Erasmus Değişim Programı

Sizi tanıyabilir miyiz?
1982 yılında Konya’da doğdum. 2005 yılında İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde mezun oldum ve Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda Okutman olarak göreve başladım. 2008 yılında Beyşehir Ali Akkanat Meslek Yüksekokulunda okutman olarak Turizm Bölümlerinde Mesleki İngilizce dersleri verdim. 2012 yılından itibaren ise Selçuk Üniversitesi Erasmus Kurum Koordinatörlüğünde Giden Öğrenci Birimi Koordinatörü olarak görev yapmaktayım.

Peki, neden Erasmus? Öğrenci ve akademisyenlerin hayatına neler katar?
İnsanlar yurt dışında eğitimlere yönelmeye başlamışlardır. Yurtdışında üniversite okumak, gerek yurt dışında farklı bakış açıları kazanılması ve yurtdışında yaşama olanağı elde etme fırsatını yakalanması, gerek Türkiye’de daha farklı ve iyi iş olanakları yakalayabilme fırsatları sebebiyle oldukça avantajlı bulunmaktadır. Bu sebeple öğrenciler yurtdışında eğitimlere yönelmektedirler. Öğrencilere yurt dışında eğitim alma imkanı sağlayan programlardan birisi de Erasmus Değişim Programıdır. Personel Hareketliliği kapsamında akademisyenler ders verme veya eğitim alma olmak üzere iki farklı faaliyetten faydalanmaktadır. Bu faaliyet kapsamında farklı bir eğitim sistemi tanıma ve bilgi aktarımı olanağına sahip olmaktadırlar. Ayrıca Erasmus Programı öğrencilerin kendilerine olan  özgüvenini artırır ve farklı ülkelere gidebilecek güveni kazandırır. Ayrıca öğrencilerin dil seviyelerinin ve dil konuşma pratiğinin gelişmesini sağlamaktadır. Bunun dışında öğrenciler farklı kültürleri tanıdıklarını, farklı kültürlerden yeni arkadaş edindiklerini söyleyerek, programın insanlarla iletişimlerini geliştirdiğini bildirmişlerdir. Öğrencilerimiz; program aracılığıyla sorumluluk bilincini geliştirdiğini, bir Avrupa ülkesindeki farklı eğitim sistemini tanıdıklarını belirtmişler, Avrupa ülkelerine ve insanlarına karşı geliştirdikleri önyargının ortadan kalktığını söylemişlerdir.

Selçuk Üniversitesi Erasmus değişim programına dahil olabilmek için, ne gibi ön şartlar aranıyor? Öğrenciler hangi aşamalardan geçiyorlar?
Öncelikle değişimin gerçekleşebilmesi için yükseköğretim kurumları arasında karşılıklı anlaşma olması gerekmektedir. Öğrenciler anlaşmalı oldukları okullar içerisinden gitmek istedikleri okulları online başvuru yaparken tercih ederler, başvuru yapabilmek için genel akademik not ortalamasının lisans öğrencileri için en az 2.20, yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 2.50 olması gerekmektedir. Başvuru yapıp belgelerini teslim eden öğrenciler ön değerlendirmeye alınır, ön değerlendirmeden geçen adaylar yabancı dil sınavına girerler. Yazılı ve sözlü sınava giren adayların yabancı dil puanları hesaplanır. Genel akademik not ortalamasının %50’si alınır, yabancı dil puanında %50’si alınır öğrencilerin yerleştirme puanları hesaplanmış olur. Hesaplanan nihai puana göre öğrencilerin tercihleri dikkate alınarak sistem üzerinden öğrenciler okullara yerleştirilir.

Öğrencilerin yaptığı tercihler sonrasında gidilecek üniversitelerin belirlenmesinde hangi kriterler göz önünde bulunduruluyor?
Öğrencilerimiz bölümlerinin anlaşmaları bulunan okullardan 3 tercih yapıyorlar online başvuru sistemi üzerinden başvurularını gerçekleştiriyorlar ve sistem puana göre öğrencileri tercih ettikleri üniversitelerden birisine yerleştiriyor.

Barınma, yeme-içme ve hibe noktalarında öğrenciler nelerle karşılaşıyorlar?
Barınma konusunda gidilecek üniversiteler öğrencilere yurt olanakları sağlıyorlar, ancak bazı öğrenciler yurt ücretlerinin fazla olduğunu dile getirmişlerdir. Yemek konusunda ise dini kaygılardan dolayı öğrencilerin geneli sorun yaşamaktadır. Yemeklerin veya menülerin domuz eti içermesi öğrencileri bu konuda sıkıntıya sokmaktadır. Öğrenciler Müslümanlara uygun yemek bulabilmek için çeşitli restoranlar araştırmaktadırlar ya da kendileri yurt imkanları dahilinde kendi yemeklerini yapmaktadırlar. Hibe konusunda ise belgeleri tam olan ve belgeleri ofisimize eksiksiz teslim eden öğrencilerin hibeleri gecikme olmadan yatırılır. Bu konuda öğrenciler sıkıntı yaşamamaktadır. Hibe öğrencilerimizin hesaplarına yatırılan destek burs niteliğindedir ve gidilen ülkenin yaşam standartlarına göre belirlenmiştir. Ortalama bir harcamayla belirli yerlerde bu paranın öğrenciler için yeterli olması mümkündür ancak unutulmamalıdır ki paranın yetip yetmemesi öğrencinin yapacak olduğu harcamayla alakalı bir durumdur.

İş birliği yaptığınız üniversiteler oldukça fazla. Bu sayının artırılması için üniversite olarak ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Üniversitemizle ilgili tanıtım broşürleri hazırladık, bunları kurumlara gönderiyoruz. Ayrıca eğitim almak için yurtdışına giden öğrencilerimiz aracılığıyla da üniversitenin tanınması sağlanmış oluyor. Öğrencilerimiz bu tanıtım broşürlerini kullanarak üniversitemizi tanıtıyorlar veya gittikleri kurumlarda Türk Gecesi organize ederek, hem üniversitemizin tanıtılmasını sağlıyorlar hem de Türk kültürünün tanıtılmasına katkıda bulunmuş oluyorlar. Bunun dışında anlaşmaları esas olarak fakültelerin bölüm koordinatörleri yapmaktadırlar, bölüm koordinatörlerinin de bölümlerini tanıtma çalışmaları anlaşmaların artmasını sağlıyor.

Türkiye, Erasmus sistemi olarak ne gibi gelişimler göstermekte? Hangi kuruluşlardan destek alınıyor?
Erasmus programı Türkiye’de faaliyete başladığı 2003 yılında 128 öğrencinin yararlandığı bir program iken ulusal ajanstan alınan istatistiki bilgilere göre 2013-2014 akademik yılında yaklaşık 22 bin öğrenci ve akademisyen programdan faydalanmıştır. Bugün Erasmus Programı Türkiye Ulusal Ajansı’nın gayretleriyle ülke geneline yayılmış ve hemen hemen her şehrimizdeki üniversitelerimiz programdan faydalanma hakkı elde etmektedir. Erasmus Plus Programı Avrupa Birliği Bakanlığı’nın bağlı kuruluşu olan Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yürütülen bir değişim programıdır. resim-2

Üniversite olarak yoğun olarak hangi ülkelerden kabul sağlıyorsunuz? Senelik kabul kapasiteniz ve öğrencilere sunduğunuz imkanlar nelerdir?
Avrupa’daki birçok üniversite ile anlaşmamız bulunmaktadır. Senede yaklaşık 40 öğrenci üniversitemize gelmektedir. Bunların çoğunluğunu Polonya’dan gelen öğrenciler oluşturmaktadır. Polonyalı öğrencilerin yanında aynı zamanda İspanya, İtalya, Almanya, Estonya, Litvanya ve Macaristan’dan da öğrenciler üniversitemize gelmektedir. Öğrenciler geldiklerinde Selçuk Üniversitesi Kampüsü’nde bulunan “Erasmus Evi”nde kalmaktadır. Erasmus evi yaklaşık 100 öğrenciye konaklama imkanı sağlayabilmektedir. Erasmus Evinde tüm gelen yabancı öğrenciler bir arada olduklarından şehre uyum sağlama konusunda çok fazla zorluk çekmemektedirler. Öğrenciler öğrenci kafeteryasında uygun ücrette öğle ve akşam yemeği yiyebilmektedirler. Öğrencilerin hem Konya’ya alışmalarının sağlanması hem de her konuda onlara yardımcı olabilecekleri Erasmus Öğrenci Topluluğu (Erasmus Student Network) mevcuttur. Bu topluluk sayesinde öğrenciler Konya’da kaldıkları sürece tüm resmi işler konusunda yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda topluluk tüm yıl boyunca düzenlemiş oldukları gezi faaliyetleri ile gelen yabancı öğrencilere ellerinden geldiği kadar hem Konya’yı hem de tüm Türkiye’yi tanıtmaya çalışmaktadır.
Öğrenciler geldiklerinde kendi bölümleri dışında ilgi duydukları diğer bölümlerden de ders alabilmektedirler. Aynı zamanda tüm öğrenciler istedikleri taktirde ücretsiz Türkçe dersi alma imkanına sahiplerdir. Üniversitenin içinde bulunan yüzme havuzundan, bilgisayar merkezinden ve kütüphaneden normal öğrenciler gibi istedikleri şekilde faydalanabilmektedirler.

Sizin için bu işin en zor yanlarından biri, ilk defa yurtdışına çıkacak olan öğrencilerin heyecanını ve acemiliğini paylaşmak olsa gerek. Öğrenciler açısından ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?
Öğrencilerimiz yurtdışına çıkma heyecanı ile başvuru süreci ve belge hazırlama ile ilgili her işlemin bir an önce gerçekleşmesi talebinde bulunuyorlar, sabırsız davranıyorlar diyebiliriz. Ancak belge hazırlama süreci karşı kurumla gerçekleştirilen bir süreç ve posta işlemleri zaman almakta bu sebeple bu süreci adım adım geçirmek zorundayız. Fakat beklemeye tahammül edemeyen öğrencilerimiz zorluk çıkarabiliyor bazen, ayrıca belge hazırlamaktan sıkılan belge hazırlama sürecinde koşturmak istemeyen öğrencilerimiz mevcut; bu sebeple gitmekten vazgeçen haklarından feragat eden öğrencilerimizde olmuştur.

 

Zühal-ENDES

 
Zühal ENDES
Giden Öğrenci Birimi Koordinatörü

 

Benzer Yazılar