INOVAX: Türkiye'nin Bilim ve Teknoloji Dergisi

E-BİKO Dünya 2.’si Muhammed Emir YAŞAR ile başarı sürecini konuştuk.

Öncelikle sizi biraz daha yakından tanımak isteriz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Teknoloji ile ilgilenmeye ne zaman başladınız?
Ben Muhammed Emir Yaşar; 1997 yılında Van’da dünyaya geldim. Babamın mesleğinden dolayı henüz daha 6 yaşındayken ilk bilgisayarıma sahip oldum. İlk başlarda sürekli oyun oynardım. İlerleyen zamanlarda oyunların içimde oluşturduğu merak ile birlikte bir süre oyunların nasıl yapıldığını ve benim nasıl bir oyun yapabileceğimi araştırmaya başladım. Bu amaçla öncelikle oyun grafiklerini yapmaya yönelerek kendimi geliştirmeye başladım. Bu sayede kısa bir süre sonra 3 boyutlu modellemeler ve 2 boyutlu tasarımlar hazırlayabilecek bir hale geldim. Yaşım ilerledikçe bir oyunun baştan sona tamamen bana ait olmasını istemeye başladım. Bu isteğimle birlikte C# yazılım dilini öğrendim. Henüz öğrenme işlemim tamamlanmadan tamamen bana ait birkaç oyunum olmuştu. Geçen süre zarfında aklıma gelen yeni fikirler ile birlikte eğitime katkı sağlayacak bir proje yapmaya başladım ve bu proje ile E-Biko 10. Bilim Olimpiyatı 2014 yarışmasına katıldım.

Projenin içeriği, aldığınız ödüller ve dereceler hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?
Projemin temelinde çoklu zeka kuramı yer almaktadır. Çoklu zeka kuramına göre öğrencilerin farklı duyu organlarını ve yeteneklerini kullanmaları, çalıştığı konunun daha akılda kalıcı ve etkili olmasına neden olmaktadır. Geliştirmiş olduğum projeye; biyoloji eğitimini tamamen sanal ortama aktarmayı ve dinamik yapısıyla her şeyin kullanıcı tarafından kontrol edilmesini amaçlayarak başladım. Bu amaçla öncelikle insan ve bitki anatomilerini modelleyerek proje içerisine aktardım. Daha sonra dinamik bir yapısı olması ve inceleme işlemi gerçekleştirilebilmesi için 12 bin satıra yakın C# kodu yazarak bunu gerçekleştirmiş oldum. Ayrıca bu yapmış olduğum sistemin Fatih projesi kapsamında kullanılabilmesi için tablet, cep telefonu ve akıllı tahtalar ile uyumlu olan sürümlerini geliştirdim. E-biko 2014 yarışmasına bu proje ile katıldım. 39 ülkeden 7 binden fazla katılımcı ve 2493 proje arasından Türkiye’deki katılımcılarda birinci ve tüm dünyadaki katılımcılar arasında ikinci oldum.

Projenizi ne kadar süre içerisinde tamamladınız ve hazırlık aşamasında neler yaşadınız?
Projemi son haline getirebilmek tam olarak 8 ayımı aldı. Bu sürenin büyük bir bölümünü insan anatomisi modellemeye ayırdım. Olabildiğince detaylandırmaya çalıştığım insan anatomisi modelleme çalışmam yaklaşık 3 ay sürdü. Geri kalan diğer modellemeler ve arayüz tasarımlarını 2 ay içerisinde tamamlayarak geri kalan 3 ay tüm yazılımını yaptım. Hazırlık aşamasında detaylı içerik bulma konusunda çok zor durumda kaldığım anlar oldu. Bunun genel sebebi tüm biyoloji dokümanlarının akademik düzeyde ve anlaşılmasının güç olmasından kaynaklanıyordu.

Bu proje ile böyle bir ödül almayı hayal etmiş miydiniz? Aslında hedeflediğiniz başarı bu muydu?
Projemi ilk hayal ettiğimde ve tasarım aşamasındayken iyi bir derece elde edeceğim ve başarılı olacağım sanki içime doğdu. Projem ile aslında bu yarışmada hedeflediğim Dünya 1. si olmaktı, buna da oldukça yaklaştım diye düşünüyorum.

Bu proje başta size, okulunuza ve ilinize neler kazandırdı?
Ben bu proje ile gerçekten çok fazla tecrübe kazandım. Okulumuz daha öncede abimin Tübitak’ta ve Bilişim Olimpiyatlarında kazandığı Türkiye 1.liği ve aldığı değişik dereceler ve ödüllerle zaten bu tür başarılara alışıktı. Ama okulumuza ilk Uluslararası yarışma ödülünü bu proje ile kazandırmış oldum. İlimize bu tarz bir ödülü de ilk defa yine ben kazandırmış oldum. Yerel gazetelerde, yerel radyo ve TV kanallarında röportajlarım oldu. Birçok web sitesinde bu başarımız haber olarak verildi. Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü, Tuşba Belediye Başkanlığı ve birçok kurumdan ödül ve hediyeler aldım. Projemin geliştirilmesi için ilgili makamlardan destek sözü verildi. Özel okulların ve büyükşehirlerin birçok başarılı okulunun katıldığı bu yarışmada projemin ödül kazanması elbette ki Van adının olumlu olarak anılmasını sağladı.

Ailece teknolojiyle iç içesiniz AKINSOFT Van Bölge Bayi olarak hizmet veren babanızın, Bilişim Olimpiyatlarına katılmanızda etkisi ve teşviki oldu mu?
Bu süreç boyunca bana en çok yardımı olan kişi babamdır diyebilirim. Babamın AKINSOFT Van Bölge Bayisi olması nedeniyle AKINSOFT’la iç içe büyüdüm. AKINSOFT’un Inovax dergisini her sayısında düzenli olarak takip ediyorum. AKINSOFT’u çok seviyorum. Babamın yaptığı teşvikler ve üzerimde olan emeklerinden dolayı bu ödüle sahip olabildim. Beni bu süreçte hiç yalnız bırakmayan başta babam olmak üzere tüm aileme çok teşekkür ederim.

Son olarak geleceğe yönelik hayal ve planlarınız neler?
Bu yıl Tübitak proje yarışmasına katılmak için yeni bir proje geliştirmeye başladım. Bu projemden daha sonra yeni fikirler ve projeler geliştirerek kendime ve insanlığa faydalı olmaya çalışacağım. Bana bu röportaj imkânını verdiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum.

Mobil Sürümden Çık