya başlar. Sonrasında hedefleriniz ve bununla beraber hedef kitlenize göre pazarlama karmalarınızı oluşturmaktan geçer adımlar. Hedef dediğim şey hedef insanlarla ilgilidir. Önce hedef insanları anlamaktan başlar doğru strateji kurma işi. Sonrasında rakipleri  ve rakiplerle hedef insanlar arasındaki ilişkiyi de çözümlemeniz gerekiyor. Bundan sonra pazarlama bileşenlerinizi buna göre oluşturmak . Özetle hedef insanları iyi anlayan, rekabeti çözümleyen ve size özgün olan strateji doğru pazarlama stratejisidir.

Reklam Pazarlamanın neresindedir?

Reklam pazarlamanın araçlarından bir tanesidir. Pazarlamanın 4P’sinden biri olan Promotion içerisinde yer alan bir araçtır. Reklam tutundurma faaliyetinin içinde yer alır. Pazarlama faaliyetlerinin içinde beklentinin en yüksek olduğu faaliyettir. Reklam olmadan ne ürün müşteriye ulaşır, ne de müşteri üründen haberdar olur. Reklam ikna edici bir iletişim çalışmasıdır. Pazarlamayla sırası geldiğinde sıkı bir ilişki içerisindedir.

Son olarak, AKINSOFT hakkında neler söylemek istersiniz?

AKINSOFT program üreten, Konya’da çok tutulan ve Türkiye’nin önde gelen yazılım şirketlerinden bir tanesidir. AKINSOFT’un reklam çalışmalarını da hatırlıyorum. Bir de yerli robot üretimine öncülük eden bir firma. Ben de iyi bir izlenim oluşturuyor. Markalar hakkında insanların flu ya da net resimleri vardır. Biz buna imaj deriz. Firmalar insanların zihninde bu olumlu imajı oluşturmak için çalışmalar yaparlar. AKINSOFT’un da bende ve Türkiye genelinde olumlu bir imajı var. Ayrıca başarılı, çabalayan, yenilikçi bir yapıya sahip olduğunu biliyorum. Çalışmalarının ve başarılarının devamını diliyorum.

 

Benzer Yazılar