Fiba Air Teknik Müdürü Osman GÖZET ile Özel Havacılık Sektörünü Konuştuk


Fiba Air hakkında bize bilgi verir misiniz?

Fiba Group şirketlerinden olan Fiba Air, 2005 yılında özel havacılık alanında iç ve dış hatlarda hava taksi işletmeciliği yapmak üzere kurulmuştur. Kurulduğu günden bugüne, iç ve dış hatlarda tüm yolcularını arzu ettikleri güven ve konforu sağlayarak misafir etmiştir.
Güçlü teknik altyapı ve tecrübeli uçuş ekibi ile ön plana çıkan Fiba Air; Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Terminali içerisinde kendisine ait hangarı ile hizmet vermektedir.
Dünyanın her noktasına özel servis kalitesi ile hizmet veren Fiba Air, havacılık kurallarına saygılı ve saygın taşımacılığı ilke edinmiştir.

Firmanızın faaliyetlerinden bahseder misiniz?
1987 yılında Hüsnü M. Özyeğin tarafından kurulan Fiba Grubu, bugün ulusal ve uluslararası piyasaların saygın ve bilinirliği yüksek bir katılımcısıdır.
Fiba Grubu, finans ve finans dışı alanlarda faaliyet gösteren, marka değeri yüksek iştiraklerden oluşan bir yatırım portföyüne sahiptir.
Fiba Grubu’nun finans sektöründeki yatırımları bankacılık, leasing, faktoring sigortacılık, varlık yönetimi ve özel sermaye fonu; finans dışı yatırımları ise havacılık, mağazacılık, gayrimenkul, enerji, gemi inşaası ve liman hizmetleri yatırımlarından oluşmaktadır.

Bu sektör hakkında bize biraz bilgi verir misiniz?
Özel havacılık sektörü ülkemizde 1990’lı yıllarda başlamış olup şu anda geldiğimiz noktada yurt içi talepleri karşıladığı gibi yurtdışından gelen taleplerde de rekabet eder konumdadır.Hava taksi işletmecileri dünyada birkaç üretici firmanın ürettiği iş jeti tabir edilen koltuk sayısı 15 i geçmeyen güvenilir, süratli, emniyetli teknoloji ürünü uçaklarla yapılmaktadır.
fiba_air_1

Türkiyede özel havacılık ne konumda?
Ülkemizde benzer kategoride 60 civarında özel işletme hava ambulans, yangın söndürme, pilot yetişirme gibi değişik alanlarda hizmet vermektedir.
Ülkemiz sivil havacılık konusunda Avrupa Birliği ile entegre olmuş ve işletmelerimiz Avrupa Birliği havacılık kurallarını uygun olarak bu faaliyetlerini yürütmektedirler.

Osman GÖZET
Fiba Air Teknik Müdürü

 

Benzer Yazılar