AKINSOFT Genel Merkez AKINSOFT 14 Kasım 2012 (0) (2439)

KONYA YEREL BASINI İLE FİRMALAR VE BASIN İLİŞKİLERİNİ KONUŞTUK

Değerli Inovax okurları; sizler için bu sayımızda Konya yerel basınıyla bir söyleşi gerçekleştirdik.

Türkonomi Dergisi’nden Cem Taşpınar, Aktüel Dergisi’nden Tevfik Pekçak, Hakimiyet Gazetesi’nden Mevlüt Boyalı ve Merhaba Gazetesi’nden İbrahim Büyükeken ile Konya basınının sorunları, basın-firma ilişkileri, yerel basını güçlendirici ve sorunların çözümü noktasında neler yapılabileceği ile ilgili bilinmeyen gerçekleri masaya yatırdık.

Sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen söyleşimizin ilk gündem maddesi; firma ve basın ilişkilerinin Konya’da nasıl ilerlediğiydi. Basın mensupları firma ve kendileri açısından dostane ilişkilerin geliştirilememesinden üzüntü duyduklarını ve bu konuda tüm basın mensuplarının hem fikir olduğunu dile getirirken, kendilerine gerek maddi gerek manevi desteğin firmalar tarafından yeterince verilmediğini, medya kuruluşlarının ayakta durmasının en büyük hatta tek etkeninin reklam olduğunu dile getirdiler. Firmalardan reklam desteği ne kadar veriliyor? Kuruluşlar marka bilinirliliğini artırmak için reklama ne kadar pay ayırıyor? Daha da önemlisi Konya firmaları reklama ve basına ne kadar değer veriyor? Bu gibi soruların cevaplarının üzücü ve bir o kadar da düşündürücü olduğundan bahseden yetkililer, AKINSOFT’un yapmış olduğu çalışmaların, organizasyonların ve göstermiş olduğu ilgi alakanın diğer firmalara örnek olması gerektiğini belirttiler.

Konya firmalarının sadece üretim yapıp, marka bilinirliliğine önem vermediğinden bahseden basın mensupları, “Belki çok büyük bir firma, çok iyi kazançlar sağlıyor, binlerce kişi istihdam ediyor ama markasını kimse tanımıyor. Neden? Çünkü reklam ve haber desteğine firmasını tamamen kapamış durumda. Böyle durumlarda da bizim yapabileceğimiz çok fazla bir şey yok. Çünkü baştan bizi saf dışı bırakmış.” şeklinde değerlendirmede bulundular.

Basın dediğimizde aklımıza gelen ilk şey haber. Bu konuda ki görüşler şu yönde; “Biz habere aşık insanlarız ama bize çoğu zaman o kadar basit haberler geliyor ki… Bu haberleri yayınlamak, gazetecilik etiğine aykırı. Biz özel haber yapmak istiyoruz. Bireysel olarak değil tüm basın mensubu arkadaşlarım adına konuşuyorum. Yıllardır bu sektörün içinde yer alıyoruz. Önceden böyle değildi. Kamuoyunu bilgilendirici, eğitici haberler gelirdi. İnsanların bilinçlenmesi lazım. Bilmedikleri konularda haberlerin yapılması gerekli. Magazinel haberler elbette olacak ama bir gazetenin, bir derginin tamamını bu haberler kaplıyorsa olmaz. Bu gazetecilik değildir.” diyerek serzenişte bulundular.

Konya’da AKINSOFT’un 8. Bonus Dönemi Ödül Takdim ve Tatil Organizasyonu gibi benzeri organizasyonların yapılıp yapılmadığını sorduğumuzda aldığımız cevap bizi epey şaşırttı. Konya’ da AKINSOFT dışında bu tarz organizasyonlar yapan başka bir firma yokmuş…

“AKINSOFT 8. Bonus Dönemi Ödül Takdim ve tatil Organizasyonu gerçekten muhteşemdi. Konya’daki tüm firmalara örnek olması gerekir. Bu çalışanlarınıza, Çözüm Ortaklarınıza ve basın mensuplarına verdiğiniz değerin göstergesidir. Bir çok büyük firma bu tarz etkinlikleri gerçekleştiremezken AKINSOFT’un bunu 8 yıldır aralıksız gerçekleştiriyor olması gurur vericidir. Bu da AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Özgür AKIN’ın çok öngörülü bir yönetici olduğunun kanıtıdır. Gerçekten sözlerinde vurguladığı gibi, insana ve insanlığa çok değer veriyor.” Basın mensuplarının bu güzel dileklerini dinledikçe, bizler de mutlu olduk.

Basın mensupları diğer firmalara kırgınlıklarını dile getirirken, bu tür organizasyonların daha sık yapılması gerektiğini ve örnek olmasını temenni ettiklerini söylediler.

Benzer Yazılar