Dergi Röportajları - Söyleşi AKINSOFT 13 Şubat 2013 (0) (3047)

Cem TAŞPINAR ile Konya Basın Konseyini Konuştuk

cem_taspinarÖncelikle bize kendinizden bahseder misiniz?
1978 yılı Konya doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Konya’da tamamladım. Şu anda Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisiyim. 1995 yılında Yeni Konya Gazetesi’nde başladığım meslek hayatıma şu anda Türkonomi Aylık Sanayi Ticaret ve Bilim Dergisi ile devam ediyorum. Ayrıca Konya Basın Konseyi Kurucu Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktayım.

Türkonomi dergisinin dünü ve bugününden bahseder misiniz?
Konya’da faaliyet gösteren Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ticaret Borsası başta olmak üzere işadamları derneklerinin başı çektiği sivil toplum örgütleri ile esnaf, kobi ve büyük sanayi işletmeleri arasında köprü olma hedefi ile Nisan 2007’de Kon-Eko Dergisi olarak yayın hayatına başlamıştık.
Kon-Eko, Konya’da sanayi ve ticaret alanında yayın yapan tek bağımsız dergi olmasının yanında, aylık düzenli olarak okuyucusuyla buluşan kendi segmentinde tek dergi özelliğini de kazanmıştı.
Ülke ekonomisindeki büyümenin üretimle doğru orantılı olduğu inancıyla firma haberleri ve ürün tanıtımlarına önem veren Kon-Eko, bugüne kadar 1000’i aşkın firma ve ürün bilgisini okuyucusuna aktarmıştır.

…VE TÜRKONOMİ
Konya yerelden başlamak üzere bölge üreticisinin aynası olma hedefiyle yola çıkan Kon-Eko, geride kalan 54 sayının ardından Konya’nın yerelde yaşadığı ‘Sesini Duyuramama’ sıkıntısının tüm Anadolu’nun kanayan yarası olduğunu görüyorduk.  Anadolu’da faaliyet gösteren, esnaf, kobi ve büyük sanayi işletmelerinin sesini Türkiye’nin ekonomi başkenti İstanbul’a duyurabilmesi adına dağıtım alanını genişleten dergimiz, içeriğini de yerelden genele taşıyarak yenilenen yüzüyle yoluna devam edecektir. Bugün geldiğimiz noktada Türkonomi Dergisi olarak yolumuza devam ediyoruz. Türkonomi’nin en önemli vizyonu İstanbul’u Anadolu’ya, Anadolu’yu ise İstanbul’a açmaktır. Türkonomi Dergisi, İstanbul, Ankara, Konya, Kayseri, Aksaray, Karaman, Nevşehir ve Niğde illerinde toplam 6000 adet dağıtılmaktadır.

Gazeteciler cemiyetinden istifa ettiniz ve bu gündemi epey meşgul etti. Sizi istifa etmeye iten nedenler ne idi?
Sizin de ifade ettiğiniz gibi istafalarımız Konya gündemini oldukça meşgul etti. Bilindiği üzere Mart 2012 tarihinde bir seçim gerçekleştirildi. Bu seçimde kazanmak adına yapılan ve hoş olmayan uygulamalar oldu. Bunların ayrıntısına girmek istemiyorum. Çünkü çok fazla konuşuldu zaten. Seçimin hemen ertesinde bu yanlış uygulamaların düzeltilmesi adına girişimlerde bulunduk ki bu girişimlerimiz 7-8 ay kadar sürdü. Ne var ki hiçbir şekilde olumlu sonuç alamadık. Neticede istifa etmek zorunda kaldık. Özellikle vurgulamak istiyorum, biz birleştirici olmak adına ayrıldık ve Konya Basın Konseyi’ni (KBK) kurduk.

Yeni kurduğunuz Konya Basın Konseyi (KBK) ilgili bilgi verir misiniz?

Az önce de ifade ettiğim gibi birleştirici olmak ve daha geniş bir temsil sağlanması adına Konya Basın Konseyi’ni (KBK) kurduk. Konya Basın Konseyi’nin Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Ömer Kara(Konya Postası Gazetesi) üstlenirken, Kurucu Yönetim Kurulu üyeliklerini ise Ahmet Bahçıvan (Yeni Meram Gazetesi), Mustafa Tatlısu (Yeni Konya Gazetesi), Yusuf Gürbüz (Hakimiyet Gazetesi), Sabri Altun (Anadolu Manşet Gazetesi), Sadrettin Soranlar (Rasyonel Haber Gazetesi) ve Cem Taşpınar (Türkonomi Dergisi) üstlendik. Kurucu üyeler ise şu isimlerden oluştu: Celalettin Boyalı (Konya’nın Sesi), Metin Temiz (KTV), Kemal Soylu (Flaş Dergisi), Mustafa Korkmaz (Konya’nın Nabzı), Mehmet Akif Kaymaz (Kobi Enerji Gazetesi).

İlgilenenler için Konya Basın Konseyi’ne nasıl üye olunacağına dair bilgi verir misiniz?
Konya Basın Konseyi ile ilgili olarak şu anda yapısal çalışmalarımız devam ediyor. Çok kısa bir süre sonra yapısal çalışmalarımız tamamlanacak ve üye kayıtlarımız başlayacak. Üyelik ile ilgili olarak standartlar kısa süre sonra duyurulacak. Bu konuda özellikle vurgulamak istiyorum;  yayın türü ne olursa olsun, gazete, televizyon, radyo, internet, dergi haberciliği ile ilgili olarak Konya Basını’na emek harcayan ve belirlenen şartlara sahip herkes üye olabilecek. Konya merkezde olduğu gibi ilçelerde ki basın emekçisi arkadaşlarımız ya da Konyalı olup da başka illerde görev yapan basın mensuplarımız üye olabilecekler.

Konya Basın Konseyi’nin ilerleyen dönemlerdeki çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz? Neler hedefliyorsunuz?
Konya Basın Konseyi’nin en önemli hedefi Konya Basını’nı güçlendirmek ve hak ettiği saygınlığı sağlamaktır. Bu hedeflerimizi gerçekleştirmek adına bir çok çalışma yapacağız. İlerleyen süreçte bu konu ile ilgili çalışmalarımız hakkında daha somut örnekler verebilirim. Ayrıca Konya’ya hizmet eden bir sivil toplum örgütü olmak hedefindeyiz. Yani sadece Konya basınına değil Konya’nın menfaatine olan, Konya’yı daha da ileriye taşıyacak projeler yapmak ya da böylesi projeler içinde yer almak hedefindeyiz.
Türkiye’de bu alandaki çalışmaları nasıl buluyorsunuz?
Türkiye’de maalesef en zayıf unsur sivil toplum. Yıllarca darbelerin etkisi altında kalan Türkiye maalesef sivil toplum anlamında gelişememiştir. Sivil toplum anlamında gelişmiş bir Türkiye, hem ekonomik hem siyasal hem de demokrasi ve özgürlükler anlamında gelişmiş demektir. Bu noktadan hareketle ülkemizde sivil toplumun ve sivil toplum örgütlerinin daha fazla etkin bir hale gelmesi zorunluluktur. Sivil toplumun ve sivil toplum örgütlerinin gelişmesi için bu ülkede yaşayan herkesin emek harcaması gerektiğini düşünüyorum.

Benzer Yazılar