Cantuğ TÜRAY & Begüm TOPÇU ile Oyunculuk Kariyerleri Üzerine Keyifli Bir Sohbet

“Türkiye’de adını sıkça duymaya başladığım bir firma diyebilirim. Teknoloji anlamında önemli firmalar arasında AKINSOFT. Yeni sezonda sergileyeceğimiz projelerin teknoloji sponsoru olması bize ayrı bir mutluluk yaşattı. Böylelikle teknoloji anlamında zirveye oynadığı gibi sanatın ve sanatçının yanında olduğunu da gösterdi.”

Cantuğ TÜRAY

 

Cantuğ Bey merhabalar öncelikle bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Cantuğ TÜRAY’ı tiyatrocu kimliğinin dışında tanıyabilir miyiz?
Merhaba. Ben Cantuğ TÜRAY. 1984 Ankara doğumluyum. Tiyatro ve dizi dışında eğitmenlik yapıyorum. Ankara’da bulunan Sanat Merkezi’mizde bu alanda kendini geliştirmek isteyen arkadaşlarımızla bilgilerimizi paylaşıyoruz.

Oyuncu olmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?
İlkokul yıllarından beri tiyatroya ve edebiyata ilgim vardı. Öğretmenlerimin de teşvikiyle bu yönde eğitim almaya ve bu mesleği yapmaya karar verdim.

Oyuncu Cantuğ TÜRAY ile özel hayatta Cantuğ TÜRAY arsında fark var mıdır?
Oyunculuk anlamında yaptığımız işte farklı farklı birçok karaktere bürünüyoruz. Bu günlük yaşantımızı pek etkilemiyor aslında. Yani oyuncu Cantuğ ile günlük hayatta ki Cantuğ pek benzemiyor diyebilirim 🙂

Şimdiye kadar oynadığınız rollerden sizi en fazla etkileyen hangi karakterdi? Neden?
Aslına bakacak olursanız oynadığım her karakterden etkilendim diyebilirim. Bu size biraz politik bir cevap gibi görünebilir. Ancak bir oyuncu olarak her role ayrı bir hazırlık sürecinden geçiyor, rol ile duygusal bir bağ kuruyorum. Bu nedenle oynadığım her rol bende bir iz bırakmıştır.

Dizi mi Tiyatro mu? Neden?
İkisi de ayrı keyifli ayrı zor. Özellikle dizi ya da tiyatro diyemem. Ama tiyatroda kendimi daha özgür ve daha yaratıcı bulduğumu söyleyebilirim. Sonuçta perde açıldığı anda seyirci ile direk temas halindesiniz ve sahne asla hata affetmez. Dizi sektörü biraz daha teknik zenginliğe sahip olduğu için orada hatayı düzeltme şansınız daha fazladır.

Uzunca bir süredir çekimi devam eden bir projeniz var. Bundan biraz bahseder misiniz?
Tabi ki. Deniz Yıldızı 6 sezondur ekrana gelen 1.100 bölümü geride bırakmış bir günlük dizidir. Hafta içi her gün ekrandayız. Başladığı günden beri bizi yalnız bırakmayan değerli seyircilerimize sizlerin aracılığı ile bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Oyuncu olmasaydınız ne olurdunuz? 🙂
Çocukluk hayallerimden biri pilot olmaktı. Belki oyuncu olmasam bu alanda bir meslek sahibi olmayı düşünebilirdim.

Birlikte rol aldığınız bir oyuncu arkadaşınızla geçtiğimiz dönemde evlilik kararı aldınız. Aynı sektörden biriyle evlenmek işinizi etkiledi mi?
Etkilediğini söyleyemem. Konservatuvar yıllarından beri tanışıyoruz ve yaklaşık 8 yıldır birlikte tiyatro yapıyorduk. Bu anlamda birbirimizi çok iyi tanıdığımız için işimizi etkileyen bir durum söz konusu olmadı.

Ufukta yeni projeler var mı?
Şu an görüşme halinde olduğum bazı projeler var. Bunlarla ilgili net bir şey söyleyemiyorum. Çünkü günlük dizi çekiyoruz, bunun yanında tiyatro yapıyor ve turnelere gidiyoruz. Böyle olunca yeni bir proje için vakit ayırmak bir hayli zor oluyor.

Kendinizi geliştirmek istediğiniz dalda ileriye yönelik hedefleriniz neler?
Oyunculuk ile ilgili kendimi tabi ki daha da geliştirmek istiyorum. Bu meslek her gün öğrendiğiniz ve her gün geliştiğiniz bir meslek. Dolayısı ile oyunculuk ile ilgili daha yapmak istediğim çok şey var. Sinema konusunda da bir hayalim var. Umarım bir gün kendi filmimi çekebilirim.

Teknoloji sizin işinizin içerisinde var mı? Ve siz bu teknolojiyi ne kadar kullanıyorsunuz?
Evet teknoloji her sektörde olduğu gibi bizim mesleğimizde de oldukça önemli. Tabi ki oyunculuk ya da tiyatro olarak söylemiyorum. Dizi sektörü olarak inanılmaz bir gelişim içindeyiz ve bu gelişim teknoloji ile paralel gelişiyor. Çok yakın bir zamanda internet dizilerinin hayatımıza gireceğini ve artık insanların her türlü dizi, sinema, belgesel ya da programa cep telefonundan bir tuşla ulaşacağını düşünüyorum. Günümüzde de zaten böyle. Artık insanlar internetten her türlü bilgiye ulaşabildiği gibi birçok programa da ulaşır hale geldi. Kim bilir bakarsınız günün birinde internet tiyatrosu da hayatımıza girer ve insanlar evlerinden çıkmadan online bir şekilde istediği oyunu canlı seyredebilir.

AKINSOFT teknolojileri hakkında düşünceleriniz neler?
Türkiye’de adını sıkça duymaya başladığım bir firma diyebilirim. Teknoloji anlamında önemli firmalar arasında AKINSOFT. Yeni sezonda sergileyeceğimiz projelerin teknoloji sponsoru olması bize ayrı bir mutluluk yaşattı. Böylelikle teknoloji anlamında zirveye oynadığı gibi sanatın ve sanatçının yanında olduğunu da gösterdi.cantug_begum2

Son olarak Inovax okurlarına neler söylemek istersiniz?
Bu keyifli sohbet için Inovax ekibine teşekkür eder, değerli okuyucularına sevgi ve saygılarımı iletmek isterim. Tekrar görüşmek dileğiyle…

 


begum

Begüm Hanım vaktinizi ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Begüm TOPÇU kimdir?
1985 Ankara doğumluyum. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Oyunculuk Bölümü mezunuyum.

Tiyatro oyuncusu Begüm TOPÇU kimdir? Kariyer çalışmaları nelerdir?
Şu an tiyatro yapıyor ve dizi çekiyorum. Çalıştığımız yeni bir tiyatro oyunu var. Tüm dikkatimi ona yoğunlaştırdım diyebilirim. Kariyer olarak da tiyatro anlamında gelişmek istiyorum. Dizi hayatımızın bir parçası olmazsa olmaz ve tabi ki sinema.

Tiyatrocu kimliğinizin yanı sıra sizi uzun süredir çekimi devam eden bir dizi ile tanıdık. Oldukça geniş bir hayran kitlesine sahipsiniz. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?
Bu bizi çok mutlu eden bir durum. 6 sezon dizi çekmek çok büyük bir başarı. Bunu seyircimizle birlikte yakaladık. Sanırım Ankara’da bu işi yapıyor olmamız avantaj oldu. Çünkü daha sıcak daha hayatın içinden konular işlemeye çalıştık. Bu sıcaklık ve samimiyetin de ekrandan seyirciye ulaştığını düşünüyorum.

Oyuncu olmak size neler kazandırdı? Neler kaybettirdi?
Daha fazla insan tanıma, daha fazla kendimle uğraşma ve kendimi tanıma fırsatı kazandırdı. Kazandırdıkları ve öğrettiklerinin yanında pek bir şey kaybettirmedi açıkçası. En fazla kendime zaman ayırabilme ve boş vakit yaratabilme imkanım çok sınırlı diyebilirim.

Şimdiye kadar oynadığınız rollerden en fazla zorlandığınız karakter hangisi idi?
Konservatuvarda okuduğum yıllarda bir akıl hastasını oynuyordum. Oldukça zorlayıcı bir karakterdi diyebilirim.

İlerleyen dönemlerde tiyatro ve dizi haricinde sizi sinemada da görecek miyiz?
Evet benimde en büyük hayalim sinema diyebilirim. İlerleyen dönemlerde sinema konusunda çalışmalar yürütmek istiyorum.

Birlikte rol aldığınız bir oyuncu arkadaşınızla geçtiğimiz dönemde evlilik kararı aldınız. Aynı sektörden biriyle evlenmek işinizi etkiledi mi?
Çok etkilemedi. Zaten uzun yıllardır birlikte çalışıyorduk ve birlikte çok zaman geçirdiğimiz için birbirimizi fazlasıyla tanıyorduk.

Özel yaşantınız ve işinizde birlikte olmanızın size etkileri nasıl oldu?
Şu an için çok vakit geçiremiyoruz zaten. Setlerimiz ayrı olduğu için sadece oyun günleri bir arada oluyoruz diyebilirim.

Son olarak Inovax okurlarına neler söylemek istersiniz?
Bu keyifli sohbet için Inovax Ailesine ve okurlarına teşekkür ederim 🙂

Benzer Yazılar