Grup Kaşıks

Grup Kaşıks nasıl ortaya çıktı?
Aslında Grup Kaşıks 2009 yılında yöresel bir ekip olarak ortaya çıktı. Bizim düşüncemiz 5 kişilik ufak çaplı Konya düğün ve eğlencelerinde yer alacak bir projeydi. Fakat dans evrensel olduğu için ve kaşık oyunu 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip olduğu için bunun üzerinde durmak istedik. Biz en başta işin bu kadar ilerilere gidebileceğini tahmin etmemiştik. Sonuçta bir şeyler yapmak istiyorsunuz, yapmak istediğiniz şeyi birilerine anlatmak zorundasınız ve anlattığınız insanların da sizi bu yönde anlamaları gerek. O yüzden ilk başta zorlanmadık dersem yalan olur. İşi ilerletmeye başladıkça olumlu tepkiler almaya başladık. Aldığımız tepkiler de çok olumlu olunca bu dansı geliştirmek için ekibi büyüterek daha aktif olarak bu işe yoğunlaştık. Daha sonraları yarışmalar, düğünler, eğlenceler ve açılışlar gibi etkinliklerle devam etti. Fakat bu işin bir eğitimi ve eğitmeni olmadığı için aslında biz çok zor bir işe kalkışmıştık. Her şeyi baştan yapmak, üretmek ve tanıtmak zorundaydık. Şu ana kadar da alnımızın akıyla bu işi yürüttüğümüze inanıyorum.

Yerel bir oyunu modern danslarla birleştirmek çok ince ve güzel bir mozaik oluşturuyor. Bu kimin fikriydi?
Şu an yaptığımız işin adı modern ezgilerle birleştirilmiş halk oyunlarıdır. Bu fikir; gençlere yöresel oyunumuz olan Kaşık Oyunu’nu sevdirmek istememizden doğdu. Hani hep yeni nesille eski kuşak arasında fark olur ve bu fark büyüdükçe öz değerler kaybolmaya, kültürler yozlaşmaya yüz tutar ya, biz Kaşık Oyunu açısından bunun ortadan kalkmasını istedik. Normalde kaşık oyunu, hemen hemen her yörede oynanır ve değişik tarzlarda da olsa bilinir. Biz de bu kültürü öldürmemek ve genç neslin de ilgisini bu yöne çekmek istedik. Yöresel bir oyunu modern müziklerle koordine ederek, farklı ve daha önce hiç yapılmamış bir proje ortaya çıkardık. Bu dansı yaparken biz kaşığı enstrüman olarak kullanmaya başladık. Ve bu sebepledir ki çok sevilen, beğenilen ve eğlenilen bir dans türü çıktı ortaya…

919665_10201142396108859_1317498199_oBu kadar genci bir araya toplamak ve milyonlarca kişinin önünde yöresel danslar oynatmaya ikna etmek kolay oldu mu?
Bu kadar genci bir araya toplamak hiç kolay olmadı elbette. Sizler de farkındasınız ki yeni gençlerde konsantrasyon eksikliği var, bir işe bir olaya derinlemesine adapte olamıyorlar. Bu işe onlarla birlikte başlayabilmek için, onların dinleyebildiği müzik ve o tarz oyun oynayalım, enstrümanımız da kaşık olsun dedik ve çıktık yola. Her işin kendine göre zorluğu var. Bizim yaptığımız işin de zorlukları ve riskleri vardı. Fakat ekibe dahil olan arkadaşlar da dansı sevdiği için üstüne gitmek istedik. Şu an 65 genç arkadaşla bu işe devam ediyoruz. Ekibimiz her geçen gün genişliyor. Ve bu gençler özel hayatlarında çok farklı işlerle uğraşıyorlar, normal şartlarda mikrofonu ellerine aldıklarında iki kelimeyi bir araya getiremeseler bile dans ederken kaşıkları konuşturuyorlar, kendilerini özgür hissettikleri nokta o… Aslında bu işte bu kadar başarılı olunmasının, bütün zorluklarla savaşılmasının sebebi bu dans sevgisi, yeteneği…

Dansa merakınız var mıydı yoksa yöreye özel bu oyunla mı ilginiz oldu?
Dansa hep merakım vardı. Ben çok içine sığabilen bir insan değilim. Her zaman uçuk fikirlerim olmuştur. En baştan yöresel kaşık oyununu da sevdiğim için küçük çaplı bir ekiple Konya’da eğlence, düğün vb. etkinliklere katılmaktı niyetim. Fakat alışılmışın dışında bir şeyler yapma merakımla birlikte bu kaşık oyununun modern hali çıktı ortaya.

Yöresel oyunları oynamak kolay olmasa gerek. Hiç gözünüzün korktuğu oldu mu?
Evet yöresel oyunları oynamak hiç kolay değil. Ve gerçekten korktuğum tamam artık yapamayacağız dediğim zamanlar oldu. Mesela onlardan bir tanesi; geçen sezon Yetenek Sizsiniz Türkiye Yarışmasına katıldığımızda yarı finalde yarışıyorduk, finale çıkmak istemedim. Çünkü çıtayı çok yükseltmiştik ve artık ondan fazlası olamaz, bunun üstüne ne koyabiliriz diye düşündük. Yarışma prosedürleri ve formatı gereği çıkmamız gerekiyordu. Biz de elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak finalde yarıştık ve Türkiye 4.’sü olduk. Bu hiç küçümsenecek bir başarı değil benim gözümde de Türkiye bazında da diye düşünüyorum. İyi ki korkup çekilmemişiz kabuğumuza, iyi ki çabalayarak bu başarılara imza atmışız diyorum, dönüp baktığımda. Çünkü biliyorum ki Dünya’daki bütün dans çeşitlerini baz alacak olursak kaşık oyunu bunların içerisinde en zor olanı… Kaşık oyununu oynamak için beyni ikiye bölüyorsunuz; beynin yarısı vücudunuzu hareket ettirirken yarısı da kaşıklara ritim veriyor. Sahnede 5 tane enstrüman varsa 6. kaşık oluyor ve siz bir yandan vücudunuza uygun hareket komutu verirken diğer yandan bir enstrümana hayat vermiş oluyorsunuz. Bu açıdan düşünüldüğünde çok farklı bir proje olduğunu da anlamak mümkün oluyor.

Türkiye’nin izlediği bir yarışmaya katılarak bir anda herkes tarafından konuşulmak, tanınmak nasıl bir duygu? Sizi ve ekibi ne yönde etkiledi bu bilinirlik?
Yetenek Sizsiniz Türkiye Yarışması’nın bizlere çok şeyler kazandırdığına inanıyorum. Ayrıca yıllardır tartışması olan “Kaşık Oyunu hangi yöreye ait?” sorusunun cevabını bizim sayemizde tüm Türkiye almış oldu. Kaşık Oyunu’nun Konya’dan çıktığını öğrendi herkes. Onun dışında dans eden arkadaşlarımızın hepsi kendi çevrelerinde, Konya’da ve hatta Türkiye’de bir bilinirlik kazandılar. Düne kadar bir yerlerde kendinizi tanıtmak ve pazarlama gibi problemlerimiz varken, şu anda arama motorlarına “Grup Kaşıks” yazdığınız zaman bir sürü video bir sürü haber çıkıyor. Bu bizim için referans açısından çok büyük bir avantaj sağlıyor.

904702_10201142412949280_2031707543_oKonya’dan bu yarışmaya katılacağınızı duyanlardan nasıl tepkiler aldınız?
Konyalılar tarafından çok sevildik, çok benimsendik ve Konyalılar bizi gerçekten gönülden desteklediler yarışmada. Fakat Konya’da gerek Yerel Yönetimler olsun, gerekse özel firmalar olsun bize destek olmadılar, olmuyorlar. Bizzat şahsım defalarca Yerel Yöneticilerimizle ve özel kurumların yetkilileriyle görüşmeme rağmen hiçbir sonuç alamadım. Halbuki bizler, Konya’nın şehir efsanesi haline gelmiş muhafazakar kapalı toplum yapısı gibi gösterilen yönünü yıkıp, Konya’nın da çok sosyal bir yaşantısı olduğunu tüm Türkiye’ye göstermek gibi bir görev üstlenmiştik. Bu dans türü daha önce hiç yapılmamış, ilk kez denenmiş ve gerçekten milyonlarca kişi tarafından beğenilmiş bir proje. Yerel Yönetimler olarak bu yaptığımız işe sahip çıkılmasını, bize maddi ve manevi anlamda destek verilmesini, eğitim yerlerinin açılmasını ve yeni gençlerin bu alanda yetiştirilmesini istedik. Kendi menfaatimize değil Konyamızın adına kazanılmış bu büyük başarıdan birçok kardeşimiz nasiplensin istedik. Bugün Konya’da yöneticilerimiz bizlere destek vermiş olsalardı Anadolu Ateşi Dans Topluluğu’na eş değer bir grubu Konya’dan çıkarmıştık. Fakat bu anlamda gereken özveri ve desteği yakalayamadık. Bunun dışında sadece Konyalılardan değil tüm Türkiye’den çok olumlu güzel tepkiler aldık. Bunun göstergesi olarak da 48 il ve birçok ülkeye gidip, gösteriler yaptık.

Katıldığınız yarışma size neler kazandırdı?
En başta bize çok güzel anılar kazandırdı. Sonrasında ise ekibimizde yer alan arkadaşlarımızdan emin olun hiç sinemaya gitmemiş, hiç pizza yememiş hayatı boyunca Konya dışına çıkmamış arkadaşlarımız vardı ve bugün o arkadaşlarımız 48 il, birçok da ülke görme şansını yakaladılar. Maddi ve manevi anlamda birçok getirisi oldu. Buradan kazanılan paralarla birçok arkadaşım ailesinin geçimini, kendi geçimini sağlıyor, bu çok büyük bir kazanç.

10522735_10203770794684524_5430217794547929983_n Ekibi oluştururken bu kadar tanınacağınızı hayal etmiş miydiniz?
Hayır! İlk etapta birkaç düğün, açılış ve eğlence gibi ufak çaplı etkinliklerde yer alırız diye düşünmüştüm. Bu kadar yükselebileceğimizi hiç tahmin etmemiştim. Bu projenin çıtasının bu kadar yükselebileceğini görünce hem çok şaşırdım hem de bu projeye hayat verdiğim için çok gururlandım ve çok mutlu oldum.

Dans gün geçtikçe gelişen, değişen ve kendini en çabuk yenileyen dallardan biri. Siz ne gibi yenilikler yapıyor ya da düşünüyorsunuz bu dönem?
Çok güzel bir soru sordunuz teşekkür ederim. Evet dans her geçen gün kendini yeniliyor Dünya’da her gün yeni bir dans türü, yeni bir akım başlayabiliyor. Biz de bunun bilinciyle işe başladığımız ilk andan bu yana hep yeniliklerle yürüdük. Seçtiğimiz müzikler ve sergilediğimiz figürlerle daha önce benzeri görülmemiş bir dans çeşidi çıkardık ortaya. Hem kültürümüzü unutturmayarak hem de günümüz popülaritesine uygun hale getirerek bambaşka bir görsel, işitsel Show sergiledik, sergilemeye de devam edeceğiz. Biz bu işi severek ve özenle yapıyoruz. Sürekli gündemi takip ediyor ve müziklerimizi, figürlerimizi ona göre seçip, ritimlerimizi birbirine uyumlu hale getiriyoruz. Bir bütün halinde sunduğumuz oyun ve sunacağımız oyunlarla hedefimiz daha iyi işler başarmak.

1064082_10200616552910451_1082462696_o Yaptığınız iş yeni ve alışılmışın dışında olması nedeniyle taklit edilme ihtimali çok yüksek. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
🙂 kesinlikle doğru söylüyorsunuz. Daha önce hiç örneği olmaması nedeniyle taklit ediliyor ve taklit edildiği de hemen anlaşılabiliyor bizim dansımızın. Başımıza gelen bir olayı anlatmak istiyorum size; ilk Yetenek Sizsiziniz Türkiye Yarışmasının 2. Turundan hemen sonra bir telefon aldım. Bizzat beni İstanbul’dan Marc isminde bir adam aradı. XVII. Akdeniz Olimpiyatları (Mersin)’nda bizim de sahne almamızı istediklerini söylediler. Biz ilk başta şaşırdık, haliyle çok sevindik. Kendimizle gurur duyduk büyük bir sevinç yaşadık. Aradan biraz zaman geçti tekrar görüştük bizi arayan kişiyle ve deneme seçimi yapmak istediklerini söyleyerek bizi Ankara’ya davet ettiler. 15.000 TL’ye yakın masraf yaptılar sadece deneme çekimi yapmak için. Greenbox teknolojisi kullanarak bizden deneme çekimi aldılar. Biz de hiç şüphelenmedik beklemeye başladık, aradan biraz zaman geçtikten sonra bu kişilere ulaşamadık. Olumlu ya da olumsuz dönüş yapmadılar. Daha sonra bizim deneme çekiminde sergilediğimiz koreografiyi hayretler içerisinde PSY-Gentleman klibinde izledik… Taklit edilebileceğini biliyordum ama bu kadar büyük bir kitleye ulaşmış kişiler tarafından, bu şekilde kullanılacağını hiç tahmin etmemiştim. Son olarak bizimle böyle bir sohbet gerçekleştirdiğiniz için AKINSOFT ve Inovax Ailesi’ne çok teşekkürlerimi sunuyor, başarılarının devamını diliyorum.


DSC_001163406_10203777553973502_1004701777611145125_nÖmer Şimşek
Grup Kaşıks Kurucu (Eğitmen)

Benzer Yazılar