GELECEĞE UZANAN EL: AKINSOFT ROBOTİK DEPARTMANI

Teknoloji ve bilim alanında yaşanan gelişmeler, toplum yaşamında önemli değişim ve gelişimler meydana getirdi. 21. yüzyılda teknolojinin hayatımıza yaptığı etkiler büyük bir oranda hissedildi. Artık her evde teknoloji ürünleri yer alırken, iş yerlerinde teknolojiye yönelik büyük adımlar atılmaya başlandı. Teknoloji alanında yaşanan bu sıçrama, içinde yaşanan bilim ve teknoloji sürecinde, tüm insan ve toplum yaşamını değiştirecek önemli gelişmeleri beraberinde getiriyor. Artık elektronik aletlerin, bilgisayar ve yazılımın iş hayatımızda vazgeçilmez bir yer almasının yanı sıra, son zamanların sıkça bahsedilen teknoloji dalı “Robotik”, 21. yüzyılda önemli gelişmelere temel oluşturuyor.

Robotik; insan konforu ve güvenliği konusunda insan hayatındaki tüm alanlarda ilkesel düzeyde değişimlere yol açacak, bilimsel ve teknolojik bir adımdır. Robotik teknolojiler; uzay çağında, gelişen birçok bilimsel ve teknolojik olgunun, robot adı verilen modern teknolojik ürünler üzerinde uygulanması ile bütünlük kazanmaktadır.

Bu doğrultuda da; AKINSOFT, 2009 yılında kendi bünyesinde Robotik Departmanı kurarak Robotik Teknolojiler alanında Ar-Ge çalışmalarına başlamıştır.1995 yılında kurulan AKINSOFT, kurulduğu gün 15 yıllık vizyonlarını belirlemiş fakat hızlı çalışma şartlarına bağlı olarak bu vizyonlarını 14 yılda gerçekleştirmiştir.
2009 yılının 2. yarısında gerçekleştirilen “Robot Teknolojileri Alanında Ar-Ge Çalışmaları Başlatma” projesi ile AKINSOFT, insan hayatını kolaylaştıracak, teknolojiye yeni bir boyut kazandıracak robot üretimi konusunda dev bir adım atarak, teknoloji dünyasının enleri arasında yerini almıştır. İnsansı robot çalışmaları kapsamında; robot kol ve ayak çalışmaları gerçekleştiren AKINSOFT Robotik Departmanı, insansı yürümeyi sağlayacak bir mekanizma oluşturdu. İnsansı robot konusunda sayısız test ve deneyler yaptı. 2015 yılı vizyonunda bulunan seri üretim robot hedefini gerçekleştirmek için, tamamen kendi öz kaynaklarını kullanarak CNC ve Torna makinası aldı. AKINSOFT, robotik seri üretim çalışmalarında kullanılacak parçaların daha kolay üretilmesi için çalışmalarına hız verdi.

Gece-gündüz demeden çalışan AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Bilgisayar Yüksek Mühendisi Özgür AKIN liderliğindeki AKINSOFT Robotik Departmanı, 14 Temmuz 2011 tarihinde ilk İnsansı Robot Prototipini, AKINCI-1’ i tanıttı.

AKINCI-1; sorulan sorulara cevap verebiliyor, matematiksel işlemleri kolaylıkla yapabiliyor, görüntü takibi yapıp, verilen komutları yerine getirebiliyor, insan kas sistemini ve hareketlerini birebir taklit edebiliyor. Tüm imalatında tamamen yerli malzeme kullanılan AKINCI-1 üzerinde Türk Mühendis ve Teknikerleri ile çalışıldı. Yerel, ulusal ve internet basınında geniş yankı buldu. Türk bir firmanın hele hele Konya’dan böyle bir çalışmanın yapılabileceği herkesi şaşırtmıştı. Ancak bu sadece küçük bir başlangıçtı.

Diğer yandan AKINSOFT Robotik Departmanı, şeker pancarında verimi % 100’e çıkaracak Tarım Robotu AS-PNCR-1’in devam eden AR-GE faaliyetlerini, başarı ile tamamlayarak, Tarım Robotu prototipi AS-PNCR-2 ile gerçek arazi üzerinde ilk ekimini gerçekleştirdi.

Ve AKINSOFT 12 Nisan 2013 tarihinde, kuruluşunun 18. yılında AKINCI-2’yi kamuoyuna sundu. Türkiye’de üretilmiş ilk ticari insansı mobil robot olan AKINCI-2 ise; AKINCI-1’in gerçekleştirdiği özelliklerin yanı sıra, ayakları üzerinde durabiliyor, yürüyebiliyor, odaklama yaparak birden fazla nesneyi tanımlayabiliyor, dışarıdan aldığı fiziksel etkilere karşı dengesini koruyabiliyor, bulunduğu ortamı 3 boyutlu olarak algılayabiliyor, yakınında bulunan kişilere doğru odaklanabiliyor, ellerini kullanarak cisimleri tutup kavrayabiliyor, kendisinden araştırması istenen şeyleri interneti kullanarak ansiklopedik veri bankalarından tarayabiliyor ve anlatabiliyor, ses işleme ve kablosuz ağ aracılığıyla kontrol edilebiliyor ve durumu izlenebiliyordu. 65 kilogram ve 1.60 boyunda olan AKINCI-2, gövde üzerinde 26, ellerde 20 eklem olmak üzere toplamda 46 eklemden oluşan insansı bir yapıya sahiptir. Herhangi bir desteğe bağlı olmadan ayaklarının üzerinde durabilen AKINCI-2, AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı Bilgisayar Yüksek Mühendisi Özgür AKIN’ın vermiş olduğu komutları harfiyen yerine getirmekte ve enerjisini üzerinde bulunan lityum-polimer bataryalardan almaktadır. AKINCI-2 kamuoyundan yoğun ilgi alarak yerel ve ulusal medyada bir anda tüm dikkatleri üzerine çekerek Türkiye’nin gündemine oturdu.

2015 yılında seri üretime geçilmesi hedeflenen insansı robot çalışmalarına hız kesmeden devam eden AKINSOFT, ülkemizde robot fabrikalarının da içerisinde yer alacağı tesisler kurmayı planlamaktadır. Bunun için gerekli alt yapılar oluşturulmakta ve atılan her adımda gelecek nesillerin, teknoloji ile daha rahat büyümesi düşünülerek, geleceği önceden görüp, bu doğrultuda çalışmalar sürdürülmektedir. AKINSOFT’un en büyük hedefi ise; Türkiye’nin, diğer teknoloji devi olarak adlandırılan ülkeler arasında yerini alması ve onların önüne geçmesidir.

“Yüksek teknolojiye gereken önemi vermeyen milletler, kendi topraklarında özgür olduklarını sanarak, köle olmaya mahkûmdur. “ Ö.AKIN

Etiket Bulutu; Türk Robotu, Robot

AKINSOFT Robotik Departmanı

Benzer Yazılar