Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile Keyifli bir Söyleşi…

Belediyecilik geçmişiniz hakkında neler söylemek istersiniz?

 

2004 yılında göreve geldiğimiz günden itibaren şehrimizde önemli yatırımlar gerçekleştirdik, başarılı bir dönem yaşadık. Mevlâna Kültür Merkezi, Atıksu Arıtma Tesisi, Çöpten Elektrik Üretim Tesisi, yeni yollar, köprülü kavşaklar, büyük parklar, toplu konutlar, Gençlik Merkezi, Hanımlar Lokalleri, tarihi eser restorasyonları, Sosyal Kart, 22 dilde Mesnevi tercümeleri, Konya Ansiklopedisi, itfaiye binaları gibi yüzlerce hizmeti hayata geçirdik. Türkiye’nin TÜBİTAK destekli ilk Bilim Merkezi, UEFA kriterlerine uygun 42 bin kişilik stadyum, Tarihi Bedesten’de 2.687 dükkan ve işyeri biriminin restorasyonu, Türbeönü Meydanı, Tarihi Kent Meydanı, 60 son model tramvay alımı gibi yatırımlarımız ise devam etmektedir.
Bu yatırımları gerçekleştirirken fiziki, sosyal ve kültürel belediyecilik ayaklarının eşit mesafede olmasına dikkat ettik. Son dönemde bunlara bilgiye dayalı belediyecilik ve ekolojik belediyecilik ayaklarını da ilave ettik. Sadece yol, su, kanalizasyon ve fiziki hizmetler yapmakla yetinseydik; o zaman başarılı bir belediyecilik yapmış olmazdık. Şükürler olsun ki, geride bıraktığımız 8 yılda tüm alanlarda halkımızın da desteğiyle başarılı bir dönem yaşadık.

Belediye bünyesinde bulunan Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığı’nın işleyişi hakkında bilgi verebilir misiniz?

konya-2Belediyemizde tüm hizmet ve yatırımları koordine eden birimlerimiz bulunmaktadır. Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığımız da toplu ulaşımda kullanılan 341 otobüs ve 60 tramvay ile hemşehrilerimizin kaliteli ulaşım hizmetini sağlamakta ve bu konuda gerekli yatırımları yapmaktadır. Belediyemizde tüm hizmet ve yatırımları koordine eden birimlerimiz bulunmaktadır. Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanlığımız da toplu ulaşımda kullanılan 341 otobüs ve 60 tramvay ile hemşehrilerimizin kaliteli ulaşım hizmetini sağlamakta ve bu konuda gerekli yatırımları yapmaktadır.

Bu ara Konya gündemini epey meşgul eden bir konu var. Geçtiğimiz günlerde duyurduğunuz yeri tramvay alımları. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Konya, Anadolu’da tramvayı ilk kullanan şehirdir. Tramvay Konya’da 1992 yılından beri hizmet veriyor. Biz de 2007 yılında Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampusü içine 3,5 kilometrelik raylı sistem hattı ilave derek toplam hat uzunluğunu 22,5 kilometreye ulaştırdık. Günde 100 bin ile 150 bin insanımızın kullandığı tramvayların iyileştirilmesi ve tramvay yolunda iyileştirme yapılması konusundaki çalışmalarımız artık omutlaştı. Yeni tramvayların alımı ile ilgili 17 Ekim tarihinde ihaleye çıktık. İhaleye dünyanın bu konudaki en önemli firmaları katıldı. Kısa süre içinde ihalemiz sonuçlanacak. Dünyadaki en son model, yüzde yüz alçak tabanlı, klimalı, en modern taşıtlar gelecek yıldan itibaren şehrimizde yürümeye başlayacak. Yeni taşıtlar yürürken yer altından Konya Metrosu’nun çalışmalarını başlatacağız.

Yerel seçimler öncesi Konya’da yapmayı planladığınız  yeni projeler var mı?

Şu anda devam eden önemli yatırımlarımıza ilave olarak  yeni raylı sistem yatırımları, ihalesi tamamlanarak çalışmalarına başlanan Tarihi Kent Meydanı, 20 adet metrobüs alımı, yeni tarihi eser restorasyonları, yeni Sebze ve Meyve Hali,  Meram ve Akyokuş bölgelerinde teleferik, seyir terası ve sosyal tesisler yapımı gibi çok sayıda projeyi hayata geçireceğiz.

Halkla İlişkiler çalışmalarına büyük önem veriyorsunuz. Konya’nın marka şehir olmasında Halkla İlişkiler çalışmalarının nedeni nedir?

Belediyeler olarak bir Konya modeli oluşturmaya çalışıyoruz. Öz kaynakla, halkın ihtiyaçlarına göre yüzde yüz memnuniyete götürmeye çalışan bir yol izliyoruz. Belediyeler şehrin imarını gerçekleştiren, insanların mutluluğunu sağlamaya çalışan yönetimlerdir. Bu ikisi yan yana olmak zorundadır. Bu konuda Konya olarak farklı bir bakış sergiliyoruz. Sadece fiziki belediyecilik değil; sosyal belediyecilik, kültürel belediyecilik,
bilgiye dayalı belediyecilik ve ekolojik belediyecilik diye 5 ayak oluşturuyoruz. Tüm bunların amacı da şehrin imarını gerçekleştirmek ve insanların mutlu olmasını sağlamaktır. Yaptığımız hizmetlerde her zaman emşehrilerimizin desteğini yanımızda hissediyoruz. Halkla ilişkiler çalışmaları bu açıdan bizim için son derece önemli. Bu kapsamda Türkiye’ye model olarak sunduğumuz Mahalle Meclisi programlarımızda
bugüne kadar 150’ye yakın mahallemizde hemşehrilerimizle bir araya geldik, talepleri olanlarla sohbet ettik. İlgili birim yöneticilerimiz hemşehrilerimizin tüm taleplerini not alarak onlara geri dönüş sağladı. Böylece yüzbinlerce hemşehrimizle güzel bir buluşmayı hayata geçirmiş oldu. Mahalle toplantılarımız tüm mahalleleri ziyaret edinceye kadar devam edecek.

Son olarak AKINSOFT hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Biraz önce de belirttiğim gibi, belediyeciliği 5 ayakta gerçekleştiriyoruz. Bunlardan biri de bilgiye dayalı belediyecilik. Günümüzde teknolojinin sürekli gelişmesi ve insanların hayatında vazgeçilmez hale gelmesi, yerel yönetimlerin de bu konuda yatırımlar yapmalarını, hizmeti en kolay yoldan insanlara ulaştırmalarını ve bilgiye yön vermelerini vazgeçilmez hale getirmiştir. AKINSOFT gibi şehrimizde yatırım yapan, teknoloji üreten, istihdam sağlayan şirketlerimizi tebrik ediyorum. Başarılarınızın artarak devamını diliyorum.

tahir_akyurek2TAHİR AKYÜREK KİMDİR?

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 1959 yılında Konya’nın Derebucak ilçesinde doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Bağ-Kur Konya İl Müdürlüğü’nde Avukat, Konya Ticaret Odası’nda Genel Sekreter olarak görev yaptı. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticiliklerde bulundu. Daha sonra Serbest Avukat olarak çalıştı. 2004 yılından itibaren Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yapmakta olan Akyürek evli ve 3 çocuk babasıdır.

Benzer Yazılar