Tekno Haber AKINSOFT 08 Kasım 2014 (0) (4031)

Bilgisayarın Babası Charles Babbage

Charles Babbage, 1971 tarihinde Devonshire da doğmuştur. İngiliz matematikçi, analitik filozof ve makine mühendisi olan ve zengin bir aileden gelen Babbage, aldığı özel eğitimler sonrasında 1814’de Cambridge’deki St. Peter’s Collage’den mezun olmuştur. Mekanik olarak çalışabildiği sonradan kanıtlanmış bir hesap makinesi geliştirmiştir. Yaptığı hesap makinesinin günümüz bilgisayarlarının geliştirilmesinde en önemli katkılarda bulunduğu kabul edilir. Kendini Matematik Bilimi’ne adayan Babbage, bu alanda Cambridge’deki çalışmalarına devam etmiştir.

Charles Babbage, Cambridge’deki çalışmalarında, matematiksel tabloların çok yüksek oranda işlem hataları içerdiğini görmüştür. İnsanlar tarafından hesaplanarak hazırlanan bu tabloların ne kadar hatalı yapıldığını görerek, kendini insandan kaynaklı hatalara engel olabilecek bir hesap makinesinin yapımına adamıştır. İngiliz hükümetinin de parasal desteğini alan Babbage, 1822 yılında başladığı uzun süren çalışmalar sonunda fark makinesini, 1830 yılında icat etmiştir. Bu aygıtta delikli kartlardan gelen komutlar uyarınca herhangi bir aritmetik işlemin yapılabilmesi öngörülmüştür. Ayrıca sayıların saklanabileceği bir bellek birimi, işlemlerin art arda ve sırasıyla yapılmasını sağlayacak ardışık kontrol sistemi yer almaktadır. Aynı zamanda Babbage, bu fark makinesine entegreli bir şekilde çalışan bir yazıcı tasarlamıştır. Fakat çözümleyici makine hiçbir zaman tamamlanamamıştır. Babbage’ın tasarımı 1937’de not defteri bulununcaya kadar unutulmuştur.

Babbage, fark makinesinden sonra bundan daha karmaşık olan ve programlanabilme özelliğine sahip olan Analitik Makine adı verdiği proje üzerine çalışmaya başlamıştır. Bu makine buhar gücü kullanarak otomatik olarak çalıştırılacak ve diğer  hesaplatıcılardan daha fazla fonksiyona sahip olacaktır.

Babbage, bu projeden istediği neticeyi alamadan 1871 yılında ölmüştür. Babbage‘nin ölümü ile proje yarım kalmıştır. Babbage, analitik makinesinde mantıksal işlem birimi, veri depolama birimi, giriş-çıkış üniteleri kullanmayı planlamıştır ve bu mantık günümüzdeki bilgisayarın temel prensibi olmuştur. Bu sebepten dolayı Charles Babbage‘ye bilgisayarın babası denilmektedir.

1991 yılında, Babbage’ın özgün çalışmalarına sadık kalarak onun “Fark Makinesi” diye adlandırdığı cihaz tamamlanmış ve mükemmel bir şekilde çalıştığı görülmüştür. Babbage’ın çalışmalarının bir kısmı Londra Bilim Müzesi’nde sergilenmektedir.

Benzer Yazılar