Yaz Aylarından Kışa Geçişte Vücutta Olan Değişiklikler

“Kış aylarına geçişte hasta olmamak için dengeli beslenilmeli,
vücudun direncini artıran C vitamini içeren gıdalar,
portakal başta olmak üzere taze meyve ve sebzeler bolca tüketilmelidir…”

Hocam öncelikle bize kendinizden ve eğitiminizden bahseder misiniz?
1953 yılında Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde doğdum, ilk ve orta öğrenimimi Bolvadin’de tamamladım. 1970 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp eğitimime başlayıp, 1976 yılında mezun oldum. 2007 Haziran ayından itibaren Afyon Özel Park Hastanesi’nde Dahiliye Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda Özel Park Hastanesi Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesiyim. Evliyim, Şeref Çağrı ve Ayşe Betül isimli iki çocuk babasıyım.

Mevsim geçişlerinde beliren hastalıkları kısaca anlatır mısınız?
Sonbahar gibi soğuk havalara geçiş aylarında gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, solunum yolları enfeksiyonları gibi hastalıklar oldukça yaygınlaşır.

Sıcak havalardan birden soğuk havalara geçişte vücutta nasıl değişiklikler oluyor?
Yaz aylarından kış aylarına geçiş yaptığımız günlerde, bağışıklık sistemi vücudumuzun en önemli parçalarından biridir. Özellikle mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemimize büyük görevler düşer. Güçlü bir bağışıklık sistemi; grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmamızı veya bu hastalıkları daha hafif geçirmemizi sağlar. Bağışıklık sistemimizi güçlendiren en önemli unsurlardan biride doğru beslenmektir. Doğru beslenerek bağışıklık sistemimizi koruyarak, hastalıklardan da korunabiliriz.

Mevsim geçişlerinde dikkat edilmesi gereken hususları kısaca anlatır mısınız?

Kış aylarına geçişte hasta olmamak için dengeli beslenilmeli, vücudun direncini artıran C vitamini içeren gıdalar, portakal başta olmak üzere taze meyve ve sebzeler bolca tüketilmelidir. Bu, her yaş grubu için geçerlidir. Özellikle enfeksiyonlara karşı daha duyarlı olan çocuklar, gebeler, emziren anneler ve yaşlılar için beslenme daha da önem taşır. Bu aylarda hava koşullarının değişmesi ısı düzenleme mekanizmalarını hazırlıksız yakalayarak hastalık nedenleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bağışıklık sistemi de bu mekanizmalarla beraber çalıştığından vücut direnci aniden düşebilir. Yaşamın devamı için insan bedeninin 36,5-37 derece olması gerektiğinden çok dikkatli olmak gerekir.

Uzm. Dr. Mehmet ÖZKAL
Afyon Özel Park Hastanesi

Benzer Yazılar