AKINSOFT Genel Merkez Tekno Haber AKINSOFT 16 Ağustos 2013 (0) (1252)

Cilt Hastalıkları ve Güneşin Etkileri

Hocam öncelikle bize kendinizden ve eğitiminizden bahseder misiniz?
Ben İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesini bitirdikten sonra Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi şimdiki adıyla Necmettin Erbakan Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Ana Bilim Dalı‘nda uzmanlığımı aldım. Mecburi hizmetimi bitirdikten sonra özel sektörde hizmet etmeye devam ettim. Halen Özel Akademi Konya Hastanesi’nde Cildiye Uzmanı (Dermatolog) olarak göreve devam etmekteyim. Dermatolojik hastalıklarının tanı ve tedavisi yanında Dermokozmetoloji ve saç ekimi ile de ilgilenmekteyim. Kliniğimizde bu anlamda normal cilt hastalıklarının yanında diğer alanlarda da hizmet vermekteyiz.

Uzmanlık alanınız ve bu alanda çalışmalarınız neler?
Biz dermatologların alanı oldukça geniştir. Çünkü vücudumuzun en büyük organı olan “deri” ve eklerinin her türlü hastalığı ile ilgilenmekteyiz. Yani tepeden tırnağa tüm dış yüzeyde gelişen rahatsızlıklar bizim ilgi alanımıza girmektedir. Bunun yanında oral mukoza deliği olan ağız içindeki bir takım hastalıklar da yine bizim tanı ve tedavisi ile uğraştığımız vücut bölgelerimizdendir. Bu anlamda saçın her türlü rahatsızlığı ve tedavisi, tüm vücudumuzu kaplayan derideki birtakım hastalıklar ve tırnaklardaki rahatsızlıklar genel olarak dermatoloji alanını oluşturmaktadır.

Cilt hastalıklarını kısaca anlatır mısınız?
Cilt hastalıkları maalesef o kadar fazla ki yukarıda da belirttiğim gibi saç, deri ve tırnakları kapsayan her türlü rahatsızlık bizim alanımıza girmektedir. Bu bölgelerdeki en ufak bir değişiklik bize ciddi bir hastalık sinyalini verebilir. Bazen de iç organlardaki herhangi bir rahatsızlığımız cildimizde sinyal verebilir. Bu yüzden en ufak bir endişemizde bir uzmana başvurmakta fayda vardır.

Sıcak yaz günlerinde güneş cildimizde nasıl etkiler bırakıyor?
Güneş yaşam için olmazsa olmazlardandır. Ancak kontrolsüz bir şekilde güneş ışığına maruz kalmak maalesef ciddi sıkıntılara yol açabilir. Tüm yaşamımız boyunca en çok çocukluk çağında güneş ışınlarına maruz kaldığımız gerçeğini göz önünde bulundurursak çocukluk döneminde gelişen cilt yanıklarının tehlikesi anlaşılabilir. İleriki yaşlarda çocukluğumuzdaki cilt yanıklarına bağlı olarak cilt kanseri gibi ciddi rahatsızlıklar gelişebilmektedir. Bu yüzden bilhassa çocuklarımızı güneşten korumaya özen göstermeliyiz. Ayrıca güneş altında çalışmak zorunda olan kişilerde de baş boyun bölgesinde birtakım cilt kanserlerine rastlanabilmektedir. Bu kişilerin de açıkta kalan baş boyun ve ellerini özellikle güneşten korumaları önem arz etmektedir. Ayrıca güneşe bağlı gelişen cilt lekeleri de hem görünüş açısından hem de deride kanserleşme riskinden dolayı önemlidir. Güneşin olumsuz etkilerinden birisi de immun (bağışıklık) sistemde düzensizlik yapabilmesidir. Bu yüzden özellikle bahar aylarında cildimiz ve vücudumuz güneşe alışana kadar kontrollü bir şekilde güneşe maruz kalmak önemlidir.

Cilt hastalıklarının tedavi sürecinden kısaca bahsedebilir misiniz?
Cilt hastalıklarının tedavi süreci çoğu zaman uzun süreli ve bazen zahmetli olabilmektedir. Kişiler tedavi sürecinde çok sabırlı olmalılar ve doktorların önerilerine uymalılar. Tedavi görünümle alakalı olduğu için tedaviden beklentiler çok yüksek olmakta ve çok kısa sürede tamamlanması beklenmektedir. Bu bağlamda danışanlarımızın sabırlı olmaları tedavi sürecinin olumlu seyri için özellikle gereklidir.

Güneşle birlikte oluşan lekelerden kurtulmanın yolları neler?
Güneş lekelerinden kurtulmak için öncelikle oluşmasını engellememiz gereklidir. Bu yüzden uygun giysiler tercih edilmelidir. Baş boyun bölgesini korumak için şapka takılabilir ve gözleri korumak için güneş gözlüğü kullanabiliriz. Vücudumuzu kapatan özellikle açık renkli giysiler tercih edebiliriz. Tüm bunların yanı sıra cildimize uygun güneş koruyucu kremler tercih edebiliriz. Her ne kadar güneşten korunmak zorunda olsak da vücudumuzun güneşe olan ihtiyacını da unutmamalıyız. Burada hassas nokta gereğinden fazla güneşe maruz kalmamaya özen göstermek olmalıdır.

Cilt hastalığı olan hastalara ne gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz?
Cilt hastalığı olan kişiler öncelikle hastalıklarını kabullenmeli ve tedavi için en kısa zamanda harekete geçmelidirler. Diğer tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi dermatolojik hastalıkların tedavisinde de hastanın moral durumu, tedaviye ve kendine olan inancı tedavi sürecini ve sonucunu doğrudan etkilemektedir.

Son olarak şunu belirtmek istiyorum. Maalesef çoğu insan cilt sağlığı bozulduğunda görünümle ilgili problem yaşamadığı müddetçe muayeneden kaçıyor. Sonra tedavi daha da zorlaşıyor ve çok kısa sürelerde mucizevî sonuçlar bekleniyor. Oysa erken tanı için erken muayene başarılı bir tedavinin anahtarıdır. Cilt sağlığınız görünümünüze yansımadan önce muayene yaptırmalısınız.
Örneğin; saçlarınız döküldükten sonra yapılabilecek işlemler, saçlarınız dökülmeden önce tedbir amaçlı yapılabileceklerden daha fazla değildir. Özellikle genetik açıdan herhangi bir cilt problemine karşı risk taşıyan kişiler hastalık belirtileri başlamadan önce endişeleri için dahi olsa uzmanlara danışarak yardım almalıdır. Bir örnekle genetik olarak ailesinde kellik problemi yaşayanların bu rahatsızlıkla karşı karşıya kaldıktan sonra tedavi düşünmeleri ile henüz rahatsızlık yaşamadan önce tedbir düşünmeleri çok farklıdır. Bu bağlamda bizler sadece hastalıkta değil sağlıkta da sizinleyiz diyoruz. Herkese sağlıklı günler diliyorum.

Benzer Yazılar