Uşak Üniversitesi Robot Topluluğu ile Robotik Teknolojilerin Üniversitelerde Uygulamalarını Konuştuk

Merhabalar, öncelikle bize üniversiteniz, topluluğunuz ve topluluğunuzun genel çalışmalarından biraz bahsedebilir misiniz?
Merhabalar, Uşak Üniversitesi, 2006 yılında kurulmuş genç bir üniversitedir. Fakat kendi düzeyindeki üniversiteler içerisinde en hızlı gelişimi gösteren üniversite sayılabilir. Bu gelişmelerin arasında yaptığı ve yayımladığı bilimsel çalışmalar ve makaleler geniş yer kaplamaktadır. Biz ve bizim gibi topluluklara büyük destekler vermeyi önemli bir görev olarak kabul etmiş bir üniversitedir. Böyle bir üniversitede eğitim aldığımızdan dolayı kendimizi şanslı sayıyoruz.
Topluluğumuz, 2010 yılında Uşak Üniversitesi Robot Kulübü olarak kurulmuştur. 2012 yılından bu yana da Uşak Üniversitesi Robot Topluluğu adıyla devamlılığını en iyi şekilde sürdürmektedir. Topluluğumuz; mekanik, elektronik ve yazılım ile ilgili eğitimler vererek ve bu yönde projeler yaparak üyelerinin daha donanımlı, kendine güvenen, işini bilen ve grup çalışmalarına yatkın birer mühendis olarak üniversiteden mezun olmalarını ve mezun olduktan sonra burada edindiği tecrübe ve bilgileri gerçek hayatta kullanarak kendilerini sürekli geliştirmelerini hedeflemektedir.

Bilim ve teknoloji yönünde üniversite ve topluluk olarak çalışmalarınız nelerdir?
Topluluk üyelerimizin hemen hemen hepsi makine mühendisliği okuyan kişilerden oluşmaktadır. Fakat bizler artık hiçbir makinenin sadece demir yığınından ibaret olmadığının farkındayız. Bu farkındalık ile birlikte en çok önem verdiğimiz konu makine bilgilerinin yanı sıra elektronik ve yazılım bilgilerini de üyelere vermektir. Bunu da belirli aralıklarla düzenlediğimiz eğitimler ile sağlamaktayız. Bu eğitimlerin sonucu olarak da öğrendiklerimizi kullanıp tecrübe ve farklı deneyimler kazanmak amacı ile üniversitelerin düzenlemiş olduğu ulusal ve uluslararası yarışlarda robot kol, sumo, mini sumo, çizgi izleyen, yangın söndüren gibi çeşitli alanlardaki yarışlara katılmaktayız. Üniversitemiz bu noktada bizlere manevi desteğiyle beraber robotları yapabilmemiz için gerekli malzemeleri tedarik etmekte ve yarışmalara katıldığımızda yol, yemek, barınma gibi konularda maddi yönden desteklerini sunmaktadır.

Diğer illerde bulunan üniversitelerle veya farklı kurumlarla ortak çalışmalarınız var mı?
Katıldığımız yarışmalar sayesinde diğer üniversitelerdeki robot topluluklarında tanıştığımız arkadaşlarımızla iletişimlerimiz sürekli devam etmektedir. Bilgi alışverişi, malzeme alışverişi vb. gibi hususlarda birbirimize destek olmaktayız. Mesela bazı topluluklarla aramızda “kardeş topluluk” adı altında ortak bir paylaşım platformumuz var. Farklı kurumlarda ise genç beyinlerimiz için çalışmalarımız mevcuttur. Örneğin Uşak Bilim ve Sanat Merkezi ve Uşak Üftade Lisesi’nde bulunan genç beyinlerimize anlaşılır bir lisan ile robotik eğitimleri vermekteyiz.
Bunların yanı sıra bu yıl 4.sü düzenlenecek olan Bursa Bilim Şenliği’nin 2015 temsilci topluluklarından biri olmuş bulunmaktayız.

Robotik teknolojiler denince akla robotlar geliyor. Bu terimi açıklar mısınız? Robotik teknolojiler nedir?
Elde bulunan tüm teknolojileri bütünleşik bir şekilde bir arada kullanarak insanlığa ve dünyaya faydalı otomatik sistemler oluşturmak olarak tanımlayabiliriz. Biraz daha açmak gerekirse insanları; zaman harcayan, tehlikeli ve zahmetli işlerden kurtararak, hayatımızı kolaylaştırmak amacıyla tasarlanan faydalı sistemlere robotik teknolojiler diyebiliriz.

Robotik teknolojiler alanında sizin uygulamalarınız neler?
Topluluk olarak gelecekte büyük işletmelerde kullanılan robot kolların gelecekte küçük işletmelerde de kullanılacağını düşünmekteyiz. Bu bağlamda ucuz maliyetli küçük işletmelere uygun robot kollar geliştiriyoruz.
Bunlardan bazıları; değişebilen başlıklı görüntü işleme tabanlı robot kol ve değişebilen başlıklı yenilenebilir enerji ile çalışan robot kol projemiz. Bunlar belli bir robotik tecrübe kazanmış arkadaşlarımızla yapılan projeler. Yeni üyelerimiz ile mini sumo, çoklu mini sumo ve çizgi izleyen kategorilerinde yarışmalara yönelik projeler geliştiriyoruz.

Bahsettiğiniz bu robot kol projelerinizi biraz anlatır mısınız?
Günümüzde bir robot kol sadece bir işi yapabiliyor ve çok pahalılar. Biz bu açığı gördük ve birçok iş için kullanabilecek ucuz iki robot kol geliştirdik.
İki robot kol da değişebilen başlıklı. Örnek veriyorum; ilk önce matkap başlığı matkap robotu ile delikler açarken, daha sonra kendi başlığını değiştirerek boya tabancasını kullanıp boya robotu olabiliyor.
Görüntü işleme tabanlı olan robot kol ise; ortamdaki renkleri algılayıp, istenilen renkteki ürünlere istenilen işlemi yapabiliyor. Mesela mavi ürünlere matkap ile delikler açarken kırmızı ürünleri pakete koyabiliyor.
Yenilenebilir enerjili robot kol ise; güneş pilleri sayesinde düşük güç tüketerek, hafif materyalleri taşımak gibi işleri elektrik harcamadan yapabiliyor. Yüksek güç tüketimli işlerde ise şebeke elektriğini kullanabiliyor.

Ülkemizde üniversitelerde robotik teknolojilerin gelişmesi için sizce neler yapılmalı? Yapılan çalışmalar yeterli mi?
Ülkemizde robotik yarışmalar artık birer endüstri haline gelmiş durumdalar. Ancak bunlar genel itibari ile eğlence amaçlı yapılan yarışmalar. Bize göre yarışmalar çok yönlü olarak eğitici ve öğretici olmalı. Kötü demiyoruz fakat daha iyide olabilir düşüncesindeyiz. Biz topluluk olarak bu yarışmalara daha çok yeni üyelerimizi eğitmek için katılıyoruz.
Ülke olarak robotik anlamda çok fazla potansiyel güce ve yeteneğe sahip olduğumuza inanıyoruz. Ancak bu potansiyel gücün aktivite ve çalışmalarla yaygınlaştırılması gerektiğinin de altını çiziyoruz.
Sonuç olarak ülkemizde yapılan mevcut çalışmaları tam anlamıyla yeterli bulmuyor ve robotik çalışmalara acil destek verilmesini düşünüyoruz.

Dünden bugüne robotların gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Robot teknolojisi çok çabuk yol kat eden, kısa zamanda büyük işler başaran bir teknolojidir. Çok değil günümüzden 20 yıl geriye gittiğimizde insansı robotlardan bilim kurgu filmlerinde gelecekten gelen yaratıklar olarak bahsediliyordu. Oysa şimdi insansı robotlar ve daha da fazlası hayatlarımızın birer parçası olma yolunda ki siz zaten firma olarak bu işin içindesiniz. 🙂 Bundan 20 yıl sonrasını da sadece hayal etmek yeterli olacaktır sanırım.

8-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftasına özel etkinlikleriniz var mı?
Gayet tabi var. 10-11 Mart tarihlerinde iki gün boyunca şenlik havasında geçecek bir dizi etkinlik düzenliyoruz. Bu etkinliğimizde Robotik – M2M teknolojileri gibi birçok alanda Türkiye’nin önde gelen isimleri konuşma yapacak, bilgi ve tecrübelerini bizlerle paylaşacak, hem yerel işletmeleri hem de öğrencileri birçok konuda bilgilendireceklerdir. Ülkemizde AKINSOFT, robotiğin geleceğini gören ve robotiğe yatırım yapan, daha doğrusu robotik alanında Ar-Ge yapan ender firmalardan. Özellikle AKINCI insansı robotunun gelişim aşamalarını yakından takip ediyoruz. Sizlerin yaptığı çalışmalar, biz gibi genç mühendis adaylarına bu yolda yılmadan ilerlememiz gerektiği fikrini aşılamaktadır. Özellikle Türk olan sizler gibi robotik sevdalısı kişileri gördükçe Robot Topluluğumuzun önemini ve değerini daha iyi anlıyor ve bu topluluğun bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.
Uşak Üniversitesi Robot Topluluğu

Benzer Yazılar

One Comment on “Uşak Üniversitesi Robot Topluluğu ile Robotik Teknolojilerin Üniversitelerde Uygulamalarını Konuştuk

Yoruma kapalı.