Kocaeli Sanayi Odası Başkanı’ndan Son Dönemde Ekonomi Değerlendirmeleri

Makro Düzeyde Değerlendirme
Geçtiğimiz yılı değerlendirecek olursak yaz aylarında tarım sektöründe yaşanan işgücü talebi nedeniyle, işsizliğin azalacağını umuyorduk.
Normal şartlarda, Temmuz ve Ağustos aylarında işsizlik oranı en düşük seviyelerdeyken, Mayıs ve Haziran aylarında taban yaparak, yükselişe geçmiştir.
Oysa aldığımız geri bildirimlere göre sanayinin eleman ihtiyacı olduğunu biliyoruz.
Her zaman söylediğimiz gibi, bu konuda yapısal bir sorun olduğunu düşünüyoruz. Önümüzdeki aylarda işsizlik ile ilgili beklentilerimizin artacağı yönündedir.

Sanayi Üretimi / Büyüme
İl bazında 2010 yılından bu yana en yüksek endekse sahiptir.
Kapasitelerdeki artış buna cevap vermiyor. Bu artış, yeni yatırımların devreye girmesinden kaynaklanıyor olabilir
2. çeyrek için sanayi büyüme tahminimiz –>% 3,7 – 4,5’dir.

Orta Vadeli Program
OVP’ın 2010’dan buyana sürekli revize edildiğini görüyoruz.
Bu revizyonlar 2023 hedeflerinden uzaklaştığımızı gösteriyor.
Bu şartlarda uygun politikalar ile ihracat desteklenirse 500 milyar dolarlık ihracat hedefi yakalanabilir. Ancak 25.000 dolarlık kişi başı milli gelire ulaşmamız çok zor görünüyor.

Genel itibariyle özetleyecek olursak;
Ülkemizin ekonomik değerlendirmesini yaptık. Orta Vadeli Programdan bahsettik. Türkiye’nin vites atlaması için artık Üniversite-Sanayi işbirliğine ihtiyacı olduğunu biliyoruz.
2013 yılında Devlet tarafından verilen en çok ödenek % 41,2 ile genel üniversite fonlarına ayrıldı. 2013 yılında ar-ge için tahsis edilen ödenek 4,8 milyon TL, dolaylı destek ise 1 milyon TL olarak tahmin ediliyor.
Hükümetimizin verdiği bu desteklerin artmasını ve daha aktif kullanılması gerektiğini düşünüyoruz.
Üniversitede bu fonlar var ve biz de ilimizde bulunan sanayi kuruluşlarının desteği ile bunları kullanmak istiyoruz.
Bugüne kadar Kocaeli Üniversitemiz ile birçok işbirliği çalışmalarımız oldu.
Buradan verdiği desteklerden ötürü Sayın Rektörümüze teşekkürlerimizi sunuyorum.
Geçen yıl, KOÜ’miz ile birlikte Üniversite-Sanayi işbirliği platformunu oluşturmuştuk. Bu platformda, birlikte geliştirebileceğimiz projeleri ve işbirliği imkanlarını görüşüyoruz.
Buna ilave olarak bu sene de, Meclisimize bağlı, Üniversite-Sanayi işbirliği Komisyonumuz çalışmalarına başladı.
Ayrıca, üyemiz sanayi kuruluşlarının Kocaeli Üniversitesi’nin sahip olduğu imkanlardan maksimum fayda sağlamaları amacıyla, sektör temsilcilerimiz ile birlikte Kocaeli Üniversitesi’ne ziyaretler gerçekleştiriyoruz.
Bugüne kadar 4 ziyaret gerçekleştirdik. Bu ziyaretlere 17 meslek grubumuz katıldı. Ziyaretlerimizden bir tanesi Makine ve Ana Metal Sanayi gruplarına yönelik idi.
İlgili tüm sektörlerin katıldığı ziyaretlerle ilgili ikinci turlar için Üniversitemiz ile görüş birliğine vardık.
İşbirliğimizi diğer sektörleri de kapsayacak şekilde genişletmeyi planlıyoruz.
İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde yeni alanlarda daha faydalı işbirlikleri gerçekleştireceğiz.
Üretim ve ihracat faaliyetlerinin her daim desteklenmesi gerekmektedir. Teknoloji ve ticaret paralel yapıda seyrederse ülkemizin refahı açısından da çok olumlu seyirler sergileyeceğine inanmaktayız.

Ayhan ZEYTİNOĞLU Kimdir?

1958 yılında Gölcük’te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Gölcük’te tamamladı.
Lisan eğitimini Londra’da bitirdikten sonra 1980 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde Indiana Üniversitesinde işletme eğitimi gördü. 1983 yılında onur listesine girerek mezun oldu.
1983 yılında Butler üniversitesinde uluslararası finans konusunda master çalışmasına başladı ve 1985 yılında başarı ile bitirdi.
Halen Marmara üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsünde Avrupa Birliği Tarım Sübvansiyonları konusunda doktora çalışmaları yapmaktadır.
1986 yılında aile işletmesinde göreve başladı ve halen Zeytinoğlu Yem Tarım ve Endüstriyel Ürünler A.Ş.’de Genel Müdür olarak çalışmaktadır.
1989 yılında Kocaeli Sanayi Odasının kuruluşunda görev aldı. Kuruluşundan bugüne kadar adı geçen kuruluşta Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. 1995 yılında Başkan Vekili seçildi. Ocak 2009’da yapılan Oda organ seçimlerinde Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçilmiştir.

Ayhan ZEYTİNOĞLU
Kocaeli Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı

Benzer Yazılar