2015 BİZİM YILIMIZ!

0
3240

Inovax Dergimizin 24. sayısı, AKINSOFT’umuzun 20. yılı…

2015 bizim için çok özel, önemli bir yıl. Bizi yakından takip edenler biliyor. Fakat bilmeyenler için tekrar paylaşmak isterim ki, 2015 Robotik Teknolojiler alanında hem AKINSOFT olarak, hem de ülkemiz açısından milat niteliğinde bir yıl olacak.

12 Nisan 1995 yılında belirlediğim vizyonlarımızı tek tek yerine getirirken, 2010 yılı vizyonları içerisinde yer alan Robotik Teknolojiler konusunda Ar-Ge çalışmalarını başlatma hedefimize bir yıl önce başlayarak 2009 yılında Robotik Teknolojiler üzerindeki çalışmalara başladığımızı kamuoyuyla paylaşmıştık.

Bu süre zarfında robotik teknolojiler alanında attığımız adımları yine herkesle paylaşmaya devam ettik. Tüm olumsuz görüş ve inanışlara inat yılmadan, azimle yürüttüğümüz çalışmalarımızın bugün meyvesini almaya başlıyoruz.
AKINOID-3 ÇOK YAKINDA…

Gelelim bu meyvelere; AKINSOFT Robotik Teknolojiler çalışmalarının ilk meyvesi olan AKINCI-1’i 14 Temmuz 2011 tarihinde, AKINCI-2’yi AKINSOFT’un kuruluşunun 18. Yılında (12 Nisan 2013 tarihinde) tüm kamuoyu ile tanıştırmıştık. AKINSOFT Robotik Departmanımızın son gözdesi AKINOID-3 (AKINCI-3)’ü ise 23 Aralık 2014 tarihinde yayınladığımız videomuzla çok yakında tüm özellikleri ile birlikte paylaşacağımızın müjdesini verdik.

Kısa da bir dipnot vermek isterim; geçtiğimiz dönemde yapılan insansı robot çalışmalarımızın isimlerini AKINCI olarak belirlemiştik. Bu serinin 3.’sünün ve sonraki dönemde çıkacak devam prototiplerimizin adını AKINOID olarak adlandırmaya karar verdik ve ilk olarak AKINOID-3’ü sizlerle en yakın zamanda buluşturacağız.
Değişen adıyla birlikte diğer prototiplerin üzerine geliştirilerek sizlere sunulmaya hazırlanan AKINOID-3; AKINCI-2’nin bütün özelliklerinin yanı sıra daha insansı bir yapıya sahip. Kabiliyeti ve işlem gücü artırılan AKINOID-3 yapay zekasıyla öğrenebilme kabiliyetine, jest ve mimiklere, karşısındaki insanla etkileşime geçme ve oyun oynayabilme gibi özelliklere de sahip. Üzerinde çalışmalar devam ediyor. Fakat çok kısa bir zaman sonra tüm özelliklerini sergileyerek, detaylı bir şekilde incelendiği bir tanıtımla merak edenlerle buluşturacağız…

CADDE MERAM’DA GARSON ROBOTLAR

2015’in en güzel meyvelerinden bir tanesi de; 2014 yılı içerisinde AKINSOFT bünyesine kattığımız Cadde Meram Kafe!

Geçen sayımızda siz kıymetli okurlarımızla paylaşmıştık bu mekanı… Fakat bu kez hizmete başlamasına günler kala yepyeni bir konsept ve yepyeni bir soluk olan mekanımızı robotik teknolojiler olarak ele almak istiyorum.

Cadde Meram Dünya üzerinde ilk ve tek olacak bir vizyonla çalışmaya başlayacak. AKINSOFT’un robotik teknolojiler üzerine yapmış olduğu çalışmaları capcanlı görebileceğiniz, bizzat komut verip elinden istediğiniz yemeği yiyip, içeceğinizi alıp içebileceğiniz robotların hizmet ettiği bir mekan Cadde Meram.

Üstelik Cadde Meram; son model teknolojik cihazların üretildiği Dünya’nın bir ucunda olan gelişmiş ülkelerden birinde değil! Bizim vatanımızda, bizim topraklarımızda, İç Anadolu’nun en büyük illerinden birinde tabiri caizse burnunuzun ucunda Konya’da…

Robotik teknolojilerde bu ilk adım. Uygulama merkezi niteliğinde, bir nevi sergileme bizimkisi. “Bu robotlar ne işe yarayacak?” sorularının en güzel cevabı niteliğinde bir mekan burası.

AKINSOFT robotik çalışmalarında sınır yok! Bunu tüm Dünya’ya göstermek istiyoruz. Bu alanda biz de varız ve hatta bu alanda adını duyurmuş birçok ülkeden de başarılı olabiliriz.

Yüksek teknolojiye gereken önemi vermeyen milletler, kendi topraklarında özgür olduklarını sanarak, köle olmaya mahkûmdur. Ö.A

Biz bu alanda başarılı olmanın peşini bırakmayacağız. Kendi teknolojimizi geliştirecek ve gelişmiş ülkelerle bu alanda yarışacağız.

Vizyonlarımıza olan inancımızla ve yapmış olduğumuz çalışmalarla Robotik Teknolojiler dalında ülkemize yeni bir soluk getirdik. Ve bu soluk; 2015 yılında daha da güçlenecek, hep söylediğim gibi insansı robotların seri üretimine geçip,  açarak da hedefine ulaşacaktır.
Cadde Meram Kafe’de Robot Garsonlarımızın elinden aldığınız kahvenizi yudumlarken, AKINSOFT Robotik Teknolojilerini yakından görme imkanı bulmuş olacaksınız.

Gelecek nesillerin teknoloji ile daha rahat büyümesini hedefleyerek çıktığımız bu yolda çok büyük adımlar attığımızın göstergesi olan Cadde Meram’a siz değerli okuyucularımızı dostlarımızı bekliyoruz…
Teknoloji AKINSOFT’la şekillenecek…

Dr. Özgür AKIN
AKINSOFT Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here