TİMTAŞ Yönetim’in Site Yönetimindeki Başarısı

 Timtaş Yönetim’i kısaca tanıyabilir miyiz?
1994 yılından bu yana birçok sektörde başarılı çalışmalara imza atan TİMTAŞ A.Ş. 2009 yılından bu tarafa da TİMTAŞ YÖNETİM markası ile profesyonel site yöneticiliği alanında hizmet vermeye başladı. Profesyonel yönetim hizmetleri kapsamında, site, rezidans, AVM, iş merkezi, tesis, toplu konut ve bina yönetimlerinde görev almaktayız. Çalışma sahamız dahilinde; idari işler, danışmanlık, güvenlik, aidat takip ve muhasebe, halkla ilişkiler, hukuk, personel, peyzaj, teknik işler ve temizlik hizmetleri vermekteyiz.
Merkezi İstanbul’da bulunan Timtaş Yönetim’in bölge müdürlükleri ise Ankara, Konya ve Trabzon’dadır. Hem kamu hem de özel sektör çalışmaları bulunan firmamız Tekirdağ’dan Trabzon’a, Kahramanmaraş’tan Bayburt’a kadar uzanan bir yönetim hizmet ağına ulaşmıştır. Sektörde 5. yılını doldururken Timtaş Yönetim il il, ilçe ilçe hatta proje proje aranan bir firma haline gelmiştir.
Halkla ilişkiler anlamında müşteri memnuniyeti odaklı ortaya koyduğumuz çalışma programı firmamızın ne kadar iyi temeller üzerine kurulu olduğunu göstermektedir.
Basın, yayın ve reklam çalışmalarımız ile de kurumsal anlamda büyük adımlar atmaya devam etmekteyiz. Sektörel anlamda ilk olma özelliği taşıyan, kişileri yeni yaşam düzeni ve kuralları hakkında bilgilendiren, sektördeki gelişmeleri takip eden, sıkıntıları tespit eden, aydınlatan ve çözüm bulma hedefi ile yola çıkan dergimiz Timtaş Life yayın hayatına merhaba diyor.
Timtaş Yönetim “Profesyonel Yönetimde Doğru Tercih” sloganı ile çıktığı bu yolda hizmet götürdüğü alanlara özgü yaptığı AR-GE çalışmaları ve uygulamaları ile yenilikçi bir anlayışa sahip olduğunu da açıkça göstermektedir. Firmamız her geçen gün kendinden emin adımlar ile büyümekte ve yeni projeler de geliştirmeye devam etmektedir.

Alanında uzmanlaşmış bir site yönetim firması olarak böyle bir sektörde yer alma fikri nereden doğdu?
Site yönetimi sektörü son yıllarda hızlı bir büyüme gerçekleştirmiş ve hizmet sektörü içerisinde kendisini ciddi anlamda hissettiren bir çalışma sahası haline gelmiştir. Bugün ülkemizdeki konutların birçoğu insanların birlikte yaşadığı yerleşim alanlarına (sitelere, toplu konutlara) dönüşmüştür. Kentleşme olgusu içerisinde yapısal olarak yeni yaşam alanları karşımıza çıkmıştır.
Hem gelir seviyesi yüksek hem de gelir seviyesi düşük kesimin bir şekilde sitelere taşınması ve ortak yaşam sürmesi, ülkede yeni bir yaşam tarzını yani ortak yaşam sistemini karşımıza çıkardı. Zaten 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu da ortak kullanım alanlarının kullanım kurallarını belirleyen site yöneticiliğini zorunlu hale getirmektedir. Bugün ülkemizde 50-100 daireli siteler olduğu gibi binlerce daireden oluşan siteler de var. 5 bin dairelik bir sitede yaklaşık 15 bin nüfus yaşıyor demektir. Şuan birçok site Türkiye’deki bir belediye nüfusu ve bütçesine sahip durumdadır. Dolayısıyla oluşacak bütçenin sevk ve idaresi ciddi bir uzmanlık gerektirmektedir. Site yönetim hizmetleri içerisinde karşımıza çıkan genel yönetim hizmetlerinin gerçekleşmesinde de profesyonel bir bakış açısına ihtiyaç vardır.
İşte tüm bu ihtiyaçların olduğunu tespit edince ve her geçen gün bu soruların, sorunların artacağını ve daha karmaşık hale geleceğini görünce de yola koyulma kararı aldık.

Site yönetmenin incelikleri neler?
Öncelikle, alınacak profesyonel önlemlerle söz konusu sorunları minimuma indirmek. Bu nedenle, zamanında ve her konunun uzmanıyla birlikte hareket etmek, işini iyi bilen teknik bir ekiple çalışmak ve çalışmaları bizzat takip etmek felsefesi bu işin olmazsa olmazıdır. Ekonomik anlamda atılacak tüm adımlar şeffaf olmalıdır. Hesap verilebilirlik güven ilişkisi kurmak açısından çok önemlidir. Hukuki anlamda hiçbir eksiğin olmaması ve çalışmaların kanuna uygun takibi ayrıca önem taşır.
Bu teknik sistemin yanında pratik anlamda çalışmalar üretmeli ve programlar yapmalı. İşte bu programda yönetim hizmetlerinde beşeri ögeleri unutmadan doğru iletişimler kurulmalıdır. Ulaşılabilir olmak yine iletişimi güçlendirecektir.
Sonuç itibariyle yapacağınız tüm işlerde memnuniyeti ilke edinecek yüksek oranda bir empati yapacak ve kişilere göre değil, adaletli, tarafsız bir anlayış ile yol alacaksınız. Şu da bir gerçek ki teknik işlerden ekonomik verilere hatta sosyolojiye kadar birçok bilimi birbirine entegre ederek çalışacak ve sonuçlar doğrultusunda ortaya çıkan programları uygulayacaksınız.

Müşteri memnuniyeti için ne tarz çalışmalarınız var?
Müşteri memnuniyetinin temeli güvenilir olmak. Güvenilir olmanın temeli, şeffaf ve yasalara uygun iş yapmaktan geçer. Biz de bu çerçeve içerisinde yönetilen yerin huzurlu ve güven içinde olmasını sağlamak, insanların bulunduğu ortama temizliği ve düzeni getirmek, kısacası hayatı kolaylaştırmak adına tüm işleri koordine ediyoruz. İşinizi iyi, doğru yapmak, problemleri akıllıca çözmek, ulaşılabilir ve hesap verebilir olmak memnuniyet sağlıyor. Ancak bu işlemler hiçbir zaman firmamız için yeterli olmadı. Bu nedenle bu hizmetlerimizin haricinde bir takım çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bunlardan bazıları:
Bölgeye-siteye özel Ar-Ge çalışmaları yapıyor ve proje üretip sunuyoruz.
Anket çalışmaları gerçekleştiriyoruz ve devamında sonuçları değerlendirerek yol haritası çiziyoruz.
İletişim adresleri üzerinden talepleri alıyor değerlendirmelerde bulunuyoruz.
Denetim gerçekleştiriyor ve bölgede incelemelerde bulunuyoruz.
Projenin çevresi ile ilgili kamuya taleplerde bulunuyoruz.
İnternet sitemiz ve sosyal medya üzerinden duyurular eşliğinde proje görsellerimize yer veriyoruz.
Bunların yanında bir takım özel çalışmalara imza attık ve atmaya devam ediyoruz.
Bunlardan bazıları:
Özel hastaneler ile anlaşma yaparak sitelere özel ambulans hizmeti verdiriyor, indirim yaptırıyor ve ecza dolabı koyduruyoruz.
Özel enerji şirketleri ile anlaşma yaparak site sakinlerinin ucuz elektrik almasını sağlıyoruz.
Dergimizde projelerimize yer vererek site sakinlerinin toplumsal ve ortak yaşam, işleyiş ve geneli itibariyle birçok konuda fikirlerine, söylemlerine aracı oluyoruz.
Bunların dışında birçok sosyal içerikli program yaptık ve adım adım bunları uygulamaya koyuyoruz.
Bunlardan bazıları:
Sitelerde ortak kültürel etkinlikler düzenlemek
Aynı bölgedeki siteleri bir araya getirerek spor organizasyonları yapmak
Site sakinleri ile birlikte gönüllü ağaç dikimi gibi benzeri sosyal sorumluluk çalışmalarında yer almak.
Farklı gelir seviyesine mensup site sakinlerimiz arasında köprü olmak, yardımlaşmayı organize etmek vb. gibi…

AKINSOFT E-Site Programı’nı ne kadar süredir kullanıyor, nasıl değerlendiriyorsunuz? AKINSOFT ile tanışmanız nasıl oldu?
AKINSOFT sektöründe Türkiye’nin en önde gelen firması. Firmanın altyapı olarak güvenilir olduğunu duyduk, okuduk ve uygulamalarını inceleyerek gördük. Tanıştıktan sonra da yaptığımız işin en temelinde yer alan aidat takip ve muhasebe hizmetlerini site sakinlerine daha kaliteli bir altyapı ile sunabilmek adına E-Site Programını kullanmayı tercih ettik. E-Site Programı ile 2013 yılının başlangıcında tanıştık ve yaklaşık 2 yıldır çalışmaya devam ediyoruz.
E-Site kolay kullanım paneli, güne uygun olarak güncellenen yapısı, çağa uygun görsel tasarımı, anlaşılır açıklamaları, hızlı ara yüzü ile dikkat çekici bir program. Online takip, borç sorgulama, borç bakiyeli sms gibi imkanlar tanıyan bu program, sağlıklı bilgiye ulaşmada büyük bir kolaylık sağlamaktadır.
AKINSOFT ailesine çalışmalarında başarılar diliyoruz.

 

Mehmet AKAY
Timtaş Yönetim A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı

Benzer Yazılar