AKINSOFT KALİTE KONTROL DEPARTMANI

0
2327

Kalite Kontrol, müşteri beklentilerini karşılayacak ürün üretebilme adına yapılan faaliyetlerdir. Bu faaliyetlerin sınırı belirli değildir. Kalite Kontrol iyi bir hizmet ve müşteri memnuniyetini hedef alır. Kaliteli bir ürün üretebilirsiniz ama bu kaliteyi devam ettirmenizde gereklidir. Ürün müşteri kanalına sunulmadan önce gerekli testleri ve iyileştirmeleri yapmadığınızda kaliteli ürün sıradan bir ürün haline gelmektedir. Ortaya çıkan ürün için yapılan ar-ge çalışmalarını iyi anlamamız ve müşterinin ihtiyacını karşıladığından emin olmamız gereklidir.

Kalite Kontrol Uzmanı olarak, AKINSOFT gibi sektöründe lider ve geniş ürün yelpazesi olan bir firmada çalışıyorsanız, ekip çalışması ve çözüm sunabilme kabiliyetiniz kesinlikle olmalı. Ayrıca bu yoğun süreç içerisinde, çalışmaları verimli yürütebilmek için, Kalite Kontrol Uzmanı’nın ürününü iyi bilmesi gerekmektedir. Ürünümüze ne kadar uzak kalırsak hata yapma olasılığımız da artıyor. Kalite Kontrol Uzmanı, ürün testi sırasında ürünü satın alan bir müşteri gibi davranabilmeli ve müşteri gözü ile ürünü analiz ederek, gerekli müdahaleleri yapabilmelidir.

Kalite Kontrol Departmanı, üretim bölümünün en son aşamasında yer almaktadır. Kalite Kontrol Departmanı olarak birinci görevimiz, programlarımızın son kullanıcı kanalına sunulmadan önce kalite, performans, uyumluluk, entegrasyon ve kolay kullanım gibi testlerini yapmak, kullanıcılarımızın veri tabanında oluşan sorunlara hızlı ve kesin bir çözüm sunmaktır. Ayrıca müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak için, Ar-Ge ve Programlama Departmanları ile ortak çalışmalar yürütebiliyoruz. Her şeyden önemlisi müşteri odaklı çalışıyoruz. Ar-Ge Departmanı mevcut yazılımlarımız için müşterilerimizden gelen istekler doğrultusunda, müşterilerin ar-ge isteklerini Yazılım Departmanı’na iletir, Yazılım Departmanı gelen istekleri yazılımlarımıza entegre eder ve yazılımın son halini departmanımıza iletir. Böylece kalite kontrol sürecini başlatmış oluruz. Bu süreç; planlama, kontrol etme ve iyileştirme olarak üç ana başlıktan oluşmaktadır. Test aşamalarında doğru bir planlama yapmadığınız zaman, yazılımı belirlenen sürüm çıkış tarihine yetiştirme olasılığınız azalıyor. İyi bir planlama yaptıktan sonra en önemli olan kontrol etme aşaması başlıyor. Burada göremediğimiz ufak bir hata, müşterinin bütün işlemlerini durdurabiliyor. Bu nedenle, kontrol aşamasında çok titiz olmamız gerekiyor. Son olarak iyileştirme aşamasında müşterilerimizin karşılaşılabileceği sorunları Programlama Departmanı ile görüşerek gideriyoruz.

Şuanda farklı sektörlere hitap eden 120’yi aşkın yazılımımız bulunmakta, üretim ekibi olarak sürekli toplantılar düzenleyip yeni kararlar, yeni fikirler ve çözümler üretiyoruz. Yazılım testlerinde yapılan ar-ge çalışmalarını iyi anlamamız ve müşterinin ihtiyacını karşıladığından emin olmamız gerekli. Yapılan ar-ge çalışmalarında zorlandığımız noktalar olabiliyor. Bizim için ar-ge talebi olan bir konu müşterinin gözünde hata olarak değerlendirilebiliyor. Bu gibi sorunları çalışmayı yapan ar-ge ekibi ile görüşerek aşabiliyoruz. Ayrıca müşterilerimizden gelen veri tabanı dosyalarında bazı konularda programlama ekibi ile de görüşmekteyiz.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kaliteli bir ürün üretebilirsiniz ama bu kaliteyi devam ettirmeniz de gereklidir. Departman olarak hedefimiz; AKINSOFT kalitesinin sürekliliğini sağlamak ve AKINSOFT kalitesini, yazılımlarımızın kullanıldığı her alanda hissettirmek, AKINSOFT’u tercih eden veya tercih edecek son kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını karşılayacak yazılımlar üreterek, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here