SEMAZEN Selman TOPÇU ile Söyleşi

Merhabalar, öncelikle bize biraz kendinizden ve semazenliğe nasıl başladığınızdan kısaca bahseder misiniz?
1991 yılı Konya doğumluyum. Babamın kökleri aslen Kırım’a kadar uzanıyor. Semazenliğe ilk başladığımda 10 yaşındaydım. Çok yakın bir arkadaşımın babası semazendi ve beni de çok sevdiği için öğretmek istediğini söyleyerek, ailemden izin istedi. Ailem bana sordu öğrenmek isteyip, istemediğimi. Yaşım küçüktü, insanda meydana getireceği o manevi huzurdan bihaberdim fakat farklıydı ve herkes tarafından ilgi görüyordu. Bu hoşuma gitti ve böylelikle semazenlik serüvenim başlamış oldu. Okuldan arta kalan zamanlarımda sema derslerine devam ediyordum. Çok uzun bir zaman geçmeden de öğrendim.

Semazenliğin; sizi ve insanları etkileyen yönleri neler?
Beni ilk etkileme sebebi herkesin yaptığı işten, hobilerinden farklı olmasıydı. Sonradan bu düşüncem yerini manevi huzura bıraktı. Sema yaparken aldığım hazzı hiçbir şeye değişemem. Farklı bir boyutta olduğunuzu düşündüren, kelimelerle anlatılmayacak kadar değişik duygular yaşatıyor insana. Hz. Mevlana’nın ibadet etme şekli olarak belirtilen Sema gerçekten de insanın Allah’a en yakın olduğu yermiş duygusunu yaşatıyor. İnsanın içerisinde hep var olduğuna inandığım o coşkunun dışa vurumu gibi. Maneviyatın, iç huzurun en derinden yaşandığı andır bana göre sema…

Sema yaparken giydiğiniz her kıyafetin ayrı bir ismi ve anlamı var bildiğim kadarıyla. Bunları bize açıklayarak, semaya hazırlık aşamasını anlatır mısınız?
Semâ esnasında başımıza taktığımız keçeden yapılan ve bir çok kesim tarafından mezar taşına benzetilen başlığın ismi sikkedir. Üzerimize tennure denilen uzun etekli kolsuz elbise ve destegül adlı önü açık bir ceket giyeriz. Belimizi elifî nemed isimli bir kuşakla sararız. Mevlânâ zamanında Mevleviler o devrin kıyafetlerini giyiyorlarmış. Zaman içinde kıyafetler değişse de; Mevleviler, Selçuklu tarzı kıyafetlerini muhafaza ederek böyle giyinmeye devam etmişler.

Sema ayininden önceki hazırlık aşamasında ve sema sırasında neler hissediyorsunuz?
Tüm bu kıyafetlerin özel isimleri olduğu gibi giyerken de özel duaları vardır. Hazırlık aşamasından tutun da bittikten sonraki uzun bir süreçte bu güzel duyguların içinizde olduğunu hissetmektir sema.

Mevlevilik ve Hz. Mevlana hakkında neler söylemek istersiniz?
Hz. Mevlana’nın yolunda giden kimselere Mevlevi denir. Bu yolda ilerlemenin genel ismi ise Mevlevilik’tir. Bu bir sözleşmedir. Bu gidip Postnişinlere bir söz vermek demektir. “Ben sizin yolunuzdan geliyorum.” demektir. Bu yolda gidenlere Derviş denir. Mevlevilik; Mevlana’nın her konuda görüşlerini uygulamak demektir.

Şeb-i Arus nedir?
Şeb-i Arus; Türkçe anlamı “Düğün Gecesi”dir. Hz. Mevlana ölümü; Allah’a yani sevgilisine kavuşma olarak gördüğünden düğün günü olarak adlandırmıştır. Ölümünden sonraki dönemlerde de Hz. Mevlana’yı anmak için, her yıl 1-17 Aralık tarihleri arasında “Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri” gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Halk arasında Şeb-i Arus Şenlikleri olarak bilinir ve bu Törenler Dünya genelinde çok büyük ilgi görmektedir.

Şeb-i Arus Törenleri’ne dünya genelinde çok ilgi gösterilmesinin nedenleri sizce ne?
Mevlana çok büyük bir düşünür, çok büyük bir alimdir. Yazdığı Mesnevi ile de insanlara hayatın sırlarını anlatmaya çalışmıştır. İbadet olarak görüp, uyguladığı Sema bütün insanların ilgisini çekmiştir. Hoşgörülü hayat felsefesi, yaşam tarzı ile her kesimden insanı kendine hayran bırakmaktadır. Allah’a olan sevgisini her fırsatta dile getirmekten çekinmemiş ve Allah’ın bağışlayıcılığını herkese göstermek istemiştir. Buna istinaden söylediği benim de çok sevdiğim, herkesin bildiğini düşündüğüm bir sözü vardır; “Gel, gel, ne olursan ol yine gel,
ister kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel, bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir, yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel…”

Bir semazen olarak semayı hiç izlememiş olanlara neler söylemek istersiniz?
Bir semazen olarak gönülden söylemek isterim ki, her dilden, her dinden, her ırktan, her düşünceden insanın izlemesi gereken ve gerçekten çok etkilendiklerine defalarca şahit olduğum bir gösteridir Sema… Dünya genelinde milyonlarca insan bu gösterileri büyük bir hayranlıkla izliyor, bunca insan yanılıyor olamaz… İzlemeyenler mutlaka kendilerine fırsat yaratıp, bu törene bir kere de olsa gelsinler.

Semazen Selman TOPÇU

Benzer Yazılar