Eğitmen/Koreograf Gencay CÜCE Dans ve Dans Sektörünü konuştuk


Gencay Bey merhabalar; öncelikle bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

28.02.1976, Ankara doğumluyum.İlk, orta ve lise öğrenimimi İzmir’de tamamladıktan sonra, 1996 yılında Ege Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünü kazandım. İlk yılımda Üniversitenin profesyonel jimnastik ve step takımlarına seçildikten sonra, 2000 yılında Edirne’de düzenlenen Türkiye Aerobik jimnastik Şampiyonasında ilki olmak üzere “Trio “ kategorisinde üst üste 5 yıl Türkiye Şampiyonu oldum. 2000 yılı itibariyle jimnastik milli takım sporcusu olarak ülkemizi, İspanya, Almanya, Romanya, Litvanya, Bulgaristan, Macaristan gibi birçok ülkede temsil ettim ve bu süreçte Dünya 5.liği, Balkan 3.lüğü başta olmak üzere birçok derece aldım. 2001 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra İzmir Ege Üniversitesi eğitim kadrosuna Animasyon Bölümüne “Sözleşmeli Öğretim Görevlisi” olarak katıldım ve görevime halen devam etmekteyim… Sporcu kimliğime farklı platformlarda devam ederken dans hayatıma başladım ve birçok eğitim programı, festival ve workshoplara katıldım.gencay_cuce
Hip-Hop, Modern Dans, Jazz, Funk, Oryantel, Salsa, Bachata, Pilates, Step, Aerobik dallarında eğitmenliğe başladım. Türkiye’deki birçok eğitim kurumu ve dans takımında eğitmen/koreograflık yaptım. Bir çok üniversitede workshop ve eğitimler verdim. 2007 yılında özel bir ulusal televizyon kanalında yayınlanan “Benimle Dans Eder misin?” yarışmasında 2. oldum ve bu yarışmanın sonraki sezonlarında eğitmen/koreograf olarak çalışmaya devam ettim.
2011 yılının Aralık ayında İzmir Alsancak’ta açılan ve kendi ismimi taşıyan “Gencay Cüce Dans Academy” ile Gencay Cüce Jimnastik ve Dans Spor Kulübü’nün başkanlığını yaparken, Aerobik Jimnastik branşında Türkiye dereceli birçok sporcu yetiştirdim. Halen içimdeki dans coşkusunu ve Jimnastik aşkını öğrencilerime aktarmaya devam ediyorum.

Dansa merakınız nerden geliyor?
Dansa merakım; içinde bulunduğum kültürün verdiği coşkuyla ortaya çıktı. Hacı Bektaş Kültür Derneği’nde 5 yıl kadar semah döndüm ve bunun yanı sıra düğün ve derneklerdeki halay merakım görsel algımı ve dansa karşı olan ilgimi artırdı.
Akabinde Ege üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlik Bölümü’ne girişimle beraber birçok aktivite de beraberinde geldi. Bunların en başında; Ege Üniversitesi step-aerobik takımına girmem ve Jimnastik branşı ile tanışmam geliyor.

 

 

Hangi dansları yapıyorsunuz?
Hip hop, New Style, Modern Dance, Jazz, Funk, Break Dance, Oryantal, Salasa, Bachata, Tango, Rumba, Wals, Free Style ve daha birçok dans…

İlk soruya verdiğiniz cevapta belirttiğiniz gibi özel bir TV’de dans yarışmasına katıldınız. Bu yarışmalar dansçılar açısından faydalı oluyor mu?
Tabi ki bu tarz dans yarışmalarının dansçıya ve dans etmek isteyen arkadaşlarımıza çok yararlı olduğunu gördüm. Dansçıların bu tarz yarışmalarda kendilerini çok iyi geliştirdiklerine şahit oldum. Lakin bu tarz yarışmalara dansçı, kendini geliştirmek için veya rant elde etmek için değil, gerçekten dans etmek ve hünerlerini ortaya dökmek için gelmelidir.
Ayrıca dans yarışmalarının olmasının bir nedeni de; dansın daha ön planda olması, reklam açısından daha çok bilinmesi ve izlenmesinin sağlanması, dans etmek isteyen insanların dans okullarına veya bu tarz eğitimler veren yerleri tercih ederek, kendini geliştirmesi ve sosyalleşmesi anlamına gelir.

Dansa başlamak için belli bir yaş sınırı var mıdır?
Dansa başlamada tabi ki belli bir yaş sınırı vardır.
Çünkü dans edebilmek için insanın kendi farkındalıklarının gelişmiş olması gerekir. Dans insanın farkına varabilmesi için etkili bir araçtır.
Aslında daha küçük yaşlarda bile hayatımızın içinde var olan ritmin dizayn edilmesidir dans.
Kısacası psikomotor özellikler, bilişşel özellikler ve duyuşsal özelliklerimizin sağlandığı zaman dansa adapte olmak daha kolay olur.
El göz, ayak koordinasyonumuzun olması halinde dansa başlayabilir, geliştirebilir hatta bu alanda ülkemizi temsil bile edebiliriz.

Türkiye’de dans sektörü nasıl?
Sanatın her alanında olduğu gibi dans eğitimi de gereksiz görülüyor. Mahalle arasında dans edip “a ne güzel dans ediyorsun” denen arkadaş ben dansçıyım diyip ortaya çıkıyor. Oysaki dans alanında uzun yıllar eğitim almak ve kendini her branşta iyi geliştirmek ve bu yönlerini izleyiciler karşısında amatör ruhla ustaca sergilemek gerekir.
Ülkemizde tüm sanat dallarında olduğu gibi dansta da başka branşlardaki insanların bir dans kursuna gidip 6 ay veya 2 yıl eğitim alıp, sonra ortaya dans hocasıyım, eğitmeniyim diye çıkması hem dansın kalitesini düşürüyor hem de bayağılaştırıyor.
Bu işle uğraşan ve okullarında okuyan, beden eğitimi üzerinde uzmanlık yapmış kişilerin insan anatomisinden ve psikolojisinden anlayan eğitmenlerimizin bu işi yapmaları kaliteyi artıracaktır.
Kısacası Türkiye’de dans sektörü o kadar iç açıcı değil.

Sizin ileriye dönük hedefleriniz nelerdir?
İleriye dönük hedefim; kendimi daha iyi geliştirmek ve bilmediğim daha bir sürü dans ve eğitim yöntemleri varken boş boş oturmamak… Bilgim tecrübem ve imkanlar dahilinde benden sonraki nesillere örnek olabilecek kültürel anlamda donanımlı sporcular, dansçılar yetiştirmek.

İleride dansı meslek haline getirmek isteyen meraklılarına ve gençlere neler tavsiye edersiniz?
Arzın fazla talebin de bu denli az olduğu bu branşta kendini kanıtlayamamış dans eğitmeniyim diye geçinen o kadar çok insan var ki, bu “sözde” eğitmenlerle mücadele edebilecek gücü kendinde gören her arkadaşıma, dans etmek isteyen veya eden her meslektaşıma başarılar dilerim.

gencay_cuce3

Sporcu kimliğiniz ve dansçı kimliğiniz arasında ne gibi benzerlik veya farklar var?
Bildiğiniz gibi Jimnastik Federasyonu’na bağlı aerobik jimnastik milli takım eski sporcusuyum. Sporcu olarak sadece sportif becerilerimle değil aynı zamanda disiplinimle, duruşumla, saygımla, ahlaki yönlerimle ve tavrımla bağlı bulunduğum kurum ve kuruluşları en iyi şekilde temsil etmeye çalıştım.
Sporcu olmak başka bir duygudur, bu duygunun ışığı altında sporculuğun vermiş olduğu kültürle ve ağırlıkla yaptığım her işe daha konsantre daha disiplinli daha sabırlı hareket ederek ulaşacağım hedeflerime kısa zamanda vardım. Bu özelliğim; dansı öğrenmem ve geliştirmem konusunda bana çok yardımcı olmuştur. Onun içindir ki dans edebilmek disiplini, sabrı, duruşu, zekâyı, çevikliği ve tabi ki temiz bir ahlakı gerektirir.

Bir koreografın nitelikleri nasıl olmalıdır.
Öncelikle koreografiye, kareografi dememelidir. 🙂 Henüz yaptığı işin adını söyleyemeyen bir eğitimcinin öğrencisine verebileceği şeyler sınırlıdır diye düşünüyorum. Koreografi oluşturmak uzun süren bir hayat ve iş tecrübesi gerektirir. Öğretici hem dans ve müzik türleri hakkında doğru bir donanıma sahip olmalı hem de dansçılarına duygularını rahat ifade edebilecekleri bir zemin hazırlayabilmelidir. Müzikal bir esere yapılacak bir koreografide o müzikale hakim olmayan bir koreograf, facia sonuçlara yol açabilir. Ege Üniversitesi Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu bünyesinde kurulan “Turizm Animasyonu” bölümünde uzun yıllar eğitmenlik yaptım. Bu bölümde sayısız müzikalde koreograf olarak imzam var. Her müzikalden önce benim de dahil olduğum bir “masa başı çalışması” süreci geçirilir. Yapılacak olan müzikalle ilgili uzun uzun bilgi alış-verişinde bulunulur. Dolayısıyla koreograf olmak uzun ve çetrefilli bir yoldur.

Benzer Yazılar