Semazen Postnişin Mustafa Holat & Semazenlik üzerine söyleşi

0
3255

Mustafa Bey merhabalar, öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz ?

1946 yılında Konya’da doğdum. Babam Hüseyin Holat’ın Son Mesnevihan Sıtkı Dede’nin talebesi olması sebebiyle evde ve çevremde Mevlevi etkisinde büyüdüm. Tekke ve zaviyelerin kapatılmasından sonra semazenlik yapan yoktu. 1953 yılında şu anda Devlet Tiyatrosu’nda sema edenleri görüp, babama semazen olmak istediğimden bahsettim. Babam bu isteğime çok sevindi ve elimden tutup beni semazen derneğine götürdü. Oradakiler bizi görünce çok sevindiler. Semazenliği öğrendikten sonra dernek bizi destekledi ve 1963 yılında Konyalı Semazenler olarak işi devraldık. 1971 yılında ilk Semazen Başı (Postnişin) ben oldum. 1991 yılına kadar göreve devam ettim. 1991 yılında ilk kez devlet kadrosunda Postnişin’lik adı altında bir bölüm açıldı ve ben bu göreve geçtim. 52 sene bu yolda bilfiil çalıştım.

Semazenliğin oluşumunu anlatır mısınız?

Sema; insanın içerisindeki coşkunun dışarı vurmasıdır. Hz. Musa’nın Tur Dağı’nda Allah’ın tecelli etmesinin ardından cezb olup, deşarj olup yaptığı hareketler ile başladığı bilinmektedir. Yaratılışta meleklerin Allah’ı zikir şeklidir sema. Kainatın oluşumundan bu tarafa var olmuştur. Sema bir ayindir. Sema ederken söylenen ihsan medet; Allah’ım bana iyilikler, güzellikler ver, gufran medet ise; Allah’ım beni kötülüklerden, belalardan koru anlamlarına gelir. Allah’a yakarıştır sema.

Sema ayininden önceki hazırlık aşamanız nasıl? Bildiğim kadarıyla özel kıyafetlerinizin ayrı isimleri ve anlamları var?

Evet sema her noktasıyla bir arınmadır. Giydiğimiz özel kıyafetleri kefene benzetenler var. Bunlar kendi düşünceleri. Bizim giydiğimiz kıyafetlerin ismi Tennuredir. Biz bunları “Hilat” olarak adlandırıyoruz. Hilat; cennetteki seçkin insanlara giydirileceğine inanılan bir kıyafettir.
İbrahim Aleyhisselam ateşe atılırken, Cebrail Aleyhisselam sordu; ‘Benden ne istersin?’, İbrahim Aleyhisselam; ‘Senden bir şey istemiyorum beni yaratanımla bırak.’ dedi ve bunun üzerine Allah’ta onu ateşten korumak için, ona o elbiseyi gönderdi. O cennetten gelen elbisedir. O ipek bir elbisedir. O ipek elbise bilimsel olarak da kabul görür. Ateşe, öbür elbiselerden 10 kat daha dayanıklıdır.
Sema yaparken okunan Na’t içinde geçen sur üflemesi kendinize gelin anlamındadır. “Hem sen sensin, hem ben benim. Ben seninle birim Yarabbi.” demektir sema yapmak.

semazen_2Mevlevilik ve Postnişin hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?

Hz. Mevlana’nın yolunda giden kimselere Mevlevi denir. Bu bir sözleşmedir. Bu gidip Postnişinlere bir söz vermek demektir. “Ben sizin yolunuzdan geliyorum.” demektir. Bu yolda gidenlere Derviş denir.
Mevlana’nın her konuda görüşlerini uygulamak demektir. Mevlevilerin organizasyonunu yapan kişiye Postnişin denir. Postnişin Makamı çok meşakkatli bir vazifedir. Bu makama gelmiş kişinin tam anlamıyla Hz. Mevlana’nın yolundan gitmesi ve onun izinde yaşaması gerekir.

Şeb-i Arus nedir? Şeb-i Arus törenleri hakkında ne söylemek istersiniz?

Şeb-i Arus; Hz. Mevlana’nın ölümü Allah’a kavuşma yani düğün günü olarak görmesidir. İbadetlerini, Allah’a kulluğunu tam olarak yapan bir kimse ölümden korkmaz manasına gelir. Bu yüzden de ölüm günü bu kimseler için düğün günüdür. Ölümünden sonra yas tutulmasını istemeyen Hz. Mevlana öldüğü günü Düğün Günü (Şeb-i Arus) olarak nitelendirmiştir. Bizler de her sene o tarihlerde Hz. Mevlana’yı bu adla anıyoruz.

Bulunduğumuz dönem itibariyle bu bilgilerin aktarılmasında, daha fazla kitleye ulaşmasında teknolojinin yeri tartışılamaz. Bu anlamda siz teknolojiyi nasıl kullanıyorsunuz?

Bilgisayar ve telefonla artık iletişim daha kolay. Ben şuan önümde bulunan kitabı internetten indirdim. Sizin gibi muhteşem işler yapan firmalar sayesinde her şeye kolayca ulaşabiliyor insan.

Son olarak AKINSOFT ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Her zaman gördüğümüz ve takdir ettiğimiz, iyi, güzel işler yapan bir firma. Peygamber Efendimiz (Sav) hep ilmi ve bilimi tasvip eden bir insandı. Teknoloji harikası çalışmalar yapıyor olmanız bizleri onurlandırıyor, çok mutlu ediyor. Teknolojiyi hayatımızın her alanında kullanıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here