AKINSOFT Genel Merkez Tekno Haber AKINSOFT 13 Şubat 2013 (0) (7553)

“AŞKIN KANATLARI, KELEBEKLER VADİSİ”

Konya; gerçekleştirilen hizmet ve yatırımlarla, gelişmişlik düzeyi ve sahip olduğu tarihi mirasa eşdeğer bir marka şehir olma konumundadır.
Bu coğrafya; toplumların bir arada yaşamasına imkân veren medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Selçuklu-Osmanlı gibi kadim medeniyetlerin vatanı olmuş, kardeşlik-hoşgörü-birlikte yaşama kültürünü tüm dünyaya öğretmiş bir coğrafyadır.
Tarihe tanıklık etmiş bu coğrafyada yaşayan insanlara ve 520 bin nüfuslu, ülkemizin en gelişmiş metropol ilçelerinden biri olan Selçuklu’da hayalleri zorlayan projeler yürütülüyor.
Selçuklu Belediyesi; yaşam düzeyini yükseltecek hizmet üretirken, bir kentte olması gereken tüm fonksiyonlara sahip yeni alt merkezler, ulaşım, spor, kültür sanat, alışveriş, sosyal yaşam alanları ile kentin daha hızlı kalkınması ve gelişmesi için projeler geliştirip uyguluyor. Bu projelerden biri de Kelebekler Vadisi’dir.
Konya bir aşk şehridir. Mevlana bir aşk insanıdır. Mevleviler, semazenler  de ilahi aşkla, Yaradan’ın huzurunda pervane olurlar. Kelebekler de bu aşkı en iyi simgeleyen canlılardır.  Ayrıca Konya bir tasavvuf şehridir.  Dolayısıyla  kelebekler de insanın tasavvufta yükselişini gösteren doğal bir evrim geçirirler. Koza halinden  büyük kurtçuğa  dönüşen kelebekler, sonra kendi kendine kupa halinde kapanarak müthiş bir canlıya dönüşür. Aslında tasavvufta da insan; aşkla kendi içine kapanarak dünyalıklardan ayrılarak ruh güzelliğine kavuşur. Konya, Mevlana ve aşkı en iyi simgeleyen kelebekler olduğu için bu parka Kelebekler Vadisi   ‘Aşkın Kanatları’  ismi verildi.
Türkiye’nin ilk, Konya’nın en büyük parkı “Aşkın Kanatları Kelebekler Vadisi”.
Her canlı varlığın doğa için bir anlamı vardır. Doğa onlarla anlam kazanmaktadır.  Bu canlılardan biri de kelebeklerdir. Kelebekler, doğada tozlaşmada etkin rol oynayan canlılardır. Selçuklu Belediyesi; yıllar boyunca ilgi çekiciliğini kaybetmeyen kelebekler ile insan ve doğa arasında bağ oluşturmak, kelebekleri sevdirerek özellikle çocuklarımıza doğa sevgisi kazandırmak amacıyla bu projeyi geliştirdi.
Proje; kelebeklerin doğaya kazandırılması, doğadaki varlık nedenlerini doğal ortamda devam ettirebilmeleri ve insanlarda kelebeklerle ilgili farkındalık oluşturulması amacına yöneliktir. “Kelebekler Vadisi”  projesi; toplam 385 bin metrekarelik bir alanda oluşturulacak ve  Konya’nın en büyük ve fonksiyonel parkı olacaktır.
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın, insanlığın ilk yerleşik hayata geçtiği dönemden itibaren önemli bir yerleşim alanı olduğunu belirterek, “Konya sonrasında bize de ismini veren Selçuklu medeniyetine başkentlik yapmış, günümüzde de sanayisiyle, turizmiyle Türkiye’nin en önemli marka şehirlerinden biridir. Selçuklu Belediyesi olarak bu topraklarda hizmet etmekten gurur duyuyoruz. İnsanımızın ihtiyacı olduğu her alanda hizmet üretmeye çalışıyoruz. Göreve başladığımız ilk anda yapmış olduğumuz ankette tüm mahallelerimizin sorunlarını tespit ettik ve ona göre çözüm üretiyoruz. Kısa sürede şehrimize kazandırdığımız spor salonları, suni çim sahalar, yüzme havuzları ve mahallelerin eksiği olan birçok işler yapıyoruz. Ama bununla birlikte şehrimizin marka değerini yükseltmek ve ön plana çıkması için çalışma yürütüyoruz. Bunların önemlilerinden birisi Sille. 5 bin yıllık bir medeniyete sahip Sille’de tarihe vefa olarak birçok restorasyon çalışması yürütüyoruz. Yapılan çalışmalarla birlikte Sille Konya’nın en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelecek. Yine Sille Barajı‘nın Selçuklu Belediyesi’ne devredilmesi ile birlikte 2 milyon metrekarelik bir alanda Sille Barajı çevresi ile birlikte Konya’nın en önemli rekreasyon alanlarından birisi olacak.” dedi.
Kelebekler Vadisi Türkiye’de ilk.
Başkan Altay: “Kelebekler Vadisi projemiz 385 bin metrekarelik alanda, Konya’nın en büyük parkı olacak. Parkımız 54 futbol sahası, 856 basketbol sahası büyüklüğünde. Selçuklu’nun yerleşim alanının hemen yanında insanlarımızın vakit geçirebilecekleri bir park oluşturuyoruz. Ama bu park aslında daha büyük bir alana şamil. Çünkü hemen aşağımızdaki Büyükşehir Belediyesi Hobi Bahçeleri, temeli atılan stadyum, Selçuklu Belediyesi Spor Salonu, yüzme havuzu ile birlikte 1 milyon metrekareyi aşmış büyük bir kompleks inşa ediliyor. Kelebekler Vadisi Parkı’nda neler olacak; Selçuklu’nun ve Konya’nın en önemli markalarından biri olacak Aşkın Kanatları Müzesi. Aşkın Kanatları Müzesi’nde Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanını inşa ediyoruz. 4 bin metrekarelik kapalı alanda 2 bin metrekare açık kelebek uçuş alanı mevcut ve yaklaşık ayda 10 bin kelebek uçurmayı hesap ediyoruz. Böylece insanlarımız oluşturduğumuz botanik bahçesinin içerisinde gezerken uçuşan kelebekleri görebilecekler, fotoğraf çektirebilecekler, onları besleyebilecekler. Ama kelebeklerin tüm evresini gösteren Kelebek Müzesi, kelebek üretim alanı, kelebekler ve doğayla ilgili bilgi sunacağımız interaktif müzeler ve sinema salonlarının olduğu büyük bir kompleks inşa ediyoruz.
Tüm bunların toplam bedeli 30 milyonluk bir yatırım ve parkımız gelecek sene Mayıs ayında Selçuklu’ya hizmet vermeye başlayacak. Aşkın Kanatları Müzesi de Eylül ayı gibi Selçuklu’nun ve Türkiye’nin hizmetine sunulmuş olacak. Projemiz önemli. Çünkü ilk defa Türkiye’de kelebeklerle ilgili bir iş yapılıyor. Projemizin şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Önceliğimiz;  insan odaklı ve şehrin ihtiyaçları doğrultusunda halkımızın da görüşleri alınarak belirlenen  hizmetlerin projeye dönüştürülerek uygulanmasıdır. Hizmet ve yatırımlarımızı; erişim kolaylığı ve gündelik yaşamın bir parçası olacak nitelikte planlıyoruz. Kelebekler Vadisi projemizde onlardan biridir. Tüm gayretimiz; bir Selçuklu başkenti olan bu şehri, yükselen bir değer olarak geleceğe taşımaktır.” dedi.
“Kelebekler Vadisi” bünyesinde yer alan alanlar:
Üretim Alanı: Bu alanda pupa halindeki kelebeklerin muhafazası, ergin döneme geçişi, kelebekler için ihtiyaç duyulan bitkilerin muhafazası ve üretimi yapılacaktır. Kelebekler Vadisinde kelebeğin pupa döneminden ölümüne kadar her aşaması ziyaretçilere gösterilecek.
Kapalı uçuş alanında, mini şelaleli havuz: Bu havuzda balık ve nilüfer çiçekleri bulunacaktır. Yer altı canlıları tüneli, sürüngen vitrinleri (bu camekanlar içinde çeşitli sürüngenler canlı olarak sergilenecek) bahçe mobilyaları ve aksesuarları (gelen ziyaretçilerin dinlenebileceği ve fotoğraf çektirebileceği kelebek temalı bahçe mobilyaları) bitki parterleri (kelebekler için konukçu ve nektar bitkileri, egzotik bitkiler)
Açık Uçuş Alanı: Hedef, kelebekler için açık alanlarda ve parkın muhtelif yerlerinde konukçu ve nektar bitkileri ile yapılan peyzaj düzenlemeleri. Yerli kelebekleri cezbedici bitkiler kullanılarak bu alanlarda yerli kelebeklerin gözlemlenmesi hedefleniyor.
Kelebek Müzesi: Farklı kıtalarda yaşayan kelebek türlerinin, yumurta, pupa, tırtıl ve ergin formlarının örneklerinin bulunduğu sergi salonu, bu kelebekler hakkında bilginin verildiği interaktif ekranların bulunduğu salon ve çeşitli kelebek fotoğraflarıyla zenginleştirilmiş dekorasyon içerecek. Kelebekler Vadisi içinde oluşturulacak kelebek müzesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olacak. Konya turizmine önemli katkı sağlayacak
İnsektisit Müzesi: Çeşitli türlerin kurutulmuş örnekleri bulunacak.
Böcekler ve kelebeklerle ilgili dijital ortamda bilgi ve görseller ziyaretçilere sunulacak.
Eğitim Merkezi: Bu alanda farklı yaş gruplarına eğitim verilmesi planlanmaktadır.
Amfi Tiyatro: 1.000 kişilik amfi tiyatro ile sosyal etkinliklerin yapılabileceği bir merkez olacak
İnsektisit Yaşam Alanı: Çeşitli türlerin canlı olarak sergilendiği bölüm olacak
Sosyal Donatılar: Egzersiz alanları, çocuk oyun alanları, spor alanları, oturma ve dinlenme alanları, büfeler, satış birimleri, sosyal yaşam alanları, cafeler, havuzlar, suni kızak pisti gibi donatılarla YENİ YAŞAM MERKEZİ olacak.
Göletler ve Su Havuzları: 6 ayrı gölet, meydan süs havuzları, giriş süs havuzları, müzikli su gösteri havuzları, sis efektli havuzlar ile yaz akşamlarının vazgeçilmez adresi olacak.
Spor Alanları: Basketbol ve futbol sahaları ile gençlerin vazgeçilmez mekanı olacak.
Egzersiz Ekipmanları: Park içinde 55 adet egzersiz ekipmanları ile sağlıklı yaşamın merkezi olacak.
Çocuk Oyun Elemanları: Tırmanma ağı, çadır salıncak, tırmanma direkleri, tırmanma elemanı, ağaç ev, mantar ev ve çamur oyun alanlarında çocuklar hoşça vakit geçirecek.Lunapark alanı, aksiyon kule, sekizli ve altılı trambolin, sentetik kayak ve kızak pisti ile eğlencenin yeni adresi olacak.
Çok Amaçlı Etkinlik Alanı: Yaklaşık 6.000 m² alan üzerinde sirk, go-kart ve farklı etkinliklerin yapılmasına imkan sağlayacak.
Mevcut Alan Koruma Altında: Parkın yapılacağı alanda mevcut kanal ve yükseltiler korunarak doğallık sağlanacak.
Kelebek Seraları: Seralar canlı bir laboratuar olarak hem ziyaretçilere hem de bilim adamlarının araştırmalarına ev sahipliği yapacak.
Seralar: Seralar da tropik bitkiler kullanılarak botanik bahçesi gibi düzenlenecek.
Böcek Müzesi: Kelebekler Vadisinde ayrıca böcek müzesi de yer alacak.
Mini Sinema: Ziyaretçilere belgeseller, çizgi filmler, kelebek çiftliğinin amacını anlatan filmler izletilecek.
Hediyelik Eşya Dükkanı: Kelebek çiftliğine ve parka ait özel hediyelik eşyalar bu alanlarda satışa sunulacak.

Konya; gerçekleştirilen hizmet ve yatırımlarla, gelişmişlik düzeyi ve sahip olduğu tarihi mirasa eşdeğer bir marka şehir olma konumundadır.

Bu coğrafya; toplumların bir arada yaşamasına imkân veren medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Selçuklu-Osmanlı gibi kadim medeniyetlerin vatanı olmuş, kardeşlik-hoşgörü-birlikte yaşama kültürünü tüm dünyaya öğretmiş bir coğrafyadır.

Tarihe tanıklık etmiş bu coğrafyada yaşayan insanlara ve 520 bin nüfuslu, ülkemizin en gelişmiş metropol ilçelerinden biri olan Selçuklu’da hayalleri zorlayan projeler yürütülüyor.

Selçuklu Belediyesi; yaşam düzeyini yükseltecek hizmet üretirken, bir kentte olması gereken tüm fonksiyonlara sahip yeni alt merkezler, ulaşım, spor, kültür sanat, alışveriş, sosyal yaşam alanları ile kentin daha hızlı kalkınması ve gelişmesi için projeler geliştirip uyguluyor. Bu projelerden biri de Kelebekler Vadisi’dir.

Konya bir aşk şehridir. Mevlana bir aşk insanıdır. Mevleviler, semazenler  de ilahi aşkla, Yaradan’ın huzurunda pervane olurlar. Kelebekler de bu aşkı en iyi simgeleyen canlılardır.  Ayrıca Konya bir tasavvuf şehridir.  Dolayısıyla  kelebekler de insanın tasavvufta yükselişini gösteren doğal bir evrim geçirirler. Koza halinden  büyük kurtçuğa  dönüşen kelebekler, sonra kendi kendine kupa halinde kapanarak müthiş bir canlıya dönüşür. Aslında tasavvufta da insan; aşkla kendi içine kapanarak dünyalıklardan ayrılarak ruh güzelliğine kavuşur. Konya, Mevlana ve aşkı en iyi simgeleyen kelebekler olduğu için bu parka Kelebekler Vadisi   ‘Aşkın Kanatları’  ismi verildi.

Türkiye’nin ilk, Konya’nın en büyük parkı “Aşkın Kanatları Kelebekler Vadisi”.

Her canlı varlığın doğa için bir anlamı vardır. Doğa onlarla anlam kazanmaktadır.  Bu canlılardan biri de kelebeklerdir. Kelebekler, doğada tozlaşmada etkin rol oynayan canlılardır. Selçuklu Belediyesi; yıllar boyunca ilgi çekiciliğini kaybetmeyen kelebekler ile insan ve doğa arasında bağ oluşturmak, kelebekleri sevdirerek özellikle çocuklarımıza doğa sevgisi kazandırmak amacıyla bu projeyi geliştirdi.

Proje; kelebeklerin doğaya kazandırılması, doğadaki varlık nedenlerini doğal ortamda devam ettirebilmeleri ve insanlarda kelebeklerle ilgili farkındalık oluşturulması amacına yöneliktir. “Kelebekler Vadisi”  projesi; toplam 385 bin metrekarelik bir alanda oluşturulacak ve  Konya’nın en büyük ve fonksiyonel parkı olacaktır.

Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın, insanlığın ilk yerleşik hayata geçtiği dönemden itibaren önemli bir yerleşim alanı olduğunu belirterek, “Konya sonrasında bize de ismini veren Selçuklu medeniyetine başkentlik yapmış, günümüzde de sanayisiyle, turizmiyle Türkiye’nin en önemli marka şehirlerinden biridir. Selçuklu Belediyesi olarak bu topraklarda hizmet etmekten gurur duyuyoruz. İnsanımızın ihtiyacı olduğu her alanda hizmet üretmeye çalışıyoruz. Göreve başladığımız ilk anda yapmış olduğumuz ankette tüm mahallelerimizin sorunlarını tespit ettik ve ona göre çözüm üretiyoruz. Kısa sürede şehrimize kazandırdığımız spor salonları, suni çim sahalar, yüzme havuzları ve mahallelerin eksiği olan birçok işler yapıyoruz. Ama bununla birlikte şehrimizin marka değerini yükseltmek ve ön plana çıkması için çalışma yürütüyoruz. Bunların önemlilerinden birisi Sille. 5 bin yıllık bir medeniyete sahip Sille’de tarihe vefa olarak birçok restorasyon çalışması yürütüyoruz. Yapılan çalışmalarla birlikte Sille Konya’nın en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelecek. Yine Sille Barajı‘nın Selçuklu Belediyesi’ne devredilmesi ile birlikte 2 milyon metrekarelik bir alanda Sille Barajı çevresi ile birlikte Konya’nın en önemli rekreasyon alanlarından birisi olacak.” dedi.

Kelebekler Vadisi Türkiye’de ilk.

Başkan Altay: “Kelebekler Vadisi projemiz 385 bin metrekarelik alanda, Konya’nın en büyük parkı olacak. Parkımız 54 futbol sahası, 856 basketbol sahası büyüklüğünde. Selçuklu’nun yerleşim alanının hemen yanında insanlarımızın vakit geçirebilecekleri bir park oluşturuyoruz. Ama bu park aslında daha büyük bir alana şamil. Çünkü hemen aşağımızdaki Büyükşehir Belediyesi Hobi Bahçeleri, temeli atılan stadyum, Selçuklu Belediyesi Spor Salonu, yüzme havuzu ile birlikte 1 milyon metrekareyi aşmış büyük bir kompleks inşa ediliyor. Kelebekler Vadisi Parkı’nda neler olacak; Selçuklu’nun ve Konya’nın en önemli markalarından biri olacak Aşkın Kanatları Müzesi. Aşkın Kanatları Müzesi’nde Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanını inşa ediyoruz. 4 bin metrekarelik kapalı alanda 2 bin metrekare açık kelebek uçuş alanı mevcut ve yaklaşık ayda 10 bin kelebek uçurmayı hesap ediyoruz. Böylece insanlarımız oluşturduğumuz botanik bahçesinin içerisinde gezerken uçuşan kelebekleri görebilecekler, fotoğraf çektirebilecekler, onları besleyebilecekler. Ama kelebeklerin tüm evresini gösteren Kelebek Müzesi, kelebek üretim alanı, kelebekler ve doğayla ilgili bilgi sunacağımız interaktif müzeler ve sinema salonlarının olduğu büyük bir kompleks inşa ediyoruz.

Tüm bunların toplam bedeli 30 milyonluk bir yatırım ve parkımız gelecek sene Mayıs ayında Selçuklu’ya hizmet vermeye başlayacak. Aşkın Kanatları Müzesi de Eylül ayı gibi Selçuklu’nun ve Türkiye’nin hizmetine sunulmuş olacak. Projemiz önemli. Çünkü ilk defa Türkiye’de kelebeklerle ilgili bir iş yapılıyor. Projemizin şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Önceliğimiz;  insan odaklı ve şehrin ihtiyaçları doğrultusunda halkımızın da görüşleri alınarak belirlenen  hizmetlerin projeye dönüştürülerek uygulanmasıdır. Hizmet ve yatırımlarımızı; erişim kolaylığı ve gündelik yaşamın bir parçası olacak nitelikte planlıyoruz. Kelebekler Vadisi projemizde onlardan biridir. Tüm gayretimiz; bir Selçuklu başkenti olan bu şehri, yükselen bir değer olarak geleceğe taşımaktır.” dedi.

“Kelebekler Vadisi” bünyesinde yer alan alanlar:

Üretim Alanı: Bu alanda pupa halindeki kelebeklerin muhafazası, ergin döneme geçişi, kelebekler için ihtiyaç duyulan bitkilerin muhafazası ve üretimi yapılacaktır. Kelebekler Vadisinde kelebeğin pupa döneminden ölümüne kadar her aşaması ziyaretçilere gösterilecek.

Kapalı uçuş alanında, mini şelaleli havuz: Bu havuzda balık ve nilüfer çiçekleri bulunacaktır. Yer altı canlıları tüneli, sürüngen vitrinleri (bu camekanlar içinde çeşitli sürüngenler canlı olarak sergilenecek) bahçe mobilyaları ve aksesuarları (gelen ziyaretçilerin dinlenebileceği ve fotoğraf çektirebileceği kelebek temalı bahçe mobilyaları) bitki parterleri (kelebekler için konukçu ve nektar bitkileri, egzotik bitkiler)

Açık Uçuş Alanı: Hedef, kelebekler için açık alanlarda ve parkın muhtelif yerlerinde konukçu ve nektar bitkileri ile yapılan peyzaj düzenlemeleri. Yerli kelebekleri cezbedici bitkiler kullanılarak bu alanlarda yerli kelebeklerin gözlemlenmesi hedefleniyor.

Kelebek Müzesi: Farklı kıtalarda yaşayan kelebek türlerinin, yumurta, pupa, tırtıl ve ergin formlarının örneklerinin bulunduğu sergi salonu, bu kelebekler hakkında bilginin verildiği interaktif ekranların bulunduğu salon ve çeşitli kelebek fotoğraflarıyla zenginleştirilmiş dekorasyon içerecek. Kelebekler Vadisi içinde oluşturulacak kelebek müzesi, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olacak. Konya turizmine önemli katkı sağlayacak

İnsektisit Müzesi: Çeşitli türlerin kurutulmuş örnekleri bulunacak.

Böcekler ve kelebeklerle ilgili dijital ortamda bilgi ve görseller ziyaretçilere sunulacak.

Eğitim Merkezi: Bu alanda farklı yaş gruplarına eğitim verilmesi planlanmaktadır.

Amfi Tiyatro: 1.000 kişilik amfi tiyatro ile sosyal etkinliklerin yapılabileceği bir merkez olacak

İnsektisit Yaşam Alanı: Çeşitli türlerin canlı olarak sergilendiği bölüm olacak

Sosyal Donatılar: Egzersiz alanları, çocuk oyun alanları, spor alanları, oturma ve dinlenme alanları, büfeler, satış birimleri, sosyal yaşam alanları, cafeler, havuzlar, suni kızak pisti gibi donatılarla YENİ YAŞAM MERKEZİ olacak.

Göletler ve Su Havuzları: 6 ayrı gölet, meydan süs havuzları, giriş süs havuzları, müzikli su gösteri havuzları, sis efektli havuzlar ile yaz akşamlarının vazgeçilmez adresi olacak.

Spor Alanları: Basketbol ve futbol sahaları ile gençlerin vazgeçilmez mekanı olacak.

Egzersiz Ekipmanları: Park içinde 55 adet egzersiz ekipmanları ile sağlıklı yaşamın merkezi olacak.

Çocuk Oyun Elemanları: Tırmanma ağı, çadır salıncak, tırmanma direkleri, tırmanma elemanı, ağaç ev, mantar ev ve çamur oyun alanlarında çocuklar hoşça vakit geçirecek.Lunapark alanı, aksiyon kule, sekizli ve altılı trambolin, sentetik kayak ve kızak pisti ile eğlencenin yeni adresi olacak.

Çok Amaçlı Etkinlik Alanı: Yaklaşık 6.000 m² alan üzerinde sirk, go-kart ve farklı etkinliklerin yapılmasına imkan sağlayacak.

Mevcut Alan Koruma Altında: Parkın yapılacağı alanda mevcut kanal ve yükseltiler korunarak doğallık sağlanacak.

Kelebek Seraları: Seralar canlı bir laboratuar olarak hem ziyaretçilere hem de bilim adamlarının araştırmalarına ev sahipliği yapacak.

Seralar: Seralar da tropik bitkiler kullanılarak botanik bahçesi gibi düzenlenecek.

Böcek Müzesi: Kelebekler Vadisinde ayrıca böcek müzesi de yer alacak.

Mini Sinema: Ziyaretçilere belgeseller, çizgi filmler, kelebek çiftliğinin amacını anlatan filmler izletilecek.

Hediyelik Eşya Dükkanı: Kelebek çiftliğine ve parka ait özel hediyelik eşyalar bu alanlarda satışa sunulacak.

Benzer Yazılar