Sadık Künefe AKINSOFT’u Tercih Ediyor.

 

AKINSOFT, verilerimizin düzenli girişlerinin yapılmasıyla birlikte, stok kontrollerinden cari hesap kontrollerine, banka bakiyelerinden, depo sistemlerine ve bunun gibi birçok alanda işimizi kolaylaştırdı.

 

Sadık Bey merhabalar; öncelikle sizi biraz tanıyalım. Sadık BURAL kimdir?
Aslen Bingöllüyüm. Ancak uzun bir süredir Mardin’de yaşıyorum. Bir nevi Mardinli de sayılırım. Kendine özgü ilkeleri olan ve bu ilkeler doğrultusunda hayatını sürdüren biriyim. Hayat felsefem sürekli bir adım ileriye gitmek ama ilerlerken kimseye zarar vermemek, hayatımın her anında bir şeyler kazanmak ve kazandırmaktır.

Künefe işine ne zaman başladınız?
Uzun süredir tatlı sektöründeyiz. Öncelikle kadayıf çeşitleriyle başladığımız sektöre daha sonra künefeyi de kattık. Aldığımız olumlu tepkileri görünce de iyi ki katmışız diyorum.

Künefe nasıl bir tatlıdır? Yapılışını kısaca anlatır mısınız?
Künefe, kadayıf ve peynirden yapılan ve sıcak olarak servis edilen bir tatlı çeşididir. Mısırlılar eskiden kadayıf dökermiş, arkasından Suriye ve bizim hemşerilerimiz başlamış dökmeye kadayıfı. Sonra tuzsuz peynirle denemişler. Tabi küçükbaş hayvancılık yaygın olduğu için keçi peyniriyle yapılmış ve sonrası o tadına lezzetine doyulamayan nefis künefe ortaya çıkmış. Künefenin birden fazla çeşidi olmasına rağmen genel yapılış yöntemi aynıdır. İki katman kadayıf arasına tuzsuz bir cins peynir koyularak hafifçe pişirilir ve üzerine çok koyulaşmamış şeker şurubu katılır.
Yapılışındaki değişikler başlıca kadayıfın ve peynirin türünden kaynaklanır. Direk tel kadayıf kullanılabildiği gibi, irmikle toklaştırılmış kadayıf da kullanılabilir.

Künefe yapmanın püf noktaları nelerdir?
Aslında bunu pek fazla paylaşmak istemiyorum ama biraz ipucu verebilirim. El yatkınlığı, ustalık ve kullandığınız malzemenin nereden geldiği çok önemli. Yörenin otları ve aromaları siz de takdir edersiniz ki çok farklı. Bu yüzden Hatay’dan gelen malzemeyle yapılan künefenin lezzeti bir başka oluyor. Künefede kullanılan peynir özel hazırlanıyor. Tereyağının da  özel olması gerekiyor. En önemli özelliğinden biri de pişirilme tekniği tabi ki. Fıstık, ceviz veya dondurma ile yapılan özel sunum da bir diğer püf noktası.

Kaç tane şubeniz var?
Mardin merkezde iki adet, Kızıltepe, Midyat, Nusaybin, Silopi, Diyarbakır, Batman ve Bismil şubelerimizle birlikte toplam dokuz şubemiz var. 

Künefe’nizin bu kadar sevilmesinin sırrı nedir? Özel bir tarif sırrınız var mı?
İşimizi çok önemli görüyoruz. Bizim için müşteri memnuniyeti çok önemli ve çalışanlarımıza da bunu aşılıyoruz. Ürünlerimizi nasıl daha iyi duruma getirebiliriz diye sürekli araştırma ve geliştirme çalışmaları yapıyoruz. Ürettiğimizi en iyi şekilde sunarak, hem görsel bir şölene dönüştürmek hem de müşterilerimizin yüzünü gülümsetmek en önemli amacımız. Ve o anın bizde yarattığı mutluluk paha biçilemez.

Yeni şube veya yurt dışına açılma planlarınız var mı?
Türkiye’deki ekonomik çalışmalarımıza paralel bir şekilde yurtdışına da açılmayı düşünüyoruz. Kaliteden ödün vermemek adına ince eleyip sık dokuyoruz. Gerekli koşullar sağlandığında büyümemiz devam edecek.

AKINSOFT Programı ile tanışmanız nasıl oldu?
Şubelerimizde geniş bir program ağı oluşturmaya çalışırken keşfettik AKINSOFT’u.

AKINSOFT Programı Firmanızı nasıl etkiledi?
AKINSOFT, verilerimizin düzenli girişlerinin yapılmasıyla birlikte, stok kontrollerinden cari hesap kontrollerine, banka bakiyelerinden, depo sistemlerine ve bunun gibi birçok alanda işimizi kolaylaştırdı.

Sadık BURAL
Sadık Künefe Yetkilisi
Mardin

 

Benzer Yazılar